Z archivu

« »
Dramaturg Daniel Moravec jako pořadatel Semináře o rozhlasovém dokumentu (vlevo B. Janečková, vpravo L. Svobodová) - Foto: organizátoři semináře

„Audiodokument je pro filmaře velká výzva,“ říká jeho šéf

První koprodukční dokument ČRo a BBC, rozšiřování žánru na další rozhlasové stanice i rostoucí zájem filmařů. Zdá se, že dokumenty prožívají v rozhlase zlaté časy. „Dramaturgové si nepolezou do zelí,“ konstatuje Daniel Moravec.... edoucí Tvůrčí skupiny Dokument hovoří v přehledovém rozhovoru.

 
František Hrubín - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Básník obav

17. září 1910 se v Praze narodil František Hrubín. Básník, ale také prozaik, scenárista, dramatik, ale také překladatel (to především z francouzštiny). Jeho básnická tvorba ho nejprve vřadila do kategorie lyriků, tvůrců milostné poezie. Později však, poté, co stále častěji... básníkem obav.

 
Věznice Pankrác, pohled z ulice Na květnici. Foto: creative commons. ŠJů.jpg - Foto: Creative Commons  licence 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0),  ŠJů

Básník a politik

Což o to, není to jev zase tak neobvyklý. Řada básníků vstoupila do politiky – a naopak, řada politiků se pokoušela (žel) i básnit. Ale v málokterém případě prošel dotyčný natolik dramatickými peripetiemi, jako tomu bylo... Ladislava (Laca) Novomeského. Narodil se 27.12.1904 v Budapešti , zemřel před 40 lety – 4. 9. 1976 v Bratislavě.

 

Hlasy slavných

Básník obav

17. září 1910 se v Praze narodil František Hrubín. Básník, ale také prozaik, scenárista, dramatik, ale také překladatel (to především z francouzštiny).... básníkem obav.

Rozhlas

„Audiodokument je pro filmaře velká výzva,“ říká jeho šéf

První koprodukční dokument ČRo a BBC, rozšiřování žánru na další rozhlasové stanice i rostoucí zájem... edoucí Tvůrčí skupiny Dokument hovoří v přehledovém rozhovoru.

Politika

Byl to opravdu omyl? záhada náletu na Prahu z února 1945

Stalo se to přesně 14. února 1945 ve 12 hodin 23 minut. Prahu zasáhl těžký nálet amerického letectva....

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace