Portréty12. července  2013 v 12:55  

Odloučený svět Růženy Jesenské

V historii české literatury existuje nejedna osobnost, která zahájila svou dráhu v roli učitele (učitelky), aby se později vydala (paralelně) na spisovatelskou dráhu. Osobnost, kterou si připomeneme dnes, patří k těm, jež se v současnosti sice neřadí mezi hojně citované a tedy vysoce uznávané klasiky, přesto svým dílem představuje jednu z charakteristických žánrových odnoží české literární tvorby. Narodila se před 150 lety 17. června 1863 v Praze. Její jméno zní: Růžena Jesenská.

Životopisci Růženy Jesenské uvádějí, že byla…“českou učitelkou, básnířkou a spisovatelkou“, přičemž dlužno upřesnit, že jde o činnosti, které se vzájemně prolínaly.
Poté, kdy Jesenská absolvovala Státní ústav učitelek v Praze, začala učit v Mladé Boleslavi. Od roku 1889 pak působila na měšťanské škole u svatého Tomáše v Praze. Do té doby se také datují její první literární pokusy, které byly v oblasti poezie (Mládí, kniha veršů z let 1889-1899). O něco později se začala věnovat také próze. Její první projevy vyrůstaly ze školního prostředí. (Např. Jarmila, 1894, s podtitulem „výchovný dívčí román“.) U sv. Tomáše pak vyučovala až do roku 1907, kdy odešla do (předčasného) důchodu.
Záhy se odpoutala od úzce pedagogického zaměření své tvorby a věnovala se plně umělecké literatuře. V centru její autorské pozornosti však zůstal citový život dospívajících dívek a mladých žen. Stala se tak (po boku Karoliny Světlé a Elišky Krásnohorské) jednou ze zakladatelek české ženské literatury. 

Růžena Jesenská podobně jako dvě zmíněné spisovatelky věnovala velkou pozornost citovému životu žen, podmínkám jejich života. Po dlouhou dobu redigovala Kalendář paní a dívek českých, ale vzdor tomu se přímou stoupenkyní ženského emancipačního hnutí nestala. Ve své vlastní tvorbě Jesenská v mnohém překračovala nasládlé, romantické, kalendářové příběhy určené paním a dívkám.
Výrazné rysy díla Růženy Jesenské velmi přesně postihla novinářka Jožka Götzová v úvodním slovu k rozhovoru, který se spisovatelkou pro rozhlas natočila v roce 1937 - viz první zvuková ukázka. 

 

Jožka Götzová o R.Jesenské

Vložit na svůj web

Z románového díla Růženy Jesenské vyjmenujme základní dila: Jarní píseň (1902), Román dítěte (1905), Legenda ze smutné země (1907), Nocturno moře (1910), Tanečnice (1912), Ivana Javanová (1917), Cizinka (1920), Hrdinství (1923), Láska (1933)…A ještě názvy alespoň některých dramat Růženy Jesenské: Estera, Paní z Rosenwaldu, Cirkus, Devátá louka, Starý markýz, Je veliká láska na světě?...
Hlas Růženy Jesenské a část jejích vzpomínek si můžete poslechnout z druhé zvukové ukázky. Rozhovor s autorkou vede Joža Götzová. 

 

Rozhovor J.Götzové s R.Jesenskou

Vložit na svůj web

Prostituce v Praze 20.let-ilustrační foto - Foto:  pragueout.cz

Prostituce v Praze 20.let-ilustrační fotoFoto:  pragueout.cz

A konečně – Jesenská napsal velké množství fejetonů pro Národní listy. V nich se vyjadřovala k naléhavým společenským problémům. Část jednoho, jmenuje se Odloučený svět, si můžete přečíst v přiloženém souboru. Jesenská v tomto fejetovu z roku 1920 řeší problém, který je dodnes živý, aktuální – a stále nevyřešený.
Ve třetí zvukové ukázce hovoří Jesenská – v rozhlasovém snímku z ledna roku 1937 – o významu citových vztahů a o rodině. 

 

R.Jesenská-úvaha o rodině

Vložit na svůj web

Růžena Jesenská zemřela 14. července 1940. Pohřbena je na pražském Vinohradském hřbitově. 

Nové články v rubrice

 • 20. prosince  2013 v 11:08     Audio  rubrika: Portréty

  O ladovských Vánocích…

  …plných zasněžených střech, sáňkujících dětí a dalších idylických výjevů spojených s dávnou představou, že o vánočních svátcích musí přece sněžit…o tom všem si letos nejspíš necháme opět zdát (jak nás o tom přesvědčují...

   
 • 10. března  2014 v 09:17     Audio  rubrika: Portréty

  Pablo Picasso ve sbírkách Archivu Českého rozhlasu

  Málokterý umělec se mohl za svého života těšit takové úctě a obdivu jako Pablo Ruiz Picasso (1881-1973). Tento všestranně nadaný výtvarník je považovaný za nejvýznamnějšího malíře 20. století a také za spoluzakladatele...

   
 • 25. října  2012 v 11:39     Audio  rubrika: Portréty

  Existuje mnohé, co jsme nepoznali aneb Za Ivo Budilem

  „Věříte, že existuje něco mezi nebem a zemí?“ zeptala se Jana Klusáková někdejšího redaktora pořadu Meteor Ivo Budila v rozhovoru, natočeném v roce 1996. A on odpovídá: „Existuje mnohé, co jsme nepoznali, ale nejdřív bychom to měli poznat.“

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas