Portréty27. května  2011 v 15:58  

Básník z nejmilovanějších - Jaroslav Seifert

Jaroslav Seifert v rozhlasovém studiu - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Jaroslav Seifert v rozhlasovém studiuFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Několika archivními nahrávkami si dnes připomeneme jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta. Pod Seifertovým jménem se každému v prvním okamžiku jistě vybaví jeho básnická tvorba.

Méně je už známo, že Seifert působil mnoho let také publicisticky. Nejstarší záznam Seifertova hlasu nám tuto jeho profesi dokládá. Ráno 25. prosince roku 1937 promluvil Seifert k rozhlasovým posluchačům a vzpomněl především velkých osobností, které toho roku zemřely. I při této příležitosti nezapřel ovšem velkého básníka.
 

 

Jaroslav Seifert-1937

Vložit na svůj web

Druhá zvuková ukázka s hlasem Jaroslava Seiferta pochází z pořadu, který byl natočen téměř o 30 let později – jde o nahrávku z roku 1965. Jaroslav Seifert se v tomto pořadu vyznával ze své lásky k hudbě. Mezi mnoha jinými skladateli označil za jednoho z nejoblíbenějších Johana Sebastiana Bacha a Wolfganga Amadea Mozarta. 

 

J.Seifert o hudbě svého srdce

Vložit na svůj web

Básníkovo přání vrátit se ke ve svých verších ke zpěvné kantiléně, se však nenaplnilo. Seifert vytvořil od poloviny 60. let ještě několik sbírek – byly jimi Koncert na ostrově, Odlévání zvonů, Halleyova kometa, Morový sloup, Deštník z Piccadilly a Býti básníkem… Ke kantiléně českého verše a k rýmům se v nich však už nevrátil.
V třetí zvukové ukázce z archivu Českého rozhlasu si můžeme poslechnout Jaroslava Seiferta, který recituje jednu ze svých básní psaných volným veršem.
 

 

J.Seifert recituje báseň Domovní znamení

Vložit na svůj web

Jaroslav Seifert - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Nové články v rubrice

 • 20. prosince  2013 v 11:08     Audio  rubrika: Portréty

  O ladovských Vánocích…

  …plných zasněžených střech, sáňkujících dětí a dalších idylických výjevů spojených s dávnou představou, že o vánočních svátcích musí přece sněžit…o tom všem si letos nejspíš necháme opět zdát (jak nás o tom přesvědčují...

   
 • 10. března  2014 v 09:17     Audio  rubrika: Portréty

  Pablo Picasso ve sbírkách Archivu Českého rozhlasu

  Málokterý umělec se mohl za svého života těšit takové úctě a obdivu jako Pablo Ruiz Picasso (1881-1973). Tento všestranně nadaný výtvarník je považovaný za nejvýznamnějšího malíře 20. století a také za spoluzakladatele...

   
 • 25. října  2012 v 11:39     Audio  rubrika: Portréty

  Existuje mnohé, co jsme nepoznali aneb Za Ivo Budilem

  „Věříte, že existuje něco mezi nebem a zemí?“ zeptala se Jana Klusáková někdejšího redaktora pořadu Meteor Ivo Budila v rozhovoru, natočeném v roce 1996. A on odpovídá: „Existuje mnohé, co jsme nepoznali, ale nejdřív bychom to měli poznat.“

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas