Portréty25. října  2012 v 11:39  

Existuje mnohé, co jsme nepoznali aneb Za Ivo Budilem

Ivo Budil přebírá ocenění -1995 - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Ivo Budil přebírá ocenění -1995Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

„Věříte, že existuje něco mezi nebem a zemí?“ zeptala se Jana Klusáková někdejšího redaktora pořadu Meteor Ivo Budila v rozhovoru, natočeném v roce 1996. A on odpovídá: „Existuje mnohé, co jsme nepoznali, ale nejdřív bychom to měli poznat.“

Tato věta (část z rozhovoru Jany Klusákové s Ivo Budilem si můžete poslechnout na zvukové ukázce na této stránce) by se dala označit za životní krédo redaktora Československého, později Českého rozhlasu, jehož oborem byla popularizace vědy. 

 

Jana Klusáková a Ivo Budil o Meteoru-1996

Vložit na svůj web

Ivo Budil-uprostřed-beseda v atriu ČRo - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Ivo Budil-uprostřed-beseda v atriu ČRoFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Vystudoval filozofii a historii na filozofické fakultě UK (v letech 1951-55). Ihned po studiích nastoupil do Československého rozhlasu jako redaktor se specializací na oblast vědy a techniky. Vytvořil neobyčejné množství dílů popularizačních cyklů, jakými byly například Rozhlasová univerzita, Besedy o vesmíru, Křižovatky vědy, Minuty pro zemi, Encyklopedie, Nad proměnami vědeckého poznání….
V 60. letech se stal v rozhlase – spolu s Janem Petránkem – předním popularizátorem v oboru astronomie a kosmického bádání (viz další zvuková ukázka z roku 1969). Od roku 1963 vedl redakci vědy a techniky, která působila v rámci Hlavní redakce politického vysílání (HRPV).
Během svého života se dočkal okamžiků uznání (např. tehdy, kdy v roce 1966 obdržel cenu ČSAV za popularizátorskou činnost ve vědě), ale i odstrků a nespravedlností – v roce 1974 byl za svoje smýšlení a nesouhlas s normalizačními poměry z rozhlasu propuštěn. Poté byl nucen pracovat – podobně jako celá řada jiných kvalitních redaktorů a dramaturgů, kteří se v době normalizace dočkali vyhazovu – v dělnických profesích; byl skladníkem, strojníkem v Malešické teplárně… až v roce 1980 se mu podařil návrat k původní profesi – stal redaktorem časopisu Vesmír.
 

 

Ivo Budil a Jan Petránek-start modulu Apola 11 z Měsíce

Vložit na svůj web

V roce 1990 byl rehabilitován, vrátil se do rozhlasu a stal se vedoucím Redakce vědy a techniky. V roce 1992 převzal po Josefu Kleiblovi vedení populárního rozhlasového týdeníku Meteor. V roce 1994 se zapojil do projektu sčítání čápů v České republice. Od roku 2005 působil jako externí spolupracovník stanice Český rozhlas Leonardo, pro kterou připravoval každý den desetiminutové rozhovory s našimi předními vědci.
Zemřel přesně před pěti lety, 23. října 2007 ve věku 74 let. 


 

Nové články v rubrice

 • 20. prosince  2013 v 11:08     Audio  rubrika: Portréty

  O ladovských Vánocích…

  …plných zasněžených střech, sáňkujících dětí a dalších idylických výjevů spojených s dávnou představou, že o vánočních svátcích musí přece sněžit…o tom všem si letos nejspíš necháme opět zdát (jak nás o tom přesvědčují...

   
 • 10. března  2014 v 09:17     Audio  rubrika: Portréty

  Pablo Picasso ve sbírkách Archivu Českého rozhlasu

  Málokterý umělec se mohl za svého života těšit takové úctě a obdivu jako Pablo Ruiz Picasso (1881-1973). Tento všestranně nadaný výtvarník je považovaný za nejvýznamnějšího malíře 20. století a také za spoluzakladatele...

   
 • 27. května  2011 v 15:58     Audio  rubrika: Portréty

  Básník z nejmilovanějších - Jaroslav Seifert

  Několika archivními nahrávkami si dnes připomeneme jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta. Pod Seifertovým jménem se každému v prvním okamžiku jistě vybaví jeho básnická tvorba.

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas