Portréty30. srpna  2011 v 15:34  

Herec robustního zjevu i hereckého projevu Čestmír Řadna

31. srpna 2011 je to už pětadvacet let, co zemřel, v necelých třiašedesáti letech, herec Národního divadla Čestmír Řanda. Byl hercem nejen robustní postavy, ale také neméně výrazného, dutě temného hlasu. To ho předurčilo k tomu, aby ztvárnil celou řadu rolí v rozhlasových inscenacích.

Čestmír Řanda v rozhlasovém studiu - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Čestmír Řanda v rozhlasovém studiuFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Čestmír Řanda se narodil v roce 1923 v Rokycanech, kde vystudoval strojní průmyslovku a kde také v roce 1944 nastoupil do svého prvního místa. Současně však s nadšením hrál v ochotnickém spolku, kde si jeho talentu všiml Jaroslav Průcha. Ten Řandu také přiměl, aby zkusil studovat herectví na dramatickém oddělení pražské konzervatoře. Začínající herec byl úspěšný a v roce 1948 konzervatoř absolvoval.
První angažmá nalezl v plzeňském divadle, kde působil až do roku 1960. Na scéně Divadla J.K. Tyla také občas a rád režíroval. V roce 1960 dostal nabídku stát se členem souboru pražského Divadla na Vinohradech, kterou přijal. Ve vinohradském divadle působil do roku 1966, kdy byl angažován do souboru činohry Národního divadla. Zde pak působil až do své smrti v roce 1986. Krátce byl i šéfem činohry naší první scény (v letech 1969-70).
 

Čestmír Řanda před mikrofonem - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Čestmír Řanda před mikrofonemFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Jeho herectví bylo obdařeno ohromnou fyzickou vitalitou, mimickou i gestickou živelností. Dosahoval úspěchu jak v rolích komediálních (např. ve hrách Třetí zvonění, Poslední dobrodružství Dona Juana), tak především v úlohách dramatických (opět jen namátkou – jeho postavy v Čechovově Višňovém sadu, Čapkově Bílé nemoci, Anouilhově Tomáši Becketovi, Kainarově Nebožtíkovi Nasredinovi a v celé řadě her Shakespearových). 

Seznam vybraných rozhlasových inscenacích, v nichž Čestmír Řanda účinkoval, je uveden v příloze. Dokazuje, že v rozhlase nejčastěji spolupracoval s režisérem Jiřím Horčičkou.
Ve zvukové ukázce je zachycen úryvek z Karvašových Rozhovorů, které v roce 1970 v rozhlase natočil J. Horčička. Čestmír Randa zde ztvárnil roli soudce.
 

 

Peter Karvaš: Rozhovorovy-v ukázce účinkují Č.Řanda a J.Kemr

Vložit na svůj web

Nové články v rubrice

 • 20. prosince  2013 v 11:08     Audio  rubrika: Portréty

  O ladovských Vánocích…

  …plných zasněžených střech, sáňkujících dětí a dalších idylických výjevů spojených s dávnou představou, že o vánočních svátcích musí přece sněžit…o tom všem si letos nejspíš necháme opět zdát (jak nás o tom přesvědčují...

   
 • 10. března  2014 v 09:17     Audio  rubrika: Portréty

  Pablo Picasso ve sbírkách Archivu Českého rozhlasu

  Málokterý umělec se mohl za svého života těšit takové úctě a obdivu jako Pablo Ruiz Picasso (1881-1973). Tento všestranně nadaný výtvarník je považovaný za nejvýznamnějšího malíře 20. století a také za spoluzakladatele...

   
 • 25. října  2012 v 11:39     Audio  rubrika: Portréty

  Existuje mnohé, co jsme nepoznali aneb Za Ivo Budilem

  „Věříte, že existuje něco mezi nebem a zemí?“ zeptala se Jana Klusáková někdejšího redaktora pořadu Meteor Ivo Budila v rozhovoru, natočeném v roce 1996. A on odpovídá: „Existuje mnohé, co jsme nepoznali, ale nejdřív bychom to měli poznat.“

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas