Portréty9. ledna  2015 v 10:01  

Kapky jazzu v psaní Josefa Š.

Original Dixieland Jazz Band - dobová fotografie - Foto: Public Domain

Original Dixieland Jazz Band - dobová fotografieFoto: Public Domain

Na začátku ledna jsme si připomněli, že uplynuly už tři roky od chvíle, kdy zemřel vynikající prozaik, ale také básník a textař, což se vědělo méně, skvělý překladatel, ale také obětavý nakladatel, vysokoškolský profesor a teoretik literatury, ovšem – a to mělo možná zaznít jako zaprvé - oddaný a zanícený ctitel jazzu… Josef Škvorecký (27.9.1924 Náchod- 3.1.2012 Toronto).

Josef Škvorecký - Foto: cs.wikipedia.org

Josef ŠkvoreckýFoto: cs.wikipedia.org

Josef Škvorecký a jeho tvorba v mnohých z nás vyvolává okamžité asociace s onou hudbou, která vznikla kdesi na americkém jihu, která se však ve 20. a 30. letech rozšířila do Evropy a rozzářila její atmosféru i v časech, kdy se nad ní začala stahovat ponurá mračna. A tak si neumím představit, že by při vzpomínce věnované Josefu Škvoreckému, nezazněl – byť je v úryvku – jazz. A pokud bychom hledali nejpříhodnější hlas, který by nám ho měl připomenout, pak je to nepochybně hlas Evy Olmerové. 

 

Blues samotářky-úryvek

Vložit na svůj web

Blues samotářky, píseň Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, kterou Eva Olmerová natočila na gramofonovou desku v roce 1963, se nepochybně stala inspirací Josefu Škvoreckému, když o tři roky později připravoval úvodní text k recitalu písní této zpěvačky. V živé nahrávce ze semaforského představení Recitalu Evy Olmerové z roku 1966 uslyšíme Josefa Škvoreckého číst poetické vyznání svého obdivu vůči hlasu Evy Olmerové a vůči jazzu vůbec. 

 

Pocta Evě Olmerové

Vložit na svůj web

Tenorsaxofon - Foto:  Wikipedia Commons

Josef Škvorecký - pamětní deska v Břevnově - Foto: cs.wikipedia.org

Josef Škvorecký - pamětní deska v BřevnověFoto: cs.wikipedia.org

Kdo může, ten to dělá, kdo nemůže, ten o tom píše…
Jak zjistíme z dále uvedených slov autora, která natočil při své první návštěvě v Praze po roce 1990, tedy poté, kdy přijel na návštěvu z dlouholetého exilu v Kanadě – jazz byl jeho prvotní touhou. Teprve poté přišla literatura.
 

 

Dřív byla touha po jazzu

Vložit na svůj web

Naštěstí Škvorecký zůstal u literatury a svými romány, novelami a eseji (Zbabělci, Konec nylonového věku, Tankový prapor, Smutek poručíka Borůvky, Nápady čtenáře detektivek…) se nesmazatelně zapsal do dějin moderní české literatury. Nepřehlédnutelné jsou rovněž jeho vydavatelské aktivity – založil a po dlouhá léta se svou ženou vedl nakladatelství 68-publishers v Torontu, v němž vydával knihy zakázaných českých autorů. Jeho jménem je pojmenována Literární akademie, jež sídlí v Praze na Pankráci. 

Budova Literární akademie Josefa Škvoreckého - Foto: Creative Commons (CC BY 3.0)

Budova Literární akademie Josefa Škvoreckého v Praze 4 

Nové články v rubrice

 • 20. prosince  2013 v 11:08     Audio  rubrika: Portréty

  O ladovských Vánocích…

  …plných zasněžených střech, sáňkujících dětí a dalších idylických výjevů spojených s dávnou představou, že o vánočních svátcích musí přece sněžit…o tom všem si letos nejspíš necháme opět zdát (jak nás o tom přesvědčují...

   
 • 10. března  2014 v 09:17     Audio  rubrika: Portréty

  Pablo Picasso ve sbírkách Archivu Českého rozhlasu

  Málokterý umělec se mohl za svého života těšit takové úctě a obdivu jako Pablo Ruiz Picasso (1881-1973). Tento všestranně nadaný výtvarník je považovaný za nejvýznamnějšího malíře 20. století a také za spoluzakladatele...

   
 • 25. října  2012 v 11:39     Audio  rubrika: Portréty

  Existuje mnohé, co jsme nepoznali aneb Za Ivo Budilem

  „Věříte, že existuje něco mezi nebem a zemí?“ zeptala se Jana Klusáková někdejšího redaktora pořadu Meteor Ivo Budila v rozhovoru, natočeném v roce 1996. A on odpovídá: „Existuje mnohé, co jsme nepoznali, ale nejdřív bychom to měli poznat.“

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas