Portréty9. ledna  2015 v 10:01  

Kapky jazzu v psaní Josefa Š.

Original Dixieland Jazz Band - dobová fotografie - Foto: Public Domain

Original Dixieland Jazz Band - dobová fotografieFoto: Public Domain

Na začátku ledna jsme si připomněli, že uplynuly už tři roky od chvíle, kdy zemřel vynikající prozaik, ale také básník a textař, což se vědělo méně, skvělý překladatel, ale také obětavý nakladatel, vysokoškolský profesor a teoretik literatury, ovšem – a to mělo možná zaznít jako zaprvé - oddaný a zanícený ctitel jazzu… Josef Škvorecký (27.9.1924 Náchod- 3.1.2012 Toronto).

Josef Škvorecký - Foto: cs.wikipedia.org

Josef ŠkvoreckýFoto: cs.wikipedia.org

Josef Škvorecký a jeho tvorba v mnohých z nás vyvolává okamžité asociace s onou hudbou, která vznikla kdesi na americkém jihu, která se však ve 20. a 30. letech rozšířila do Evropy a rozzářila její atmosféru i v časech, kdy se nad ní začala stahovat ponurá mračna. A tak si neumím představit, že by při vzpomínce věnované Josefu Škvoreckému, nezazněl – byť je v úryvku – jazz. A pokud bychom hledali nejpříhodnější hlas, který by nám ho měl připomenout, pak je to nepochybně hlas Evy Olmerové. 

 

Blues samotářky-úryvek

Vložit na svůj web

Blues samotářky, píseň Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, kterou Eva Olmerová natočila na gramofonovou desku v roce 1963, se nepochybně stala inspirací Josefu Škvoreckému, když o tři roky později připravoval úvodní text k recitalu písní této zpěvačky. V živé nahrávce ze semaforského představení Recitalu Evy Olmerové z roku 1966 uslyšíme Josefa Škvoreckého číst poetické vyznání svého obdivu vůči hlasu Evy Olmerové a vůči jazzu vůbec. 

 

Pocta Evě Olmerové

Vložit na svůj web

Tenorsaxofon - Foto:  Wikipedia Commons

Josef Škvorecký - pamětní deska v Břevnově - Foto: cs.wikipedia.org

Josef Škvorecký - pamětní deska v BřevnověFoto: cs.wikipedia.org

Kdo může, ten to dělá, kdo nemůže, ten o tom píše…
Jak zjistíme z dále uvedených slov autora, která natočil při své první návštěvě v Praze po roce 1990, tedy poté, kdy přijel na návštěvu z dlouholetého exilu v Kanadě – jazz byl jeho prvotní touhou. Teprve poté přišla literatura.
 

 

Dřív byla touha po jazzu

Vložit na svůj web

Naštěstí Škvorecký zůstal u literatury a svými romány, novelami a eseji (Zbabělci, Konec nylonového věku, Tankový prapor, Smutek poručíka Borůvky, Nápady čtenáře detektivek…) se nesmazatelně zapsal do dějin moderní české literatury. Nepřehlédnutelné jsou rovněž jeho vydavatelské aktivity – založil a po dlouhá léta se svou ženou vedl nakladatelství 68-publishers v Torontu, v němž vydával knihy zakázaných českých autorů. Jeho jménem je pojmenována Literární akademie, jež sídlí v Praze na Pankráci. 

Budova Literární akademie Josefa Škvoreckého - Foto: Creative Commons (CC BY 3.0)

Budova Literární akademie Josefa Škvoreckého v Praze 4 

Nové články v rubrice

 • 27. května  2011 v 15:58     Audio  rubrika: Portréty

  Básník z nejmilovanějších - Jaroslav Seifert

  Několika archivními nahrávkami si dnes připomeneme jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta. Pod Seifertovým jménem se každému v prvním okamžiku jistě vybaví jeho básnická tvorba.

   
 • 18. září  2013 v 16:20     Audio  rubrika: Portréty

  Josef Vinklář: Herec by měl být ve všedním životě svůj

  „Herec by měl být ve všedním životě svůj, aby mu zbylo dost sil, až se večer rozevře opona. Možná je to tím, že mám své kořeny na vesnici. To vesnické klukovství strašně pomáhá nehrát si na důstojnost. Neoblékat si...

   
 • 7. srpna  2013 v 14:59     Audio  rubrika: Portréty

  Oldřich Nový: Polibek operety

  „Políbit ruku vám a říci děkuji“, „Oči tmavohnědé“, „Dívka v modrém“, „Škoda že nejste kouzelník“, „Když žena řekne ne“… „Jen pro ten dnešní den“ … a další a další známé písně. Všechny patří do oné éry, která nebyla...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace