Kybernetická babička a další skvosty české animace….(za Jiřím Trnkou)

Závěr prosince bývá krutý. Nejen tím, že nám připomíná běh času a stárnutí, často tím, že v něm nečekaně odcházejí osobnosti, které pak mnohým z nás dlouho chybějí. Konec roku 1969 byl krutý mimořádně. 16. prosince zemřel Jiří Šlitr, 30. prosince pak Jiří Trnka.

Jiří Trnka byl vynikající český výtvarník. Věnoval se jak malířské tvorbě, tak ilustracím, byl současně loutkářem, ale také sochařem, kostýmním výtvarníkem a režisérem animovaných filmů. Byl to člověk všestranného talentu, jemuž byl vyměřen život v rozsahu pouhých 57 let. 

Trnka pocházel z Plzně. Loutky mu učarovaly od dětství. Proto se také v počátku své tvorby dostal k Divadlu Spejbla a Hurvínka, jež tehdy Josef Skupa provozoval v Plzni. Pro divadlo dělal scénické návrhy. Po studiích na pražské UMPRUM se věnoval kostýmnímu návrhářství. V roce 1945 se stal spoluzakladatelem studia animovaného filmu Bratři v triku. Ke sklonku života vyučoval na škole, již kdysi absolvoval – na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. V roce 1963 byl – spolu s Janem Werichem, s nímž ho spojovalo mnohé, mimo jiné i bydliště na pražské Kampě – jmenován národním umělcem. Při té příležitosti vznikl rozhovor, v němž Trnka (spolu s Werichem) odpovídali na otázky filmového kritika A.J.Liehma. Část z tohoto rozhovoru zde přikládám ve zvukové podobě. 

 

Jiří Trnka o svých zahraničních úspěších a o filmu Kybernetická babička

Vložit na svůj web

Z nejslavnějších Trnkových animovaných filmů uveďme alespoň některé: Staré pověsti české, Dobrý voják Švejk, celovečerní adaptace Shakespearova Snu noci svatojanské, pohádka Bajaja… a v neposlední řadě film Kybernetická babička; o jeho záměru hovoří Trnka v závěru hovoru s A.J.Liehmem. Jiří Trnka ilustroval také velké množství knih, mezi nimi i půvabný příběh s názvem Zahrada, který sám napsal. 

Jiří Trnka ve svém ateliéru - Foto: Creative Commons (CC BY 3.0)

Jiří Trnka ve svém ateliéru. Foto: creative commons, Antal Kotnyek 

Nové články v rubrice

 • 20. prosince  2013 v 11:08     Audio  rubrika: Portréty

  O ladovských Vánocích…

  …plných zasněžených střech, sáňkujících dětí a dalších idylických výjevů spojených s dávnou představou, že o vánočních svátcích musí přece sněžit…o tom všem si letos nejspíš necháme opět zdát (jak nás o tom přesvědčují...

   
 • 10. března  2014 v 09:17     Audio  rubrika: Portréty

  Pablo Picasso ve sbírkách Archivu Českého rozhlasu

  Málokterý umělec se mohl za svého života těšit takové úctě a obdivu jako Pablo Ruiz Picasso (1881-1973). Tento všestranně nadaný výtvarník je považovaný za nejvýznamnějšího malíře 20. století a také za spoluzakladatele...

   
 • 25. října  2012 v 11:39     Audio  rubrika: Portréty

  Existuje mnohé, co jsme nepoznali aneb Za Ivo Budilem

  „Věříte, že existuje něco mezi nebem a zemí?“ zeptala se Jana Klusáková někdejšího redaktora pořadu Meteor Ivo Budila v rozhovoru, natočeném v roce 1996. A on odpovídá: „Existuje mnohé, co jsme nepoznali, ale nejdřív bychom to měli poznat.“

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas