Portréty7. srpna  2013 v 14:59  

Oldřich Nový: Polibek operety

„Políbit ruku vám a říci děkuji“, „Oči tmavohnědé“, „Dívka v modrém“, „Škoda že nejste kouzelník“, „Když žena řekne ne“… „Jen pro ten dnešní den“ … a další a další známé písně. Všechny patří do oné éry, která nebyla sama o sobě příliš veselá, která však přinesla onu báječně optimistickou hudbu zvanou swing. A všechny spojuje především nezaměnitelný a nezapomenutelný interpret oněch písní – Oldřich Nový.

Všechny jmenované písně jsou velmi známé. Já se však pokusím představit vám dnes Oldřicha Nového v jeho druhé, ctitelům filmů pro pamětníky méně známé poloze – v poloze operetní. Zdá se mi na tom lákavé právě to, že půjde o úryvky ze zvukových záznamů poměrně neznámých, o snímky, jež existují výhradně v rozhlasovém archivu. 

 

Nezaměnitelný hlas-úvod k pořadu Fonogramy-O.Nový

Vložit na svůj web

Oldřich Nový, to je dostatečně známo, se věnoval operetě po celý svůj život. Režíroval a sám také hrál ve velkém počtu operet, které uváděl v divadle, jež založil v roce 1936 pod názvem „Nové divadlo“. Sídlilo v pasáži Alfa a bylo velmi oblíbené a úspěšné. Po roce 1948 přišly však nové doby a divadelnímu podnikání, jakožto všemu dalšímu podnikání se dařit přestalo. Oldřich Nový své divadlo zavřel a věnoval se hostování v operetách na jiných scénách, jako operetní herec, režisér a úpravce pak vystupoval v 50. letech i v rozhlase. V roce 1958 zde natočil operetu, kterou sice sám upravil, kterou režíroval, ale v níž si žádnou roli nepřidělil. Vystoupil však v ní jako průvodce dějem. 

 

O.Nový-úvod k operetě Polibek Chanity

Vložit na svůj web

Oldřich Nový před mikrofonem - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Oldřich Nový před mikrofonemFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Oldřicha Nového jako průvodce dějem Miljutinovy operety Polibek Chanity spolu s ukázkami hudby máme možnost sledovat v prvních dvou zvukových úryvcích na této stránce. 

 

O.Nový-Polibek Chanity-ukázka z operety

Vložit na svůj web

Oldřich Nový v rozhlasovém studiu - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Oldřich Nový v rozhlasovém studiuFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

V roce 1954 byla v rozhlase natočena opereta na motivy rakouského dramatika Johanna Nepomuka Nestroye. Jmenovala se „Podruhé na světě“, hudbu napsal Jan Frýda, text Jiří Aplt a Oldřich Nový si v ní zahrál hlavní roli pána z Landeku. Pán z Landeku jako by byl psán Novému doslova na tělo. Svízele zahálčivého života bohatého šlechtice nám Oldřich Nový otevírá se vší bezútěšností toho stavu. Máte pocit, že jste herce v této stylizaci slyšeli a viděli už v mnoha filmech? Možná. Je to ale stylizace neodolatelná, souhlasíte? 

 

O.Nový jako pán z Landeku-úryvek z operety

Vložit na svůj web

O.Nový-Anna Suchánková-natáčení hry Z moudrostí ševce H.Sachse-1965 - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

O.Nový-Anna Suchánková-natáčení hry Z moudrostí ševce H.Sachse-1965Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Opereta „Podruhé na světě“ nezapřela dobu svého vzniku. Dekadentní šlechtic z Landeku se posléze uchýlí na venkov, kde se veskrze napraví. Pomůže mu k tomu – jak jinak – opravdová a upřímná láska k prosté venkovské dívce Katušce. V optimistickém duchu tak vyznívá závěrečná píseň, kterou si můžeme poslechnout v poslední zvukové ukázce na dnešní archivní stránce, jež je připomínkou faktu, že 7. srpna uplynulo už 114 let od narození nezapomenutelného a nezaměnitelného herce Oldřicha Nového. (Letos v březnu jsem si současně připomněli 30. výročí jeho smrti.) 

 

Podruhé na světě-závěr operety

Vložit na svůj web

Nové články v rubrice

 • 27. května  2011 v 15:58     Audio  rubrika: Portréty

  Básník z nejmilovanějších - Jaroslav Seifert

  Několika archivními nahrávkami si dnes připomeneme jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta. Pod Seifertovým jménem se každému v prvním okamžiku jistě vybaví jeho básnická tvorba.

   
 • 18. září  2013 v 16:20     Audio  rubrika: Portréty

  Josef Vinklář: Herec by měl být ve všedním životě svůj

  „Herec by měl být ve všedním životě svůj, aby mu zbylo dost sil, až se večer rozevře opona. Možná je to tím, že mám své kořeny na vesnici. To vesnické klukovství strašně pomáhá nehrát si na důstojnost. Neoblékat si...

   
 •  Audio

  Karel Höger, hlasatel vlastní duše

  Jeho talent byl nesmírný, stejně jako obdiv kolegů a diváků. Jeho podmanivý hlas a uhrančivé oči patří ke zlatému fondu československého rozhlasu a filmu. 4. května to je již 35 let, co zemřel nezapomenutelný Karel...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace