Portréty15. února  2012 v 14:01  

Opisoval Miroslav Horníček od Járy Cimrmana? (Samozřejmě nikoliv, ale poslechněte si o tom!)

Přesně v polovině letošního února uplynulo už 9 let od smrti výborného komediálního herce, ale také spisovatele, dramatika a režiséra, do jisté míry i výtvarníka Miroslava Horníčka.

Miroslav Horníček v rozhlasovém studiu – 60. léta - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Miroslav Horníček v rozhlasovém studiu – 60. létaFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Jeho tvorba – ať už divadelní, rozhlasová či televizní je dostatečně známa. Proto se dnes v připomínce herectví Miroslava Horníčka nevrátíme ani k jeho nezapomenutelným předscénám, které koncem 50. let hrál v divadle ABC po boku Jana Wericha, nebudeme připomínat ani některé z jeho nesčetných rozhlasových vystoupení v humoristických pořadech, estrádách a scénkách, ani si nepustíme úryvek z komedie Člověk z půdy, v níž po boku Jiřího Suchého hrál kdysi spisovatele Antonína Somra, ani jeho vystoupení ve zpěvohře Sto dukátů za Juana, tedy z nahrávky, jež pochází z roku 1955. 

Miroslav Horníček – 60. léta - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Miroslav Horníček – 60. létaFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Hlas Miroslava Horníčka chci dnes připomenout dvěma krátkými ukázkami, z nichž každá je v něčem výjimečná.
Ta první pochází z poloviny 60. let. Jde o úryvek z reklamního pořadu, který si tehdy objednal podnik Československý tukový průmysl. Autorem textu oněch několika reklam, které byly tehdy natočeny, nebyl nikdo jiný, nežli další ze slavných osobností později spjatých s Čs. rozhlasem – František Nepil. Nahrávky, které byly dlouho považovány za ztracené, jsou však unikátní především tím, že Nepilovy texty svým nenapodobitelným způsobem interpretuje s Miroslavem Horníčkem také Jan Werich.
 

 

Sana – rodná sestra – reklama z 60. let

Vložit na svůj web

Druhá zvuková ukázka je pak asi o 15 let pozdější. Miroslav Horníček se – ve své typické nadsázce – brání „fiktivnímu“ nařčení, že ve svých textech vychází z nápadů a podnětů Járy Cimrmana. Prostřednictvím této nahrávky si – přímo z Horníčkových úst – můžeme připomenout celou řadu titulů, které napsal. 

 

Obhajoba M. Horníčka

Vložit na svůj web

Miroslav Horníček – 80. léta - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Miroslav Horníček – 80. létaFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Miroslav Horníček se narodil 10. listopadu 1918 v Plzni. Zemřel 15. února 2003 v Liberci. 

Nové články v rubrice

 • 20. prosince  2013 v 11:08     Audio  rubrika: Portréty

  O ladovských Vánocích…

  …plných zasněžených střech, sáňkujících dětí a dalších idylických výjevů spojených s dávnou představou, že o vánočních svátcích musí přece sněžit…o tom všem si letos nejspíš necháme opět zdát (jak nás o tom přesvědčují...

   
 • 10. března  2014 v 09:17     Audio  rubrika: Portréty

  Pablo Picasso ve sbírkách Archivu Českého rozhlasu

  Málokterý umělec se mohl za svého života těšit takové úctě a obdivu jako Pablo Ruiz Picasso (1881-1973). Tento všestranně nadaný výtvarník je považovaný za nejvýznamnějšího malíře 20. století a také za spoluzakladatele...

   
 • 25. října  2012 v 11:39     Audio  rubrika: Portréty

  Existuje mnohé, co jsme nepoznali aneb Za Ivo Budilem

  „Věříte, že existuje něco mezi nebem a zemí?“ zeptala se Jana Klusáková někdejšího redaktora pořadu Meteor Ivo Budila v rozhovoru, natočeném v roce 1996. A on odpovídá: „Existuje mnohé, co jsme nepoznali, ale nejdřív bychom to měli poznat.“

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas