Portréty10. března  2014 v 09:17  

Pablo Picasso ve sbírkách Archivu Českého rozhlasu

Pablo Picasso před obrazem „Pár“ (foto: Roberto Otero 1970) - Foto: Museo Picasso, Malaga

Pablo Picasso před obrazem „Pár“ (foto: Roberto Otero 1970)Foto: Museo Picasso, Malaga

Málokterý umělec se mohl za svého života těšit takové úctě a obdivu jako Pablo Ruiz Picasso (1881-1973). Tento všestranně nadaný výtvarník je považovaný za nejvýznamnějšího malíře 20. století a také za spoluzakladatele kubismu a techniky koláže. Jeho zcela novátorská, invenční tvorba prošla během desetiletí mnoha směry a byla inspirována moderními malíři i starými mistry. Picasso býval nazývaný andělem i ďáblem krásy a géniem ošklivosti.

Pablo Picasso se narodil do rodiny Josého Ruize Blasca a jeho manželky Marie Picasso-Lopezové, jejíž dívčím jménem signoval své obrazy. Vyrůstal v Barceloně a od roku 1904 natrvalo přesídlil do Paříže, kde také vytvořil svá nejhodnotnější díla. Především jmenujme olejomalbu Avignonské slečny (1907), která je považovaná za první obraz kubismu, a expresionistické plátno Guernica (1937), které reagovalo na nacistické vybombardování starobylého baskického městečka stejného jména. Tento velkoformátový obraz, který je dnes chloubou Muzea královny Sofie v Madridu, se stal celosvětovým symbolem nesmyslnosti válečného běsnění. Nejznámější prací z malířova pozdního období je pak spanilá Holubice míru, která byla vybrána za znak pro První mezinárodní mírovou konferenci v Paříži v roce 1949. 

Souborný katalog Picassových prací obsahuje přes 13 tisíc obrazů, 100 tisíc grafických listů, desítky tisíc knižních ilustrací a několik set soch i drobných keramických plastik. Nejznámější díla z jeho plodné výtvarné činnosti uchovávají Picassova muzea v Paříži, Barceloně, Malaze a Antibes. Vzácná kolekce Picassovy rané tvorby ze sbírek dr. Vincence Kramáře je trvale vystavována také v Národní galerii v Praze. 

Podzim svého života strávil Picasso na jihu Francie. Tehdy již patřil k světově proslulým celebritám. Pobýval ve vyhlášených letoviscích na riviéře v Saint Raphaelu, Antibes, Cannes, Aix-en- Provence a v Mougins, kde v roce 1973 zemřel. Do své milované vlasti se nikdy nevrátil, neboť byl zapřísáhlým odpůrcem autoritářského režimu generála Francisca Franka. 

V Archivu Českého rozhlasu se dochovalo pro propagační účely několik reprodukcí Picassovy Holubice míru a především zvuková ukázka pořízená v Paříži krátce před malířovou smrtí, ve které se vyznává ze své lásky k jižní Francii, která mu tolik připomínala jeho rodné Španělsko. 

 

Picasso vzpomínky

Vložit na svůj web

Zajímavým dokumentem je také úsměvná vzpomínka herce Zdeňka Dítěte z roku 1983, ve které vypráví o tom, jak získal od proslulého malíře podpis za krabičku českých cigaret, když se „náhodně“ setkali na koridě ve francouzském městečku Fréjus. 

 

Picasso a Zdeněk Dítě

Vložit na svůj web

O tom, co se stalo novináři, který se v roce 1979 vypravil bez oficiálního pozvání na vernisáž celoživotního díla Pabla Picassa v Paříži za účasti francouzského prezidenta Valéry Giscarda d´Estainga, se dozvíte ve třetí ukázce od redaktora Rudolfa Převrátila, bývalého zahraničního zpravodaje Československého rozhlasu v Paříži. 

 

Picasso vernisáž 1979

Vložit na svůj web

Autor:  Tomáš Bělohlávek

Nové články v rubrice

 • 20. prosince  2013 v 11:08     Audio  rubrika: Portréty

  O ladovských Vánocích…

  …plných zasněžených střech, sáňkujících dětí a dalších idylických výjevů spojených s dávnou představou, že o vánočních svátcích musí přece sněžit…o tom všem si letos nejspíš necháme opět zdát (jak nás o tom přesvědčují...

   
 • 25. října  2012 v 11:39     Audio  rubrika: Portréty

  Existuje mnohé, co jsme nepoznali aneb Za Ivo Budilem

  „Věříte, že existuje něco mezi nebem a zemí?“ zeptala se Jana Klusáková někdejšího redaktora pořadu Meteor Ivo Budila v rozhovoru, natočeném v roce 1996. A on odpovídá: „Existuje mnohé, co jsme nepoznali, ale nejdřív bychom to měli poznat.“

   
 • 27. května  2011 v 15:58     Audio  rubrika: Portréty

  Básník z nejmilovanějších - Jaroslav Seifert

  Několika archivními nahrávkami si dnes připomeneme jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta. Pod Seifertovým jménem se každému v prvním okamžiku jistě vybaví jeho básnická tvorba.

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas