Portréty16. ledna  2015 v 10:13  

Popularita je ošidné slovíčko…

M.Horníček, J.Sovák,L.Chudík a T.Sláma - z vysílání Tobogánu - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

M.Horníček, J.Sovák,L.Chudík a T.Sláma - z vysílání TobogánuFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

…prohlásil kdysi Jiří Sovák. Bylo to v době jeho největší slávy a popularity. Věděl, o čem mluví. - Sovák se narodil před více než 94 roky – 27. prosince 1920. V několika zvukových úryvcích (netypických, protože ve své podstatě vážných) si osobnost Jiřího Sováka připomeneme.

Když v roce 1990 slavil Jiří Sovák 70. narozeniny, byla to pro rozhlasové redaktory příležitost přimět herce k ohlédnutí za minulostí. Jiří Sovák se přimět dal. V jeho slovech zaznívá sice jeho typický ironický humor, ale se zřetelným podtónem hořkosti. 

 

Ohlédnutí Jiřího Sováka-1990

Vložit na svůj web

Vraťme se do začátku 70. let. Tehdy bylo Jiřímu Sovákovi 50 a byl především zásluhou svých filmových rolí na vrcholu popularity. Úvahu o popularitě vedl Jiří Sovák v pořadu Chvilky v zákulisí, který byl natočen v roce 1972. 

 

Jiří Sovák o popularitě

Vložit na svůj web

Jiří Sovák-90. léta - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Ve své sedmdesátce se Sovák dal přimět nejen k úvahám o stáří a mládí, byl také ochoten zavzpomínat na svoje herecké začátky. Patřil ke generaci herců, kteří považovali za samozřejmé, že získávat zkušenosti u venkovských divadel je nejlepším začátkem herecké dráhy. 

 

Jiří Sovák o hereckých začátcích

Vložit na svůj web

 

Jiří Sovák o svém působení v Národním divadle

Vložit na svůj web

V letech 1952 až 1966 působil Jiří Sovák v Divadle na Vinohradech. Poté se stal členem činohry Národního divadla. Na jeho scénách vytvořil více než dvě desítky rolí. Působil zde 17 let. V roce 1983, poté, kdy mu zranění po autonehodě ztížilo práci na divadle, odešel do důchodu. Zvlášť intenzivně později vzpomínal na poslední představení na jevišti historické budovy, která byla před chystanou rekonstrukcí uzavřena v dubnu 1977. 

Národní divadlo - Foto: Creative Commons

Nové články v rubrice

 • 20. prosince  2013 v 11:08     Audio  rubrika: Portréty

  O ladovských Vánocích…

  …plných zasněžených střech, sáňkujících dětí a dalších idylických výjevů spojených s dávnou představou, že o vánočních svátcích musí přece sněžit…o tom všem si letos nejspíš necháme opět zdát (jak nás o tom přesvědčují...

   
 • 10. března  2014 v 09:17     Audio  rubrika: Portréty

  Pablo Picasso ve sbírkách Archivu Českého rozhlasu

  Málokterý umělec se mohl za svého života těšit takové úctě a obdivu jako Pablo Ruiz Picasso (1881-1973). Tento všestranně nadaný výtvarník je považovaný za nejvýznamnějšího malíře 20. století a také za spoluzakladatele...

   
 • 25. října  2012 v 11:39     Audio  rubrika: Portréty

  Existuje mnohé, co jsme nepoznali aneb Za Ivo Budilem

  „Věříte, že existuje něco mezi nebem a zemí?“ zeptala se Jana Klusáková někdejšího redaktora pořadu Meteor Ivo Budila v rozhovoru, natočeném v roce 1996. A on odpovídá: „Existuje mnohé, co jsme nepoznali, ale nejdřív bychom to měli poznat.“

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas