Portréty16. ledna  2015 v 10:13  

Popularita je ošidné slovíčko…

M.Horníček, J.Sovák,L.Chudík a T.Sláma - z vysílání Tobogánu - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

M.Horníček, J.Sovák,L.Chudík a T.Sláma - z vysílání TobogánuFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

…prohlásil kdysi Jiří Sovák. Bylo to v době jeho největší slávy a popularity. Věděl, o čem mluví. - Sovák se narodil před více než 94 roky – 27. prosince 1920. V několika zvukových úryvcích (netypických, protože ve své podstatě vážných) si osobnost Jiřího Sováka připomeneme.

Když v roce 1990 slavil Jiří Sovák 70. narozeniny, byla to pro rozhlasové redaktory příležitost přimět herce k ohlédnutí za minulostí. Jiří Sovák se přimět dal. V jeho slovech zaznívá sice jeho typický ironický humor, ale se zřetelným podtónem hořkosti. 

 

Ohlédnutí Jiřího Sováka-1990

Vložit na svůj web

Vraťme se do začátku 70. let. Tehdy bylo Jiřímu Sovákovi 50 a byl především zásluhou svých filmových rolí na vrcholu popularity. Úvahu o popularitě vedl Jiří Sovák v pořadu Chvilky v zákulisí, který byl natočen v roce 1972. 

 

Jiří Sovák o popularitě

Vložit na svůj web

Jiří Sovák-90. léta - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Ve své sedmdesátce se Sovák dal přimět nejen k úvahám o stáří a mládí, byl také ochoten zavzpomínat na svoje herecké začátky. Patřil ke generaci herců, kteří považovali za samozřejmé, že získávat zkušenosti u venkovských divadel je nejlepším začátkem herecké dráhy. 

 

Jiří Sovák o hereckých začátcích

Vložit na svůj web

 

Jiří Sovák o svém působení v Národním divadle

Vložit na svůj web

V letech 1952 až 1966 působil Jiří Sovák v Divadle na Vinohradech. Poté se stal členem činohry Národního divadla. Na jeho scénách vytvořil více než dvě desítky rolí. Působil zde 17 let. V roce 1983, poté, kdy mu zranění po autonehodě ztížilo práci na divadle, odešel do důchodu. Zvlášť intenzivně později vzpomínal na poslední představení na jevišti historické budovy, která byla před chystanou rekonstrukcí uzavřena v dubnu 1977. 

Národní divadlo - Foto: Creative Commons

Nové články v rubrice

 • 27. května  2011 v 15:58     Audio  rubrika: Portréty

  Básník z nejmilovanějších - Jaroslav Seifert

  Několika archivními nahrávkami si dnes připomeneme jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta. Pod Seifertovým jménem se každému v prvním okamžiku jistě vybaví jeho básnická tvorba.

   
 • 18. září  2013 v 16:20     Audio  rubrika: Portréty

  Josef Vinklář: Herec by měl být ve všedním životě svůj

  „Herec by měl být ve všedním životě svůj, aby mu zbylo dost sil, až se večer rozevře opona. Možná je to tím, že mám své kořeny na vesnici. To vesnické klukovství strašně pomáhá nehrát si na důstojnost. Neoblékat si...

   
 • 7. srpna  2013 v 14:59     Audio  rubrika: Portréty

  Oldřich Nový: Polibek operety

  „Políbit ruku vám a říci děkuji“, „Oči tmavohnědé“, „Dívka v modrém“, „Škoda že nejste kouzelník“, „Když žena řekne ne“… „Jen pro ten dnešní den“ … a další a další známé písně. Všechny patří do oné éry, která nebyla...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace