Portréty16. června  2016 v 15:12  

První dáma jazzu

Ella Fitzgeraldová - 40. léta - Foto: en.wikipedia.org

Ella Fitzgeraldová - 40. létaFoto: en.wikipedia.org

V tomto týdnu uplynulo už dvacet let od chvíle, kdy svět opustila jedna z nejpopulárnějších zpěvaček jazzových písní Ella Fitzgeraldová (25.4.1917-15.6.1996). Její hlas má nepochybně v paměti každý milovník jazzu a pozná ho stejně neomylně, jako třeba hlas Louise Armstronga. Rozsah jejího hlasu byl v rozmezí tří oktáv, ale ohromoval především krásnou barvou. Proslula jako interpretka, ale také autorka stovek písní. Byla nepřekonatelná v oboru hlasové improvizace, ve scatu.

Ella Fitzgeraldová (1940) - Foto:  Carl Van Vechten, Wikimedia Commons

Ella Fitzgeraldová (1940)Foto:  Carl Van Vechten, Wikimedia Commons

Měla neobyčejně dramatické dětství a mládí. Osud ji připravil o rodiče, živila se jako barmanka v nevěstinci, měla oplétačky s policií a jistý čas dokonce žila životem bezdomovce. Začala nejprve tančit a v roce 1934 vyhrála talentovou soutěž v newyorském Harlemu. Posléze však dala přednost zpěvu – a udělal nepochybně dobře. Její profesionální dráha zpěvačky se započala v roce 34, kdy byla angažována do orchestru Chicka Webba. 

 

Část rozhovoru J. Čmehila s Ellou Fitzgeraldovou - úryvek písně

Vložit na svůj web

Vrcholná doba působení Elly Fitzgeraldové nastala až po válce, zejména pak v 50. letech. Tehdy postupně spolupracovala s mnoha velikány jazzové hudby, zpívala s orchestry Duka Ellingtona, Counta Basieho, Nat King Colea, Benny Goodmana, zpívala společně s Frankem Sinatrou a především vytvořila nezapomenutelné duety s Louisem Armstrongem. Přičemž je třeba poznamenat, že se ve své interpretaci nevěnovala jen a jen jazzu, zasahovala do dalších hudebních oblastí – zpívala blues, balady, gospely, soul… 

 

2.část rozhovoru s Ellou Fitzgeraldovou - úryvek písně

Vložit na svůj web

Louis Armstrong - Foto: en.wikipedia.org

Louis Armstrong Foto: en.wikipedia.org 

Ella Fitzgeraldová (1960) - Foto: Erling Mandelmann, en.wikipedia.org

Ella Fitzgeraldová (1960)Foto: Erling Mandelmann, en.wikipedia.org

V červnu roku 1969 Ella Fitzgeraldová navštívila poprvé a také naposledy Prahu. Nadšeně jí tleskala zcela zaplněná pražská Lucerna. A pak si na výletě vltavským parníkem také zajamovala s českou jazzovou dámou č. 1 – s Evou Olmerovou. Z jejího výkonu byla Fitzgeraldová nadšená. Zvala Olmerovou na společné světové turné… k tomu však nikdy nedošlo. 

 

3.část rozhovoru s Ellou Fitzgeraldovou část písně z muzikálu Hello,Dolly

Vložit na svůj web

Po pražském koncertě Elly Fitzgeraldové se redaktor Československého rozhlasu Jaroslav Čmehil pokokušel s Ellou natočit rozhovor. To se mu však nepodařilo. Zkusil tedy oslovit jejího agenta – a poté se mu dostalo překvapivého pozvání: měl příležitost zaletět do Kodaně, kde zpěvačka vystupovala, a tam – přesně 25. července 1969 – mohl s Fitzgeraldovou natočit 20 minutové interview. Z tohoto unikátního rozhovoru nabízíme na této stránce 3 úryvky. Každý z nich je zakončen částí písně v podání „první dámy jazzu“. 

Jazzová kapela - ilustrační foto - Foto: en.wikipedia.org

Jazzová kapela - ilustrační snímek. Foto: en.wikipedia.org 

Nové články v rubrice

 • 25. října  2012 v 11:39     Audio  rubrika: Portréty

  Existuje mnohé, co jsme nepoznali aneb Za Ivo Budilem

  „Věříte, že existuje něco mezi nebem a zemí?“ zeptala se Jana Klusáková někdejšího redaktora pořadu Meteor Ivo Budila v rozhovoru, natočeném v roce 1996. A on odpovídá: „Existuje mnohé, co jsme nepoznali, ale nejdřív bychom to měli poznat.“

   
 • 27. května  2011 v 15:58     Audio  rubrika: Portréty

  Básník z nejmilovanějších - Jaroslav Seifert

  Několika archivními nahrávkami si dnes připomeneme jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta. Pod Seifertovým jménem se každému v prvním okamžiku jistě vybaví jeho básnická tvorba.

   
 • 18. září  2013 v 16:20     Audio  rubrika: Portréty

  Josef Vinklář: Herec by měl být ve všedním životě svůj

  „Herec by měl být ve všedním životě svůj, aby mu zbylo dost sil, až se večer rozevře opona. Možná je to tím, že mám své kořeny na vesnici. To vesnické klukovství strašně pomáhá nehrát si na důstojnost. Neoblékat si...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace