Portréty2. dubna  2015 v 12:36  

Výročí brilantního vypravěče – za Janem Drdou

Jan Drda a rozhlasový redaktor Vladimír Šimáček 1941 - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Jan Drda a rozhlasový redaktor Vladimír Šimáček 1941Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

V historii české literatury patří Janu Drdovi místo, které můžeme označit jako nepřehlédnutelné. Zatímco někteří význam jeho tvorby nahlížejí poněkud skeptickým pohledem, a to pro Drdovu politickou angažovanost v 50. a v první polovině 60. let, jiní oceňují jeho spontánní vypravěčství, jazykovou nápaditost a neobyčejnou schopnost prolínat svět reality s motivy fantaskními a pohádkovými.

Jan Drda v rozhlasovém studiu - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Jan Drda v rozhlasovém studiuFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Jan Drda se narodil 4. dubna 1915 v Příbrami, takže od jeho narození nyní uplyne už 100 let. Jeho dětství nebylo vůbec snadné. Velmi brzy mu zemřela matka, otec se o děti – Jan měl ještě mladší sestru – nestaral. A tak se Jan brzy naučil probíjet životem sám. Během studií na filozofické fakultě (věnoval se zde srovnávacím literaturám) se živil psaním románků pro dámské časopisy. Studia nedokončil a v roce 1937 nastoupil do Lidových novin jako kulturní redaktor. Za pět let, po která zde působil, napsal neuvěřitelný počet asi 5 tisíc povídek, fejetonů a soudniček. Novinářství považoval za nezbytnou přípravu pro spisovatelskou tvorbu. 

 

Jan Drda o nezbytnosti spisovatelovy novinářské přípravy

Vložit na svůj web

Jan Drda a reportér Bohuš Ujček-1949-Sjezd obránců míru - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Jan Drda a reportér Bohuš Ujček-1949-Sjezd obránců míruFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Němá barikáda
Těsně po skončení války vydal Drda knížku povídek pod názvem Němá barikáda. Byla to jedna z prvních autentických reflexí válečných událostí v české literatuře. O vzniku této knihy, konkrétně pak o vzniku povídky Vyšší princip (byla v roce 1960 zfilmována režisérem Jiřím Krejčíkem) vypráví Drda v rozhovoru natočeném pro Československý rozhlas. 

 

J.Drda o vzniku knihy Němá barikáda

Vložit na svůj web

Hrátky s čertem
Ať už budeme hodnotit životní osudy a především tvorbu spisovatele Jana Drdy z jakéhokoli úhlu, v jednom se – věřím tomu – shodneme: byl to autor neobyčejné jazykové kultury, velké obraznosti, smyslu pro humor a osnovatel půvabných, velmi lidských příběhů. Jeho zaujetí pohádkami, zejména postavami nejrůznějších typů čertů, ke kterým čerpal inspiraci z lidových vyprávění, ho jednou přimělo k výkladu celé teorie čertovských bytostí. 

 

J.Drda o čertech

Vložit na svůj web

Jaroslav Průcha-představitel Martina Kabáta v rozhlasových Hrátkách s čertem - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Jaroslav Průcha, představitel Martina Kabáta v rozhlasové verzi Hrátek s čerty - foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu 

Pamětní reliéf Jana Drdy, Jiráskovo nám. 5 - Foto:  Wikipedia Commons

Pamětní reliéf Jana Drdy, Jiráskovo nám. 5Foto:  Wikipedia Commons

V ukázce z rozhlasové nahrávky Hrátek s čertem jste jistě poznali vedle Jaroslava Průchy i Františka Filipovského, Stanislava Neumanna a v závěru také Ladislava Peška. Drda napsal Hrátky v roce 1946 a hra se brzy stala novodobou českou klasikou. Literární věhlas a uznání si ovšem Drda získal už o šest let dříve. V roce 1940, v pětadvaceti letech, vydal svůj první román Městečko na dlani, v němž využil příběhů ze života obyvatel svého rodného Příbramska, horníků, drobných řemeslníků a obchodníků. Podařilo se mu smísit věci skutečné a neskutečné, po stylistické stránce překvapil neobyčejně živým podáním hovorové řeči. 

 

Hrátky s čertem-úryvek rozhlasové nahrávky

Vložit na svůj web

Dobříš
Dva zámky plné spisovatelů…. tak kdysi Jan Werich v nadsázce ohodnotil genialitu Shakespearovu s narážkou na skutečnost, že českým spisovatelům patřil od roku 1946 zámek na Dobříši. Jan Drda prožil na tomto zámku větší část svého života. O jeho pobytu na Dobříši, o četných detailech života v této – často tak posmívané – baště českých spisovatelů, natočil v polovině 60. let reportáž režisér Jan Fuchs. 

 

Jan Drda a Jan Fuchs-rozhovor na zámku Dobříš

Vložit na svůj web

Zámek Dobříš - Foto: Creative Commons (CC BY 3.0)

Česká sudba odvěká
Je dostatečně známo, že ve svém občanském životě – a to mnohem intenzivněji, nežli ve své spisovatelské tvorbě – se Jan Drda výrazně politicky angažoval. V padesátých letech zastával funkci předsedy kulturního výboru Národního shromáždění, později předsedy Svazu spisovatelů, byl po jisté období i členem ÚV KSČ. Řada jeho rozhodnutí, jež v těchto funkcích učinil, byla nepochybně nešťastná. V 60. letech mu pro působení v politických rolích pomalu nezbýval čas na psaní. Nicméně – vzdor dosavadnímu prorežimnímu angažmá – se v srpnu roku 68 postavil jednoznačně proti okupaci Československa. Z podzimu toho roku také pochází Drdova úvaha o vlasti. 

 

Drdovo vyznání vztahu k vlasti-1968

Vložit na svůj web

Drdovo rodiště - Příbram - Foto: Creative Commons (CC BY 3.0)

Drdovo rodiště - Příbram; město které ho v mnohém inspirovalo při psaní románu Městečko na dlani. Foto: creative commons 

Předčasný odchod vypravěče
Za svůj nesouhlas s vpádem vojsk Varšavské smlouvy byl Drda tvrdě potrestán. Časopis Svět práce, ve kterém působil, byl zrušen, měl od té doby zakázánu novinářskou činnost. Nadále pak psal uzavřen v dobříšském zámku. Dvě knížky pohádek, které v té době napsal, vyšly však až po jeho smrti. Brilantní vypravěč zemřel nečekaně v listopadu 1970 (při cestě autem poblíž Dobříše) v pouhých pětapadesáti letech. 

Zámek (dříve) plný spisovatelů - v zimě - Foto: Creative Commons (CC BY 3.0)

Zámek (dříve) plný spisovatelů - v zimě. Foto: creative commons 

Nové články v rubrice

 • 20. prosince  2013 v 11:08     Audio  rubrika: Portréty

  O ladovských Vánocích…

  …plných zasněžených střech, sáňkujících dětí a dalších idylických výjevů spojených s dávnou představou, že o vánočních svátcích musí přece sněžit…o tom všem si letos nejspíš necháme opět zdát (jak nás o tom přesvědčují...

   
 • 10. března  2014 v 09:17     Audio  rubrika: Portréty

  Pablo Picasso ve sbírkách Archivu Českého rozhlasu

  Málokterý umělec se mohl za svého života těšit takové úctě a obdivu jako Pablo Ruiz Picasso (1881-1973). Tento všestranně nadaný výtvarník je považovaný za nejvýznamnějšího malíře 20. století a také za spoluzakladatele...

   
 • 25. října  2012 v 11:39     Audio  rubrika: Portréty

  Existuje mnohé, co jsme nepoznali aneb Za Ivo Budilem

  „Věříte, že existuje něco mezi nebem a zemí?“ zeptala se Jana Klusáková někdejšího redaktora pořadu Meteor Ivo Budila v rozhovoru, natočeném v roce 1996. A on odpovídá: „Existuje mnohé, co jsme nepoznali, ale nejdřív bychom to měli poznat.“

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas