Emil Hácha: Odhodlal jsem se v hodině dvanácté

Emil Hacha u Hitlera 1939 - Foto: Heinrich Hoffmann, CC BY-SA 3.0

Emil Hacha u Hitlera 1939Foto: Heinrich Hoffmann, CC BY-SA 3.0

15. března 1939 obsadila německá vojska české země. Armáda, svázaná rozhodnutím politiků, se nemohla postavit na ozbrojený odpor. Několik hodin před touto událostí musel prezident Emil Hácha učinit zásadní rozhodnutí.

Minula půlnoc na 15. březen 1939. Po jedné hodině v noci vstupuje prezident Emil Hácha do budovy kancléřství v Berlíně a netuší, co ho čeká. Je uveden do velkého sálu, kde stojí nacističtí prominenti v čele s Hitlerem. Ten věcně oznamuje, že německé oddíly se daly na pochod k českým hranicím. Hácha má podepsat poníženou žádost o ochranu Čech a Moravy vojsky třetí říše.  

 

Emil Hácha "odevzdává osud národa do rukou Vůdce"

Vložit na svůj web

Šestašedesátiletý prezident se hroutí a je povolán lékař. Když je ošetřen, československá delegace je pozvána k podpisu připravené deklarace. V tu chvíli se Goering přitočí k Háchovi a řekne mu: "Bylo by mi nesmírně líto, kdybych musel zničit tak krásné město jako je Praha. Ale musel bych to udělat. Moje letectvo je schopno vykonat stoprocentní práci.“ Pár chvil poté Hácha podepisuje prohlášení, že vůdce bere český národ pod ochranu Říše. 

Německé vojsko překročilo české hranice jen o pár hodin později. 

Prezidenta Háchu čeká další těžký úkol: oficiální vystoupení v rozhlase. Stane se tak o tři dny později, když už se z Česko-Slovenska stal Protektorát Čechy a Morava. Německá armáda v té době obsadila všechny významné instituce – včetně budovy rozhlasu. 

V den příchodu nacistů do rozhlasu vyškrtal cenzor v černé uniformě a s haknkrajcem na rukávě z textů připravených k vysílání všechna slova o statečnosti a naději s poučením:
„Český národ si musí uvědomit, v jaké je situaci, a na tom se nedá nic měnit!‘
19. března 1939 přistupuje prezident Hácha k mikrofonu a začíná svůj rozhlasový projev. 

Autor:  Bronislava Janečková

Nové články v rubrice

 •  FotogalerieAudio

  SS-Obergruppenführer Heydrich, Handrich, Hainrich!

  Zastupující říšský protektor SS Obergruppenführer Reinhard Heydrich rozbíjí svým příjezdem 28. září 1941 do Prahy naději na brzký konec války a okupace. Celým jménem Reinhard Tristan Eugen Heydrich. Vysoký, štíhlý a...

   
 • 1. listopadu  2010 v 14:51     Audio  rubrika: Politické projevy

  Volba a prezidentský slib Edvarda Beneše roku 1935

  Volba prezidenta republiky bývala v české kotlině dramatickou událostí i za první republiky. V prosinci 1935 měl být po T. G. Masarykovi zvolen druhým československým prezidentem E. Beneš. Před volbou došlo k novinářské... „Za Benešovu kandidaturu se postavily i země jako Francie, Rakousko, či Anglie.“ „Nehodláme tolerovat byzantismus a nedemokratické metody Hradu a socialistických stran, vnucujících lidu svoji vůli!“….

   
 • 1. listopadu  2010 v 14:36     Audio  rubrika: Politické projevy

  Marta Gottwaldová: Světla stromků zvěstují světový mír

  Vánoční slova prezidentovy ženy se v 50. letech stala dalším z řady propagandistických projevů této doby, v nichž se i na Vánoce budovalo, kdy se zrušily sbírkové kasičky pod ozdobenými Vánočními stromy republiky...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas