Rádio Retro1. března  2017 v 10:00  

1907, 1917 nebo třeba 1967. Nové Rádio Retro odhaluje magickou moc sedmiček

Česká historie je historií magického čísla 8. Trochu při tom ale zapomínáme na roky, které „magickým osmičkám“ předcházely. 1907, 1917, 1947 nebo třeba 1967 – to jsou jen některé z let, ke kterým se vrací nové Rádio Retro. A dokazuje, že i „sedmičky“ mají v historii svou moc.

V „osmičkových“ letech se u nás lámaly dějiny, v „sedmičkových“ letech se k tomu postupně schylovalo. Nové Rádio Retro představuje unikátní nahrávky z let končících sedmičkou a naznačí, jaké to bylo v naší zemi pouhý rok před některými z historických přelomových letopočtů s osmičkou na konci. 

Ve 28 hodinách historických dokumentů se mohou posluchači těšit na roky 1937 s hlasem Edvarda Beneše, Petra Zenkla nebo vrátného univerzitní knihovny pana Tulacha a jeho vzpomínku, jak nosil knihy profesoru Masarykovi. 

Podívejte se na celý program „Od sedmiček k osmičkám“, který Rádia Retro vysílá od 1. března do 9. dubna 2017.

Následují letopočty 1947 s hlasem Jana Masaryka, 1967 s ukázkou kritiky poměrů v průmyslu nebo rok 1987, ze kterého se ozývá kritický projev Miloše Kopeckého na sjezdu dramatických umělců, nebo záznam přímého přenosu setkání Michaila Gorbačova s Ronaldem Reaganem. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)

Nové články v rubrice

 • 28. října  2017       rubrika: Rádio Retro

  (Ne)rozděleni. Rádio Retro se vrací do éry Československa

  V novém digitálním programu Českého rozhlasu se střídá čeština se slovenštinou jako za časů federální stanice Hvězda. Výběr 28 hodin autentických nahrávek přináší posluchačům svědectví o společném státu Čechů a Slováků,...

   
 • Loučení s Masarykem takřka v přímém přenosu Rádia Retro

  Nejnovější program Rádia Retro začíná ve čtvrtek 14. září ve 3 hodiny a 29 minut ráno, přesně v okamžiku, kdy před 80 lety zesnul první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Šestnáctihodinový výběr zvukových...

   
 • 1. července  2017       rubrika: Rádio Retro

  Rádio Retro vysílá na vlně dobrodružství

  Spolu s prvním prázdninovým dnem spouští Český rozhlas další tematický digitální stream, který tentokrát připomíná archivní pořady týkající se léta, cestování, poznávání dálek, trampingu, skautství, ale také fantazie....

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace