Advent s Čapkem, Haškem nebo Högerem. Vánoční Rádio Retro bude hlavně číst a vyprávět

Bratři Josef a Karel Čapkovi u rádia (1938) - Foto: Wikimedia Commons, Public domain

Bratři Josef a Karel Čapkovi u rádia (1938)Foto: Wikimedia Commons, Public domain

Digitální stream Českého rozhlasu s programem pro letošní advent a Vánoce nabídne 28 hodin převážně literárních pořadů. Budeme vám číst Čapka, Haška, Basse, Erbena, ale taky se potkáte s Františkem Nepilem, Karlem Högerem nebo Eduardem Kohoutem. Štastné a veselé Rádio Retro uvádějí Marcela Augustová a Jan Kovařík. Vysílání dostanete k Mikuláši: začínáme o půlnoci z 5. na 6. prosince.

Letošní skladba programu Rádia Retro neobsahuje tolik vánočních nebo silvestrovských pořadů z předchozích desetiletí. Je to spíše výběr pro milovníky mluveného slova a tolik populárních audioknih. Přesto dostává prostor i zábava a publicistika. 

Vánoční Rádio Retro poslouchejte letos od 6. prosince 2017 do 6. ledna 2018 na webu Českého rozhlasu, na Play.cz a v systému pozemního digitálního vysílání DAB. Několik vzácných snímků si můžete přehrát také v Audioarchivu.

Poslechněte si vánoční vydání Vinárnu u pavouka z roku 1966. Zajděte na Kávu u Dismanů s básníkem Josefem Hiršalem v pořadu DRDS z roku 1993. Zastavte se s Leonem Cliftonem v opiovém doupěti nebo v chatrči, kde spolu žili čert Mates a Marjána Plajznerová alias Jiřina Šejbalová a Stanislav Neumann. 

K nejstarším nahrávkám tohoto Rádia Retro patří snímky z 30. let. Uslyšíte například vánoční úvahu arcibiskupa Karla Kašpara nebo vyprávění příbramského horníka o tom, jak vypadal takový Štědrý večer v dolech. 

Uvedeme i nově objevený záznam z roku 1993, ve kterém si členové DRDS povídali s básníkem Josefem Hiršalem. Nahrávka donedávna ležela ve staré skříni a teď je připravena jako sváteční překvapení pro vás. 

Šťastné a veselé 2017 Rádia Retro pro vás připravil Tomáš Černý, Marcela Augustová a Jan Kovařík - Foto: Adam Kebrt

Nové články v rubrice

 • 28. října  2017       rubrika: Rádio Retro

  (Ne)rozděleni. Rádio Retro se vrací do éry Československa

  V novém digitálním programu Českého rozhlasu se střídá čeština se slovenštinou jako za časů federální stanice Hvězda. Výběr 28 hodin autentických nahrávek přináší posluchačům svědectví o společném státu Čechů a Slováků,...

   
 • Loučení s Masarykem takřka v přímém přenosu Rádia Retro

  Nejnovější program Rádia Retro začíná ve čtvrtek 14. září ve 3 hodiny a 29 minut ráno, přesně v okamžiku, kdy před 80 lety zesnul první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Šestnáctihodinový výběr zvukových...

   
 • 1. července  2017       rubrika: Rádio Retro

  Rádio Retro vysílá na vlně dobrodružství

  Spolu s prvním prázdninovým dnem spouští Český rozhlas další tematický digitální stream, který tentokrát připomíná archivní pořady týkající se léta, cestování, poznávání dálek, trampingu, skautství, ale také fantazie....

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace