George Michael, Prince, Cohen nebo Bowie. Nalaďte si hudbu hvězd, které v roce 2016 odešly navždy

Rádio Retro 2016 – loučení s hvězdami

Rádio Retro 2016 – loučení s hvězdami

Na minulý rok hudební fanoušci jen tak nezapomenou – a rozhodně nebudou vzpomínat v dobrém. K nebeské bráně se vydali umělci, kteří se nesmazatelně zapsali do hudební historie i fanouškovských srdcí. Český rozhlas teď připravil speciální vzpomínkový mix toho nejlepšího z tvorby George Michaela, Leonarda Cohena, Prince, Davida Bowieho, Radima Hladíka a dalších velikánů popu a rocku.

George Michael - Foto:  Sony Music

George MichaelFoto:  Sony Music

Odešli nečekaně. Ještě v červnu slavili narozeniny padesátníci Prince a George Michael. Ti dříve narození zase působili dojmem, že ještě mají co říci. Vždyť Leonard Cohen pracoval na dvou hudebních projektech a na nové básnické sbírce. A Bowiemu se dařilo tajit před světem vážnost své nemoci, zemřel jen dva dny po vydání svého posledního alba. 

Graffiti s portrétem Prince - Foto:  Zarateman,  Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Graffiti s portrétem PrinceFoto:  Zarateman, Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Hudební rádia reagují zpravidla speciálním playlistem, např. dánská veřejnoprávní stanice DR P7 vysílala písničky George Michaela nepřetržitě už 26. prosince, den po jeho smrti. Český rozhlas si dal poněkud větší odstup, zato ale připravil hudební mix, do kterého zařadil také legendu českého bigbítu Radima Hladíka a skladby zesnulých rockerů Grega Lakea a Keitha Emersona z artrockového supertria ELP, Glenna Freye z kalifornských Eagles a Ricka Parfitta z anglických Status Quo.  

Nesnadného úkolu spojit do jednoho hudebního proudu osobnosti rozdílných žánrů se ujal hudební dramaturg Petr Vacek: „Už je to, bohužel, tak. Odcházejí nám hudebníci, s nimiž mnozí z nás strávili kus svého života. Šok ze smrti Davida Bowieho a Prince jsem nevstřebal dodnes… Proto bylo pro mě ctí a potěšením zhostit se úkolu připravit k vysílání výběr z tvorby svých oblíbených interpretů. Příjemně jsem si přitom zavzpomínal a věřím, že stejně na tom budou i naši posluchači.“ 

Rádio Retro 2016 – loučení s hvězdami je prvním čistě hudebním programem na tomto speciálním kanálu Českého rozhlasu. Bez komentáře a bez reklam ho naladíte v digitálním vysílání DAB, na webu a v mobilních aplikacích Českého rozhlasu a na Play.cz. Dostupný je i pro příjem ze satelitu Astra 3B (23,5 stupně východně, 12344/H, SR 29900, FEC 2/3, norma DVB-S2/8PSK, pilot OFF). 

Autor:  Ruzbeh Oweyssi

Nové články v rubrice

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas