Rádio Retro19. července  2019 v 09:57  

Rádio Retro připomene Skoky do vesmíru

Retro propagační plakát NASA k cestám na Mars - Foto:  NASA

Retro propagační plakát NASA k cestám na MarsFoto:  NASA

Prožijte misi Apollo 11 znovu minutu po minutě. Dobovou reportáž Jana Petránka a Ivo Budila od té doby komplet nikdo neslyšel. Tu i další unikátní záběry z historie kosmonautiky uslyšíte v novém Rádiu Retro.

Poslechněte si Rádio Retro

Digitální stream Českého rozhlasu přináší od soboty 20. července všem zájemcům o kosmonautiku nevšední příležitost prožít let Apolla 11, přistání na Měsíci a výstup na jeho povrch díky dochovaným nahrávkám reportáží Jana Petránka a Ivo Budila. Ti spolu s odborníky před 50 lety komentovali v mnohahodinových přenosech celou úspěšnou misi amerických astronautů na Měsíc a zpět. 

Rádio Retro „Skoky do vesmíru“ začne vysílat o půlnoci z 19. na 20. července. Poslouchejte ho na webu rozhlas.cz, na Play.cz, v mobilní aplikaci iRadio nebo v pozemním digitálním vysílání DAB+.

Nikdy nereprízované záběry 

Pro oba redaktory to navíc byla poslední reportérská příležitost, protože Československý rozhlas vstupoval do éry normalizace. V tomto plném rozsahu navíc nahrávky nikdy nebyly znovu uvedeny. 

Umělecká vize mise Apollo - Foto:  NASA

„Ony by to vlastně byly jenom takové besedy kolem stolu,“ uvažuje dramaturg Rádia Retro Tomáš Černý. „Ale protože Jan Petránek s sebou do studia přinesl svůj vlastní krátkovlnný přijímač SPIDOLA, na kterém naladil Hlas Ameriky, dostal popis startu i přistání na Měsíci dokonale věrnou kulisu komunikace mezi řízením letu v Houstonu a posádkou Apolla 11.“ 

Vzpomínky Jana Petránka 

V Rádiu Retro uslyšíte přesně 60 let staré záběry ze září roku 1959, kdy se vysílalo o prvním dosažení Měsíce sovětskou raketou - Foto: Tom Wigley, flickr.com   ,  CC BY-NC-SA 2.0

V Rádiu Retro uslyšíte přesně 60 let staré záběry ze září roku 1959, kdy se vysílalo o prvním dosažení Měsíce sovětskou raketouFoto: Tom Wigley, flickr.com , CC BY-NC-SA 2.0

A tak se počínaje 15. červencem 1969 můžete ponořit do atmosféry, v jaké se líčení a komentáře měsíční mise odehrávaly v přímém přenosu Československého rozhlasu. Jan Petránek po letech vzpomínal: „My jsme po tom šedesátém osmém už věděli, že tohle je to poslední, co já mohu udělat. Byl jsem totiž jeden z mála, kdo nadřel technologický kosmonautický slovník. Ani noví mocipáni kolem Husáka se ještě neodvážili to vysílání zakázat. I Sověti to reportovali. Pak jsem musel z rádia odejít.“ 

V dalších týdnech zveřejníme v Rádiu Retro i přesně 60 let staré záběry ze září roku 1959, kdy se vysílalo o prvním dosažení Měsíce sovětskou raketou. Na jeho povrch sice tvrdě dopadla, ale bylo to prvenství v té době každopádně velmi oslavované – výtvor člověka se poprvé dotkl jiného nebeského tělesa. 

Kosmos Sovětů 

V atmosféře okouzlení prvními kosmickými lety to byla události číslo jedna, a to všechno ještě před Gagarinem. Celodenní záznam vysílání Československého rozhlasu z 12. dubna 1961 také nebylo nikdy od té doby znovu publikováno. To bude další etapa záběrů. Nemluvě o Těreškovové a její i Gagarinově návštěvě Prahy. 

Nové články v rubrice

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas