Rádio Retro – U mikrofonu Otec vlasti

Rádio Retro vybere z pěti desítek reportážních procházek Prahou ty kapitoly, které se dotýkají buď přímo Karla IV. nebo míst, která ovlivnil

Rádio Retro vybere z pěti desítek reportážních procházek Prahou ty kapitoly, které se dotýkají buď přímo Karla IV. nebo míst, která ovlivnil

Přesně v den sedmistého výročí narození Karla IV. spustí Český rozhlas další tematický internetový stream, který nabídne desítky hodin archivních nahrávek. Nejstarší je reportáž z hrobky českých králů na Pražském hradě z roku 1936 a nejmladší z roku 2016 o projektu Šifra Otce vlasti. Zaznějí také dvě různá zpracování Vrchlického Noci na Karlštejně.

Listování kartotékou rozhlasového archivu jasně prozrazuje, ve kterých obdobích našich novodobých, potažmo rozhlasových dějin, se o Karlu IV. vysílalo více a kdy méně. Na počet zmínek by rozhodně vedla druhá polovina šedesátých a druhá polovina sedmdesátých let. 

 

Světlem oděná - Nad palácem českých knížat (Rádio Retro - U mikrofonu Otec vlasti)

Vložit na svůj web

V roce 1966 zahájil Československý rozhlas seriál se seifertovským názvem Světlem oděná, jehož protagonistou byl významný historik umění dr. Emanuel Poche, dlouholetý předseda Klubu za starou Prahu. Rádio retro vybere z pěti desítek reportážních procházek Prahou ty kapitoly, které se dotýkají buď přímo Karla IV. nebo míst, která ovlivnil. 

V roce 1978 uplynulo rovných 600 let od císařovy smrti a Československý rozhlas natočil Karlův Vlastní životopis v nepřekonatelném podání Vladimíra Ráže a v režii Josefa Melče. Seriál Dialogy o Karlu IV. natáčený na různých historických místech pak tematizoval některé fenomény Karlovy doby – literaturu, kulturu obecně, divadlo a poezii, či zmínky o Karlu IV. v novodobé české literatuře. 

 

Kultura v době Karla IV. a Václava IV. (Rádio Retro - U mikrofonu Otec vlasti)

Vložit na svůj web

Zajímavostí tohoto cyklu, který byl o rok později dokonce oceněn v soutěži rozhlasových tvůrců, je, že současně s odborníky na danou problematiku se natáčení v terénu účastnili i herci – Jiřina Petrovická nebo Miroslav Doležal – a jejich hlasy tak rezonovaly přímo v historických zdech, což je působivé zvláště při natáčení na Karlštejně. 

Hrad Karlštejn - Foto: Matěj Baťha,  CC BY-SA 3.0

Hrad KarlštejnFoto: Matěj Baťha, CC BY-SA 3.0

Noc strávenou na tomto hradě v roce 1983 zdokumentoval osobitým způsobem redaktor Ota Nutz a jakousi volnou inspiraci pražskou Královskou cestou využil tento brilantní tvůrce na přelomu tisíciletí, kdy završil svoje rozhlasové působení seriálem mapujícím nejenom historické památky této specifické pražské lokality, ale zároveň vytvořil jakousi galerii osobností (někdy i figurek) toho času v domech podél Královské cesty žijících a pracujících a tím jí dodávajících ducha. V seriálu Praha 2000 královská hovořili například Vlado Milunič, Petr Šabach, Hana Hegerová a další. 

Vrchlického Noc na Karlštejně nabízí Rádio retro ve dvou historických nahrávkách. Ta starší dokumentuje plzeňské divadelní nastudování veselohry z počátku padesátých let a mladší se dá považovat za reprezentativní ukázku stereofonní rozhlasové dramatiky přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, kdy v adaptaci Jaroslavy Stejčkové hraje Karla IV. herec Luděk Munzar. 

Rádio Retro můžete poslouchat na webu Českého rozhlasu, kde najdete také podrobný program vysílání, dále v systému DAB a v mobilní aplikaci iRadio. 

Čtěte také: Český rozhlas Rádio Retro zamířil po třech letech existence také na satelit

Nové články v rubrice

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas