Přísaháme při památce Stalina…

J. V. Stalin (1949) - Foto:  Bundesarchiv, Bild 183-R80329 / CC-BY-SA

J. V. Stalin (1949)Foto:  Bundesarchiv, Bild 183-R80329 / CC-BY-SA

„Tuto hudbu zařadit v případě úmrtí státníka“. Tento pokyn byl napsán u několika magnetofonových pásů, které míval po ruce inspektor v režii rozhlasového vysílacího pracoviště. Taková situace nastala 5. března 1953.

Toho dne na následky mozkové mrtvice zemřel Josip Visarionovič Stalin. Zpráva se dostává okamžitě na první stránky černě orámovaných novin, rozhlasy hrají smuteční hudbu. Ve východní části světa visí státní zástavy na půl žerdi. Kult osobnosti vykreslil obraz Stalina jako nedotknutelného a nezastupitelného vůdce. 

Smuteční hudba tehdy zněla z většiny rozhlasových stanic ve střední a východní Evropě, ale například i v Číně. Ale následující hudba je už záznamem z 9. března 1953, kdy se v Moskvě konal velkolepý Stalinův pohřeb. 

Až o mnoho let později byly zveřejněny detaily o posledních dnech Stalinova života. O jeho paranoie, že mu lidé, sloužící po dlouhá léta usilují o život. Mladá radioložka Lydie Timašuková navrhla uspořádat soutěž k nalezení prostředků, které by prodloužily život Soudruha Stalina, ale nepodařilo se. 

Už od podzimu 1952 začal Stalin obviňovat ze spiknutí i své lékaře a byl odhodlán získat od nich přiznání za každou cenu. V lednu 1953 byla zveřejněna šokující zpráva s vykonstruovaným obviněním devíti lékařů. 

Atmosféra strachu kolem Stalina zesílila, a to mu paradoxně ukrátilo život. V noci 2. března velkého vůdce ranila mrtvice. Stráž se ho bála vyrušit a nechala Josipa Visarionoviče o samotě v kritickém stavu více než 24 hodin. Když za ním přišli lékaři a jeho blízcí soudruzi, už nebyl schopen komunikovat. 5. března večer Stalin zemřel. 

Ve dnech smutku se na Václavském náměstí v Praze konala tryzna, na které předseda československé vlády Viliam Široký - opět jménem veškerého lidu - pronesl přísahu teď už mrtvému Stalinovi. 

 

Tryzna na Václavském náměstí

Vložit na svůj web

Autor:  Bronislava Janečková

Nové články v rubrice

 •  Audio

  Návrat do roku 1935

  Po soustředěných a urputných návratech do roku 1989 soustřeďme se v dalších vydáních webové stránky Archivních a programových fondů Českého rozhlasu na návraty další, nyní však v širším historickém záběru. Z perspektivy...

   
 • 19. srpna  2013 v 11:38     Audio  rubrika: Reportáže politika

  Další střípky minulosti, aneb Ještě k srpnu 68

  Dnešní webovou stránku, v níž se týden co týden vracíme k pozoruhodným archivním materiálů, nemůžeme věnovat ničemu jinému, nežli oněm událostem, jež se odehrály před 45 lety a jež převrátily životy mnoha našich spoluobčanů,... Vrátíme se znovu do srpnových dnů roku 1968.

   
 • 8. února  2013 v 10:54     Audio  rubrika: Reportáže politika

  Had není tak zlý...

  ….jak se zdá nám, lidem ze západní části zemské polokoule. Lidé ve východních zemích, tedy tam, kde 10. února nastává nový lunární rok, který bude tentokrát ve znamení hada, to vnímají odlišně.

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas