Reportáže umění31. prosince  2012 v 12:23  

Dostanete přidáno? aneb Za klasikem českého humoru

František Hanus-při nátáčení v rozhlase - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

František Hanus-při nátáčení v rozhlaseFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Když v roce 1953 uvedl Emil František Burian na divadelní scéně svou dramatizaci povídky Jaroslava Haška s názvem Pan Kobkán vdává dceru, jistě netušil, že tento satirický obrázek ze života českých drobných podnikatelů, který je zasazen do počátku 20. století, bude v mnoha ohledech aktuální i po více než 60 letech.

Rozhlasová verze dramatizace této Haškovy povídky byla natočena v roce 1975. Režíroval ji tehdy vynikající rozhlasový režisér Josef Melč. Do hlavní role velkošpeditéra Kobkána obsadil Františka Hanuse, jeho ženu hrála Libuše Havelková, dceru Matyldu, o jejíž vdavky se ve hře jedná, představovala Eva Klepáčová. 

My si dnes uvedeme ve zvukové podobě malý úryvek z dramatizace příběhu o panu Kobkánovi. Vybíráme ho s přáním, aby vaše případná žádost, s níž byste se chtěli obrátit na svého šéfa, tedy vaše případná žádost o přidání, dopadla úspěšněji, nežli se to stalo panu Šímovi, zřízenci u firmy pana Kobkána.
V ukázce uslyšíte kromě Františka Hanuse v roli velkošpeditéra ještě Václava Lohniského jako zřízence. V závěru zazní pak ještě hlas Ladislava Potměšila. 

 

Žádost o přidání-z dramatizace Pan Kobkán vdává dceru

Vložit na svůj web

S přáním po všech stránkách úspěšného roku 2013 se na stránkách Archivních a programových fondů pro tento rok loučí Jiří Hubička.
 

Nové články v rubrice

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas