Herec charakterních, mužných rolí Vítězslav Vejražka

Jarmila Krulišová a Vítězslav Vejražka-60.léta - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Jarmila Krulišová a Vítězslav Vejražka-60.létaFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Ztvárnil na jevišti takové postavy, jakými byl například Jánošík, Othello, Petruccio, Oidipus, Francek z Maryši, či Claudius v Hamletovi, nadaboval chlapáckého Lino Venturu, vedle toho citlivě recitoval poezii, hrál v četných českých filmech a také šéfoval. Mluvím zde o herci Národního divadla Vítězslavu Vejražkovi, od jehož předčasného úmrtí uplyne 8. června už 40 let.

Vítězslav Vejražka se narodil 9. května 1915 v Dolním Bousově u Mnichova Hradiště. Podobně jako celá řada jeho pozdějších hereckých kolegů začínal svou dráhu u kočovných společností. Nezůstal však u této školy praktického hraní, herectví později vystudoval na dramatickém oddělení pražské Konzervatoře. K jeho učitelům patřil mimo jiné Rudolf Deyl. V roce 1937 začal hrát v Ostravě, později (počátkem války) v brněnském Národním divadle. Jeho další cesta už vedla do Prahy, kde v divadle Urania působil (nejen jako herec, ale také jako režisér) v letech 1941 – 1945. 

 

Naši furianti-radní Bušek-V.Vejražka

Vložit na svůj web

Rozhlasový režisér Petr Adler a Vítězslav Vejražka - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Rozhlasový režisér Petr Adler a Vítězslav VejražkaFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Po válce Vejražka spoluzaložil tzv. Činohru 5. května. Zde v letech 1945 – 1947 hrál, režíroval a také už řediteloval. Po jedné sezóně, kterou strávil ve Zlíně, ho v roce 1948 režisér Jindřich Honzl přivedl do Národního divadla, na jehož scéně setrval až do své smrti v roce 1973. V Národním divadle se uplatňoval rovněž jako režisér a úpravce divadelní textů. V letech 1964 – 1969 byl šéfem činohry ND. 

 

Sofokles: monolog Oidipa-V.Vejražka - 1964

Vložit na svůj web

Vítězslav Vejražka začal už v roce 1949 působit také pedagogicky. Na pražské Divadelní fakultě AMU vyučoval nejprve externě, od roku 1963 se stal řádným profesorem. Je dlužno připomenout, že svoje umělecké angažmá spojoval Vejražka po celý život s angažovaností politickou. V letech 1966-1970 byl dokonce členem Ústředního výboru KSČ. Od roku 1957 byl také prvním předsedou československého střediska ITI (Mezinárodního divadelního ústavu při UNESCO). 

 

K.Čapek: R.U.R.-monolog Alquista-V.Vejražka

Vložit na svůj web

V.Vejražka,V.Brabec a V.Leraus - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

V.Vejražka,V.Brabec a V.LerausFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

V rozhlase vytvořil důležité role v nahrávkách Tylovy Tvrdohlavé ženy, v Šaldově hře Zástupové, ve Vančurově Alchymistovi, v Hebbelově tragedii Gygův prsten, v Ostrovského Výnosném místě, v mnoha pořadech recitoval.
Uveďme ještě zmínku, která se vztahuje k soukromému životu Vítězslava Vejražky: jeho manželkou byla herečka činohry Národního divadla Jarmila Krulišová. Jeho synem herec David Vejražka. 

 

M.J.Lermontov-Epitaf otci-recituje V.Vejražka

Vložit na svůj web

František Filipovský svého kolegu z činohry Národního divadla charakterizoval těmito slovy: „Mohu říci, že všechny schopnosti i dobré vlastnosti potvrdil Vítězslav Vejražka v Národním divadle. Na jeho Petruccia ve Zkrocení zlé ženy, ale hlavně na Othella se bude ještě dlouho vzpomínat. Kreslil své figury zostra, úsporně. V tomto směru vynikaly zejména jeho shakespearovské postavy, což potvrdil mimo jiné v Králi Learovi, kde za Salzerovy režie vytvořil suverénním způsobem vladařského uzurpátora Edmunda.“
 

 

Nové články v rubrice

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas