Laboratoř pod širým nebem aneb Cestou na Boubín

Boubín při pohledu z Javorníku - Foto:  wikipedia.org

Boubín při pohledu z JavorníkuFoto:  wikipedia.org

Rozhlasový archiv skrývá velké množství pořadů, které posluchače zavádějí do mnoha často odlehlých koutů naší země. Prales jako typ divoce rostoucího lesa je na našem území jev velmi vzácný. Proto není divu, že ten Boubínský vždy přitahoval pozornost přírodovědců, turistů – a v neposlední řadě i rozhlasových redaktorů.

Rozhledna na Boubíně - Foto: Jiří Hubička

Rozhledna na BoubíněFoto: Jiří Hubička

Mezi těmi, kteří dosud Boubín a jeho okolí nenavštívili, je mnoho lidí, již si představují, že pojem „Boubínský prales“ se vztahuje na lesní porost celé oné hory, která se tyčí do výšky 1362 metrů nad mořem, je součástí tzv. Boubínské pahorkatiny a je v pořadí pátým nejvyšším vrcholem Šumavy. Není tomu tak. Ti, kdo prvně vystoupají – nejsnáze z Kubovy Hutě – na vrchol Boubína, projdou lesy, jež se příliš neliší od těch, s nimiž se setkáme kdekoli jinde v naší republice. Samotný prales je totiž lokalizován do plotem obehnané rezervace na jižním svahu Boubína. 

Zleva - vrchol Bobíka a Boubínu - Foto: Wikimedia Commons

Vrchol Bobíka (vlevo) a táhlý hřbet Boubína. Foto: wikipedia commons 

Obelisk s nápisem Kardinal Fürst von Schwarzenberg - Foto: Jiří Hubička

Obelisk s nápisem Kardinal Fürst von SchwarzenbergFoto: Jiří Hubička

Rozhledna
Když dotyčný turista vystoupá na vrchol Boubína, nalezne zde několik pozoruhodných objektů. Především dřevěnou rozhlednu, vystavěnou v letech 2004-2005 na místě, na kterém dříve stálo už několik rozhleden. Tato se tyčí do výše jedenadvaceti metrů a je zbudována ze smrkových kulatin o průměru 20 cm. Dřevo je impregnováno – a to, jak se praví v informačním textu – látkou, která má ekologický atest a je i pro dané prostředí nezávadná.
Před úpatím rozhledny je usazen kamenný obelisk s nápisem: „Kardinal Fürst von Schwarzenberg, 3. 8. 1867“. Byl zde vztyčen jako vzpomínka na tehdejší boubínský výstup kardinála a pražského arcibiskupa Bedřicha Schwarzenberga. 

Detail konstrukce rozhledny na Boubíně. - Foto: Jiří Hubička

Detail konstrukce rozhledny na Boubíně Foto: Jiří Hubička 

Turistické směrovky na vrcholku Boubínu - Foto: Jiří Hubička

Turistické směrovky na vrcholku BoubínuFoto: Jiří Hubička

Když pak turista sestoupí z vrcholu Boubína po modré turistické značce jižní stranou o 2-3 kilometry níže, ocitne se u samotného Boubínského pralesa. Dojem z této lokality zachytil ve své rozhlasové reportáži, kterou připravil v roce 1963 pro pořad Meteor, redaktor Oldřich Unger. 

 

Reportáž O.Ungera z Boubíns.pralesa - 1963

Vložit na svůj web

Oldřich Unger, známý nejen jako redaktor pořadů Meteor, mimo jiné také autor cyklu Hlasy ptáků, ale také jeden z herců Divadla Járy Cimrmana, odešel v roce 1978 do Spojených států, kde žil až do letošního července, kdy (v kalifornském městě Santa Ana) zemřel. Působivý začátek Ungerovy reportáže z Boubínského pralesa stojí nepochybně za poslech.
 

Další reportáž z archivu Čs. rozhlasu, v níž autoři (Vladimír Kovářík, Miloslav Malý a Milan Navrátil) mapují lokalitu Boubínského pralesa, byla natočena v roce 1970. Stala se součástí cyklu „Odkazy“, s podtitulem Jihočeské putování za kulturními tradicemi. Ve 13. části cyklu byly zmíněny postřehy slavných českých tvůrců a jejich reakce na mimořádnou atmosféru této oblasti.
 

 

Odkazy-Jihočeské putování-Boubín-1970-Neruda

Vložit na svůj web

 

Karel Čapek o Boubínském pralese

Vložit na svůj web

Boubínské jezírko. - Foto: Jiří Hubička

Boubínské jezírko. Foto: Jiří Hubička 

Boubínský prales byl vyhlášen národní přírodní rezervací už v roce 1858 a je dnes třetí nejstarší přírodní rezervací u nás. Její původní rozloha - a tak je to také zmiňováno v rozhlasových reportážích – byla pouhých 47 ha. Do dnešních dnů se plocha rozrostla na současných 685 ha. Jádro pralesa bylo – kvůli ochraně proti zvěři, ale i člověku – oploceno v roce 1963. To ještě stál tzv. Král smrků, nejvyšší a nejstarší smrk. Jeho stáří se odhadovalo na 440 let, vysoký byl 57,6 metrů. V roce 1969 strom uschl a o rok později ho porazila sněhová vichřice. 

 

Antonín Dvořák a Šumava

Vložit na svůj web

Boubinský prales - Foto:  Wikipedia Commons

Boubínský prales. Foto: wikipedia commons 

Nové články v rubrice

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas