Reportáže umění3. července  2015 v 12:40  

MFF Karlovy Vary z archivní perspektivy

Karlovy Vary - Foto:  Wikipedia Commons

Karlovy VaryFoto:  Wikipedia Commons

Nový ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech poutá už tradičně pozornost médií především s ohledem na to, kdo na něj přijede ze slavných zahraničních hvězd. Za druhé pak proto, že tento ročník festivalu je jubilejní, tedy 50. Nás to nyní opravňuje k tomu nestarat se příliš o Richarda Gera, či o Harvey Keitela, kteří jsou aktuálním soustem pro lovce autogramů a nenasytné novináře, zato se můžeme podívat do minulosti a připomenout si alespoň některé hvězdy filmového plátna, jež do Karlových Var v minulosti přijely.

Připomeňme si však nejdřív, že Mezinárodní filmový festival se u nás poprvé konal v roce 1946. A překvapivě – filmy se nepromítaly pouze v Karlových Varech, ale také v Mariánských Lázních (přiložená fotografie není omyl!). Přehlídka byla zpočátku nesoutěžní. Promítaly se tehdy nejen tuzemské filmy, ale také produkce americká, francouzská a anglická. 

Mariánské Lázně - Foto:  Wikipedia Commons

Ano, i v Mariánských Lázních se kdysi konala část MFF. Bylo to v roce 1946. foto: commons wikipedia 

Henry Fonda - Foto:  Wikipedia Commons

Henry FondaFoto:  Wikipedia Commons

Od roku 1947 se festival už definitivně usadil v Karlových Varech. Teprve od roku 1948 získal statut soutěže. Současně však – v důsledku společenských změn v únoru toho roku – doznala dramaturgie festivalu výrazného omezení. Stal se, podobně jako jiné sféry kultury, nástrojem propagandy. Výběr filmů a jejich témat byl přísně zaměřen na „budování socialistické kultury“, v soutěži převládly filmy tzv. „budovatelské“, zastoupeny byly výhradně kinematografie „spřátelených zemí“, výhradně odtud také přijížděli hosté. Příliv západních hvězd se nekonal – v budovatelských filmech zkrátka nevystupovaly. Zvučná jména západní kinematografie se začala objevovat až v polovině 60. let.
 

Znakem uvolnění politické atmosféry, které nastalo od konce 50. let, byla mimo jiné i skutečnost, že v roce 1964 se karlovarského festivalu zúčastnila delegace tvůrců z USA. Mezi nimi byl i slavný Henry Fonda. Uvádíme zde část zvukového záznamu z tiskové konference, kterou američtí filmaři na festivalu uspořádali. Uslyšíme i hlas Henryho Fondy. 

 

Henry Fonda hovoří na tiskové konferenci americké delegace - 1964

Vložit na svůj web

Franco Nero-2008 - Foto: Creative Commons (CC BY 3.0)

Franco Nero-2008Foto: Creative Commons (CC BY 3.0)

Sedmdesátá a osmdesátá léta opět přílivu západních hereckých osobností nepřála. Festival se po tu dobu konal vždy s roční přestávkou, střídavě s filmových festivalem v Moskvě. – Přesto však i v této době přijížděli občas herci zvučných jmen. Na dalším zvukovém záznamu uslyšíte italského herce Franca Nera, který se zúčastnil MFF v roce 1982. 

 

Franco Nero v roce 1982

Vložit na svůj web

Pierre Richard - 2010 - Foto: Creative Commons (CC BY 3.0)

Pierre Richard - 2010Foto: Creative Commons (CC BY 3.0)

Zásadnější zlom nastal – podobně jako tomu bylo i v jiných společenských a kulturních sférách – až po roce 1990. Zejména pak v roce 1994, kdy se vedení festivalu ujal Jiří Bartoška, který se stal jeho prezidentem. Programovou ředitelkou je od té doby filmová kritička Eva Zaoralová. Od téhož roku se festival koná opět každoročně a účastní se ho často opravdu hvězdy první velikosti. Tak například: v roce 1996 byli v Karlových Varech Pierre Richard, Alan Alda a Gregory Peck.
Na zvukovém záznamu je zvlášť půvabný český projev Alana Aldy, známého jako představitele jedné z hlavních rolí v seriálu Mash. Gregory Peck bohužel na zvukovém záznamu není, v kratičké zprávě se pouze dozvídáme o jeho příletu.
 

 

P. Richard a A.Alda

Vložit na svůj web

Alan Alda jako Hawkeye a Jamie Farr jako Klinger - seriál MASH 1977 - Foto:  Wikipedia Commons

Alan Alda jako Hawkeye a Jamie Farr jako Klinger - v seriálu MASH z roku 1977. Foto: wikipedia commons 

Michael Douglas - 2008 - Foto:  Wikipedia Commons

Michael Douglas - 2008Foto:  Wikipedia Commons

V roce 1998 přijal pozvání na festival slavný americký herec Michael Douglas. Ani jeho hlas tehdy reportéři nezachytili, ale aspoň nám zprostředkovali, co americký herec prohlásil o důvodech, které ho zavedli do Karlových Var. 

 

Co řekl Michael Douglas

Vložit na svůj web

Robert Redford - 2005 - Foto: Creative Commons (CC BY 3.0)

Robert Redford - 2005Foto: Creative Commons (CC BY 3.0)

Když se v roce 2005 slavil 40. ročník karlovarského festivalu, připomněl jeho prezident Jiří Bartoška v rozhlasovém rozhovoru jména slavných herců, kteří tehdy do Varů zavítali. Patřil k nim Robert Redford a Sharon Stone.  

 

Jiří Bartoška o hostech festivalu- o R. Redfordovi a S.Stoneové -2005

Vložit na svůj web

Sharon Stone - 2005 - Foto: cs.wikipedia.org

Fotografií pohledné Sharon Stone (foto: cs.wikipedia) končíme malý vstup do zvukových záznamů rozhlasových ohlasů uplynulých ročníků MFF Karlovy Vary. Další slavná jména těch, kteří zde pobývali a byli oceněni, si připomeňme jen stručnou (a nekompletní!) rekapitulací: 

V roce 2007 přijeli Renné Zellweger a Danny De Vito
2008 – Robert De Niro
2009 – John Malkovich, Antonio Banderas
2010 - Nikata Michalkov
2011 - opět John Malkovich
2012 - Susan Sarandonová
2013 - John Travolta, F. Murray Abraham, Agnieszka Holland
2014- Mel Gibson, Franco Nero a Laura Dern 

A ještě pohled na tradiční místo konání hlavních festivalových akcí, na karlovarský hotel Thermal. (foto: creative commons) 

Hotel Thermal - místo konání MFF - Foto: Creative Commons (CC BY 3.0)

Nové články v rubrice

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas