Reportáže umění12. května  2011 v 14:23  

Milé děti, poslyšte pohádku…

Sníh ve Finsku od Duke duvinh - Foto:  public domain

Sníh ve Finsku od Duke duvinhFoto:  public domain

První divadelní angažmá dostala Růžena Nasková na základě fotografie v Lublani. Měla hrát naivky, ale pak se zjistilo, že je pro tyto role příliš vysoká.

Všichni uznávali její mimořádný talent, ale když došlo k rozdělování rolí, slovinští režiséři opakovaně konstatovali, že není možné ji výhodně zaměstnat. Z Lublaně přešla rovnou do Národního divadla v Praze, kde však také často musela vyrovnávat vůlí a uměleckým úsilím nesoulad mezi svým nadáním s fyzickými předpoklady.
Růžena Nasková si svoji hereckou kariéru vyvzdorovala proti vůli otce a členkou činohry Národního divadla se stala už ve svých 24 letech. 

Sama určitě netušila, jak hluboce do její kariéry zasáhne rozhlas, a to v době, kdy už přestane hrát v divadle a ve filmu. V rozhlase nevadila výška postavy a navíc, paní Nasková měla přirozený cit pro komorní sdělení textu na mikrofon. To ještě kolem poloviny minulého století nebylo u všech herců, navyklých na teatrální gesta, běžné . 

Zůstala v povědomí milionů dětských i dospělých posluchačů především jako vypravěčka pohádek.Růžena Nasková namluvila v rozhlase Staré pověsti české, Babičku Boženy Němcové a mnoho pohádek. V roce 1953 v rozhlase vyprávěla Andersenovu pohádku Sněhová královna. V té době jí bylo 69 let. 

 

Růžena Nasková pohádka Sněhová královna

Vložit na svůj web

Autor:  Bronislava Janečková

Nové články v rubrice

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas