Nové zvukové dokumenty – darovaný přírůstek do Archivu Českého rozhlasu

Beroun - náměstí - Plzeňská brána - Foto: Public domain

Beroun - náměstí - Plzeňská bránaFoto: Public domain

Nestává se to často, ale pokud ano, pak je to vždycky radost. Ozve-li se rozhlasový posluchač, či některý z fonoamatérů, nebo dokonce publicista a novinář a sdělí pracovníkům rozhlasového archivu, že chce rozhlasu věnovat svoje nahrávky, je to vždycky spojeno s potěšením, současně i s napětím. Potěšení pramení z toho, že se tu pro archiv otevírá naděje na nové zvukové dokumenty, napětí pak z toho, co všechno bude dar obsahovat.

Pan Rudolf Kadeřábek a ředitel Domova seniorů TGM O. Šimon - Foto: Jiří Hubička

Pan Rudolf Kadeřábek a ředitel Domova seniorů TGM O. ŠimonFoto: Jiří Hubička

V tomto případě se pracovníkům rozhlasového archivu ozval pan Rudolf Kadeřábek. Tento neobyčejně vitální a energický publicista, který už dlouhá léta působí jako pečlivý a svědomitý dokumentarista zachycující doklady o pamětihodnostech Berounska, natočil během své profesionální dráhy novináře (narodil se v Berouně v roce 1925) řadu rozhovorů s pozoruhodnými osobnostmi, jež jsou spojeny s českou kulturou. 

Pan Kadeřábek si rozhovory natáčel s cílem uspořádat někdy v budoucnosti o těchto lidech samostatnou publikaci. Jak však běžel čas a pan Kadeřábek si kladl další a další cíle, dospěl k rozhodnutí poskytnout svoje nahrávky archivu Českého rozhlasu. (Není to náhoda, pan Kadeřábek působil externě jako publicista pro Československý rozhlas v 60. letech; později, kdy mu byla novinářská činnost během normalizace zapovězena, spolupracoval zásluhou obětavých rozhlasových redaktorů pod jinými jmény.) 

Z pořadu Igelitka pro... - Foto: Domov seniorů TGM Beroun

Záběr z pořadu Igelitka pro Český rozhlas. Foto: Domov seniorů TGM Beroun 

Jiří Hubička děkuje jménem Archivu ČRo - Foto: Domov seniorů TGM Beroun

Jiří Hubička děkuje jménem Archivu ČRoFoto: Domov seniorů TGM Beroun

Pár informací o rozhlasovém archivu - Foto: Domov seniorů TGM Beroun

Pár informací o rozhlasovém archivuFoto: Domov seniorů TGM Beroun

A právě vzhledem ke svému dlouhodobému a pozitivnímu vztahu k Českému rozhlasu, se pan Kadeřábek rozhodl předat magnetofonové kazety, na nichž jsou jeho nahrávky zachyceny, zástupci rozhlasového archivu – byl jím autor této webové stránky – při slavnostní příležitosti. Prostor pro tento „předávací akt“ nalezl pan Kadeřábek v berounském Domově seniorů TGM. Ředitel tohoto domova pan Ondřej Šimon, stejně tak zástupkyně ředitele paní Mgr. Olga Dolejšová, zařadili do sledu četných kulturních akcí, jež se v domově konají, pořad, který pan Kadeřábek nazval „Igelitka pro Český rozhlas“. 

Pohled do krabice s nahrávkami - Foto: Jiří Hubička

Pohled do krabice s nahrávkamiFoto: Jiří Hubička

Co v oné igelitce bylo? Igelitka, kterou jsem od pana Kadeřábka převzal, obsahovala krabici (viz přiložený snímek). A v krabici bylo složeno 15 nahraných kazet, s nimi pak ještě čtyři mikrokazety nahrané diktafonem.
Jaké nahrávky kazety obsahují? Jsou na nich rozhovory např. s paní Annou Křičkovou, manželkou skladatele Petra Křičky, s paní Elenou Hálkovou, herečkou pražského ND, vnučkou básníka Vítězslava Hálka, s profesorkou Hejnovou, která hovoří o básníku Fráňovi Šrámkovi, s paní Růženou Mráčkovou, která sloužila kdysi jako služebná v domě Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové… a celá řada dalších. 

 

Rozhovor s Annou Křičkovou-úryvek

Vložit na svůj web

Jako zatím jediný zvukový úryvek publikuji na této stránce část rozhovoru s paní Annou Křičkovou. Jde o její osobní vzpomínky na život s významným českým skladatelem.
Nahrávky na kazetách budou nyní v archivu přetočeny do digitální podoby, pečlivě archivovány. Poté se nejzajímavější z nahrávek stanou podkladem pro některé z vydání pořadu Fonogramy, který vysílá stanice Vltava a v němž jsou nově zpracovávány a komentovány archivní nahrávky, jež vypovídají o naší minulosti. 

Dětský pěvecký sbor Krákorky - Foto: Jiří Hubička

Dětský pěvecký sbor ZUŠ V. Talicha Beroun Krákorky se sbormistryní Mgr. Bc. Martinou Rajtmajerovou. Foto: Jiří Hubička 

Z průběhu pořadu - Foto: Domov seniorů TGM Beroun

Z průběhu pořaduFoto: Domov seniorů TGM Beroun

Předávání nahrávek uspořádalo vedení Domova seniorů TGM skutečně důstojně, nechyběla ani „hudební vložka“ – dětský sbor Krákorky zazpíval 4 písně. 

Z tvorby pana Rudolfa Kadeřábka z posledních let:
v cyklu Berounské reminiscence vydal tyto tituly - Sága rodu Křížů; Závodí – Třetí berounské reminiscence; Talich a ti druzí – Čtvrté berounské reminiscence; Živnostníci berounští i přespolní – Páté berounské reminiscence... 

Jménem archivu Českého rozhlasu chci panu Kadeřábkovi ještě jednou poděkovat za jeho dar; zástupcům Domova seniorů TGM v Berouně pak za jejich vstřícnost a pohostinnost. 

Domov seniorů TGM Beroun - Foto: Domov seniorů TGM Beroun

Domov seniorů TGM Beroun. Foto: DS TGM Beroun 

Nové články v rubrice

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas