S archivem na vrchol (Milešovky)

Milešovka v létě - Foto:  Wikipedia Commons

Milešovka v létěFoto:  Wikipedia Commons

Rozhlasový zvukový archiv poskytuje bezpočet možností zavítat do nejrůznějších oblastí světa, současně propátrat prostřednictvím dobových dokumentů pozoruhodná místa naší republiky. Dnes zavítáme do Českého středohoří, na jeho nejvyšší vrchol – Milešovku.

Průvodcem nám bude (v nahrávce z října roku 1986) pan Čestmír Podařil, vedoucí meteorologické observatoře Milešovka. V rozhovoru s rozhlasovým redaktorem vyprávěl o své práci na této nejvyšší hoře Českého středohoří (836,5 n.m.). V době natáčení si pan Podařil připomínal už 30 let od chvíle, kdy na vrcholu největrnější hory Čech začal pracovat. V první části svých vzpomínkách se tedy vrací do roku 1956. 

 

Milešovka - můj osud

Vložit na svůj web

Milešovka v zimě - Foto:  Wikipedia Commons

Předjaří pod Milešovkou - Foto: Jiří Hubička

Předjaří pod MilešovkouFoto: Jiří Hubička

Hromová hora
Milešovka je magická hora. Podle slov meteorologa Podařila bouřky sama přitahuje. Pracovníci v meteorologické stanici zažili nejednu dramatickou příhodu, kterou bouřka způsobila. 

 

Bouřky na Milešovce

Vložit na svůj web

Vchod do ústavu na Milešovce - Foto: Jiří Hubička

Vchod do ústavu na MilešovceFoto: Jiří Hubička

Z historie meteorologické stanice na Milešovce
Ještě dříve, nežli na Milešovce vznikla observatoř, byla tu postavena malá hospoda. V roce 1820 ji zde nechal vybudovat (a dodejme, že za velmi obtížných podmínek) hostinský Anton Weber z Velemína. V následujících letech tuto hospodu postupně rozšířil na 2 jídelny, několik chat, prostor pro tanec, malý obchod a kapličku. Ve 40. letech 19. století postavil na Milešovce 4 m vysokou kamennou rozhlednu.
 

Observatoř byla vybudována na podnět tehdejšího komerčního rady Reginalda Czermack-Wartecka, který byl zasloužilým členem předsednictva Horského spolku v Teplicích a předsedou horských spolků severozápadních Čech. Stavba observatoře byla zahájena na jaře 1903, dokončena byla v červnu 1904. Součástí budovy observatoře je 18 m vysoká věž, na které se v 10 m rozprostírá vyhlídkový ochoz. Od roku 1905 zde probíhají nepřetržitě meteorologická pozorování a měření (s malou přestávkou v roce 1917 a během 2. světové války). Řada meteorologických záznamů patří k nejdelším v ČR. Milešovka je vůbec nejstarší horskou observatoří na území České republiky.
V roce 1953 přešla observatoř pod správu Československé akademie věd (ČSAV), a sice nejdříve pod Geofyzikální ústav, posléze pod Laboratoř meteorologie a v roce 1964 pod Ústav fyziky atmosféry, pod který spadá až do současnosti. 

 

O práci meteorologa

Vložit na svůj web

Rozhledna a obzervatoř na Milešovce - Foto: Jiří Hubička

Mlhavý rozhled z vrcholu Milešovky - Foto: Jiří Hubička

Mlhavý rozhled z vrcholu MilešovkyFoto: Jiří Hubička

Na větrné hůrce
Milešovka je nejen místem s nejčastějším výskytem bouřek v celé České republice, je současně místem největrnějším. Postupem doby se prokázalo, jak skvělá byla prozíravost budovatelů zdejší observatoře. Zasadili ji na místo, které má pro meteorologická pozorování naprosto ideální polohu. Význam experimentálního pracoviště na vrcholu Milešovky, jež bylo původně zaměřeno na oblasti výzkumu fyziky atmosféry, synoptické a letecké meteorologie a větrné energetiky, se rozrostl i na studium přenosu a difuze znečisťujících látek v atmosféře. Dnes je velmi aktuální více jak stoletá milešovská řada měření pro studium kolísání klimatu. 

 

Krása větrné hory

Vložit na svůj web

Milešovka v oblacích - Foto:  Wikipedia Commons

Nové články v rubrice

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas