Rozhlasový rok20. srpna  2013 v 12:50  

Válečné zatemňování - 1938 a poslední archivovaný pořad před 21. srpnem 1968

Pražské jaro 1968 - Foto:  Archiv ČRo

Pražské jaro 1968Foto:  Archiv ČRo

Říká se, že život tropí hlouposti a platí to i životě zachyceném na nahrávkách rozhlasového archivu. V případě dnešního dne se vedle sebe sešly dva snímky, které spolu nemají kromě data 20. srpen nic společného – navíc ty dvacáté srpny dělí od sebe rovných třicet let.

A přece mezi těmi záběry přeskakuje jiskra. Oba reflektují důležité dějinné momenty naší historie, oba v premiéře zazněly takříkajíc v předvečer. A oba jsou tak trochu o tomtéž. Mohly by mít společný nadpis ZATEMNĚNÍ. V prvním případě to platí doslova, v tom druhém přeneseně. 

O zatemnění válečném hovořil nejmenovaný redaktor našeho rozhlasu s nejmenovaným důstojníkem 20. srpna 1938, v době, kdy se Československo odhodlaně chystalo na válku. 

O zatemnění – svého druhu – by se dalo mluvit i v případě nahrávky z 20. srpna 1968. Poslední archivovaný pořad z doby před vpádem vojsk pěti států je právě z tohoto dne. Jde o besedu Klubu angažovaného myšlení, kde se v citacích z dopisů posluchačů objevuje ještě spousta naděje na proměnu společenského a politického klimatu u nás. Za 24 hodiny naděje zmizí pod pásy tanků. 

Při bližším zkoumání magnetofonového pásu s tímto pořadem se dá zjistit, že datum 20. srpna je tu uvedeno nikoli jako datum premiéry, ale jako datum natočení. A protože není pravděpodobné, že by se pořad vysílal v den, kdy se natočil, je docela dobře možné, že se toto vydání Klubu angažovaného myšlení do éteru už vůbec nedostalo. 

Pořad: Rozhlasový rok  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: každý den 12:50  |  Délka pořadu: 10 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 3. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Silvestr ve Vinárně U pavouka - 1966

  Třetího ledna pozval Český rozhlas poprvé své posluchače do Vinárny u pavouka a to na záznam údajného silvestrovského vysílání. Jak to doopravdy bylo a jaké další záhady tento pořad provází prozradí Tomáš Černý.

   
 • 31. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Václav Havel v ČKD - 1990

  Jestli je v rozhlasovém archivu něčeho přímo nadbytek, pak jsou to záběry návštěv státníků od první republiky, přes II. světovou válku, počátky budování komunismu, éru tání 60. let až po normalizaci let 70. a 80.

   
 • 11. března  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Prezident Václav Havel rozmlouvá s Otou Nutzem v prvním vysílání Hovorů z Lán - 1990

  Brzy po svém zvolení prezidentem zahájil Václav Havel tradici svých pravidelných rozhlasových rozprav, které dostaly název podle místa svého natáčení, jímž byl prezidentský zámek v Lánech. Hovory z Lán se poprvé ve...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas