Rozhlasový rok12. listopadu  2013 v 12:50  

Ekologická havárie na řece Lučině - 1986

Znečištěná voda (ilustrační foto) - Foto: Free Digital Photos

Znečištěná voda (ilustrační foto)Foto: Free Digital Photos

Tohoto dne roku 1986 se v československém rozhlasovém éteru maličko zablýsklo na lepší časy žurnalistiky a publicistiky – alespoň tedy ve vztahu k ekologickým tématům.

Ta byla po celou éru komunistické totality pod přísnou kontrolou, a přestože se poválečné Československo orientovalo především na těžký průmysl, který životní prostředí zatěžoval prokazatelně a často enormně, nebylo možné o ničem takovém ve sdělovacích prostředcích informovat, snad s výjimkou konce 60. let. Až zase na konci let osmdesátých, byť – jak uslyšíte – jenom velice krotkým tónem. Ale snad právě proto je zajímavé si po letech poslechnout, jak se tehdy redaktor Šmíd, severomoravský krajský zpravodaj Čs. rozhlasu postavil k faktu, že od 9. listopadu uniká do řeky Lučiny mnoho tun mazutu. 12. listopadu 1986 se vysílala první část reportáže s informací o rozsahu a povaze havárie. 

Tyto necelé čtyři minuty tedy věnoval náš rozhlas 12. listopadu 1986 ekologické havárii probíhající už od 9. listopadu na Lučině, do níž uniklo – jak je známo dnes - asi 80 tun mazutu. Nebylo by divu, kdyby u těchto neurčitých vyjádření tenkrát zůstalo a viník by nikdy nebyl nahlas pojmenován. Plně by to odpovídalo přístupu režimu k informacím o životním prostředí. Po roce 1948 nebylo přípustné, aby se kritika nešetrného zacházení s přírodou objevila ve sdělovacích prostředcích. Když už nebylo vyhnutí a muselo se připustit, že něco někde „trochu“ není v pořádku, v sousedství takového článku se musely objevit pokud možno idylické fotografie kompenzující dojem, že ekologická havárie je v Československu na spadnutí. 

Každý, kdo by ve sdělovacích prostředcích svévolně informoval o nepravostech sátu v zacházení s přírodou, ocital se v ohrožení, že bude obviněn z podvracení republiky nebo šíření falešných zpráv. V roce 1986 to však už bylo zjevně jiné. A tak mohl redaktor Šmíd na druhý den – třináctého listopadu - ve své reportáži pokračovat a alespoň v náznaku takříkajíc zmáčknout viníka. 

Pořad: Rozhlasový rok  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: každý den 12:50  |  Délka pořadu: 10 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 3. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Silvestr ve Vinárně U pavouka - 1966

  Třetího ledna pozval Český rozhlas poprvé své posluchače do Vinárny u pavouka a to na záznam údajného silvestrovského vysílání. Jak to doopravdy bylo a jaké další záhady tento pořad provází prozradí Tomáš Černý.

   
 • 31. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Václav Havel v ČKD - 1990

  Jestli je v rozhlasovém archivu něčeho přímo nadbytek, pak jsou to záběry návštěv státníků od první republiky, přes II. světovou válku, počátky budování komunismu, éru tání 60. let až po normalizaci let 70. a 80.

   
 • 11. března  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Prezident Václav Havel rozmlouvá s Otou Nutzem v prvním vysílání Hovorů z Lán - 1990

  Brzy po svém zvolení prezidentem zahájil Václav Havel tradici svých pravidelných rozhlasových rozprav, které dostaly název podle místa svého natáčení, jímž byl prezidentský zámek v Lánech. Hovory z Lán se poprvé ve...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas