Rozhlasový rok27. října  2013 v 12:50  

Jak pejsek s kočičkou slavili 28. říjen

Josef Čapek - Foto: Press kit

Josef ČapekFoto: Press kit

Už několik dní před státními svátky bývá zvykem si připomínat historická fakta s nimi související. A stejné je to v případě 28. října – dne vzniku samostatné Československé republiky. I když v tomto případě po dlouhá léta byl tento svátek spíše ignorován než slaven. Státním svátkem byl stanoven od roku 1919.

V Protektorátu Čechy a Morava nacisté oslavy přísně zakázali a ve vysílání rozhlasu se o výročí nesměla objevit ani zmínka. Po válce se tradice na několik let vrátila, ale pak znovu neuvěřitelná proměna. V kalendáři se v časech vlády komunistů vedle památného data objevil název Den znárodnění. Až nový čas po roce 1989 přinesl řešení – v České republice si připomínáme Den vzniku samostatného státu. Poslechněme si úryvek z krátké koláže kterou v roce 1999 připravili Jarmila Konrádová a Zdeněk Bouček. 

Že byla za totality byla zakázaná i jedna kapitola z knížky Josefa Čapka o pejskovi a kočičce se zdá dnes neuvěřitelné. Kapitola nazvaná Jak pejsek s kočičkou slavili 28. říjen byla proto v rozhlase natočena až v roce 1995. Takhle Čapkův text připravil Jiří Kamen s Václavem Postráneckým v říjnu 1995. 

Pořad: Rozhlasový rok  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: každý den 12:50  |  Délka pořadu: 10 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 3. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Silvestr ve Vinárně U pavouka - 1966

  Třetího ledna pozval Český rozhlas poprvé své posluchače do Vinárny u pavouka a to na záznam údajného silvestrovského vysílání. Jak to doopravdy bylo a jaké další záhady tento pořad provází prozradí Tomáš Černý.

   
 • 31. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Václav Havel v ČKD - 1990

  Jestli je v rozhlasovém archivu něčeho přímo nadbytek, pak jsou to záběry návštěv státníků od první republiky, přes II. světovou válku, počátky budování komunismu, éru tání 60. let až po normalizaci let 70. a 80.

   
 • 11. března  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Prezident Václav Havel rozmlouvá s Otou Nutzem v prvním vysílání Hovorů z Lán - 1990

  Brzy po svém zvolení prezidentem zahájil Václav Havel tradici svých pravidelných rozhlasových rozprav, které dostaly název podle místa svého natáčení, jímž byl prezidentský zámek v Lánech. Hovory z Lán se poprvé ve...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas