Rozhlasový rok20. listopadu  2013 v 12:50  

Let do nebezpečí - četba Jiřího Horčičky - 1981

Letiště - Foto: Tomáš Vodňanský

LetištěFoto: Tomáš Vodňanský

Toho dne roku 1981 byli určitě trochu nervózní všichni tvůrci nového dramatického seriálu Let do nebezpečí natočeného podle knihy Arthura Hailyho a Johna Castla.

Nazítří se totiž v cyklu 3x 60, a to stereo měla odehrát jeho premiéra. Připraveno bylo pět kotoučů magnetofonového pásu se seriálem samotným a k tomu pět malých kotoučů s úvodním slovem režiséra seriálu Jiřího Horčičky, který takto oslovil posluchače přesně v 19,50.  

Jiří Horčička také apeloval na posluchače, aby měli na zřeteli parametry svého stereofonního poslechu, neboť – jak dobře víme – Let do nebezpečí je jednou z nejpozoruhodnějších nahrávek této rozhlasové éry. 

Jaká je zápletka a jak se odvíjí příběh letadla, jehož piloti a část cestujících se otráví lososem podávaným na palubě k večeři, patrně všichni víme. Kdo kdy slyšel rozhlasový seriál Let do nebezpečí, ten jistě tak ví, jak vynikající obsazení Jiří Horčička pro tuto inscenaci získal – Cupák, Adamíra, Vránová, Postránecký, Munzar, Vinklář a mnoho dalších jmen zdobí dodnes křestní list seriálu. 

Rád ale připomněl také ty, kteří před mikrofon nechodí, a přece by bez nich seriál nemohl vzniknout. Ruchy a hudbu přinesl do studia režisér ozvučení pořadů Radislav Nikodém a ruku v ruce – chvílemi doslova čtyřručně na mixážním pultu - spolupracoval se zvukařkou Jitkou Borkovcovou. 

Za jednu ze scén seriálu Let do nebezpečí dokonce zvukařka Jitka Borkovcová dostala ocenění v interní soutěži rozhlasových tvůrců. Jde o zvukovou zkratku jízdy policejního vozu, který na letiště veze pilota s úkolem navádět ze země někdejšího vojenského letce sedícího u řízení letu 714. 

Pořad: Rozhlasový rok  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: každý den 12:50  |  Délka pořadu: 10 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 3. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Silvestr ve Vinárně U pavouka - 1966

  Třetího ledna pozval Český rozhlas poprvé své posluchače do Vinárny u pavouka a to na záznam údajného silvestrovského vysílání. Jak to doopravdy bylo a jaké další záhady tento pořad provází prozradí Tomáš Černý.

   
 • 31. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Václav Havel v ČKD - 1990

  Jestli je v rozhlasovém archivu něčeho přímo nadbytek, pak jsou to záběry návštěv státníků od první republiky, přes II. světovou válku, počátky budování komunismu, éru tání 60. let až po normalizaci let 70. a 80.

   
 • 11. března  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Prezident Václav Havel rozmlouvá s Otou Nutzem v prvním vysílání Hovorů z Lán - 1990

  Brzy po svém zvolení prezidentem zahájil Václav Havel tradici svých pravidelných rozhlasových rozprav, které dostaly název podle místa svého natáčení, jímž byl prezidentský zámek v Lánech. Hovory z Lán se poprvé ve...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas