Rozhlasový rok24. května  2013 v 12:50  

Sedmilháři - 1964

Sedmilháři-zleva:Skálová, Jirotka,Smetanová,Otčenášek,Osvald,Vlček - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Sedmilháři-zleva:Skálová, Jirotka,Smetanová,Otčenášek,Osvald,VlčekFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Máte rádi historky ze života? Těmito slovy vítala kdysi, v 60. letech minulého století, své posluchače redaktorka Dita Skálová. Pořad, který takto zahajovala, se jmenoval Sedmilháři.

Šlo o relaci, která se za dobu své existence – vysílala se 6 let – stala v pravém slova smyslu fenoménem. Dita Skálová, která byla mimo jiné také autorkou dalšího slavného pořadu „Rady moudrých“, o vzniku Sedmilhářů později napsala: „Ano, je pravda, že jsem něco jako matka rozhlasových Sedmilhářů, ale vůbec jsem si je nevymyslela, jenom jsem je zorganizovala. Jako všechny vynálezy a novinky, i tento visel na vlásku a čekal, až si ho někdo všimne.“ Princip byl jednoduchý – Dita Skálová shromáždila kolem jednoho stolu skupinu skvělých vypravěčů a ti se s posluchači dělili o spoustu historek. Skutečných, které psal život, i těch lehce přibarvených. Po úvodu Dity Skálové uslyšíme jednoho z pravidelných účastníků sedmilhářských sezení - spisovatele a rozhlasového redaktora Zdeňka Jirotku. 

Kromě Zdeňka Jirotky se jako pravidelní hosté sezení Sedmilhářů účastnili také malíř Jaroslav Otčenášek, scénárista František Vlček, profesor Ivan Osvald a spisovatelka Jindřiška Smetanová. Její vyprávění, které si nyní poslechneme, se vysílalo ve vydání Sedmilhářů z 25. května roku 1966. 

Dalším pravidelným účastníkem sedmilhářských sezení byl profesor Ivan Osvald, scénárista, novinář a pedagog. Žil v letech 1916-1986 a byl autorem scénářů k filmům Rodinné trampoty oficiála Třísky, Vzbouření na vsi, Cirkus bude a mnoha dalších. 

V knižním vydání Sedmilhářů se autorka pořadu Dita Skálová svěřuje: „Název Sedmilháři jsem ukradla, lépe řečeno si vypůjčila od Jana Drdy. S jeho svolením. Povídám: „Ta tvoje knížka Putování Petra Sedmilháře by se mi hodila, můžu si to slovo vypůjčit? A on na to, že beze všeho.“ 

Jakkoli bychom mohli soudit, že princip spontánního vyprávěčství mohl do pořadu vnést koncem 60. let, kdy se společenská atmosféra uvolňovala, řadu společensko-kritických a satirických podtextů, skutečnost byla úplně jiná. Pojetí historek zůstalo po celou dobu velmi komorní, příběhy byly převážně rodinné, o dětech, psech…případně ze světa umělců. 

Přesto oblíbený pořad v závěru roku 1968 skončil. Souviselo to pochopitelně s nuceným odchodem Dity Skálové z rozhlasu. A ještě poslání, jež Dita Skálová dala na cestu knižnímu vydání Sedmilhářů. Kniha vyšla v roce 1994, čtyři roky před smrtí své autorky. „Nakonec mám k vám, milí čtenáři, jednu prosbu: Prosím vás, pěstujte vyprávění, tenhle nádherný český zvyk. Vypněte někdy televizi a vypravujte si, jen tak, v kruhu rodinném, se známými a přáteli, příběhy a historky ze života. A nebojte se trochu přehánět. Pan Hrabal tomu říká pábení – a my tomu už nějaký pátek říkáme Sedmilháři.“ 

Autor:  Jiří Hubička
Pořad: Rozhlasový rok  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: každý den 12:50  |  Délka pořadu: 10 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 3. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Silvestr ve Vinárně U pavouka - 1966

  Třetího ledna pozval Český rozhlas poprvé své posluchače do Vinárny u pavouka a to na záznam údajného silvestrovského vysílání. Jak to doopravdy bylo a jaké další záhady tento pořad provází prozradí Tomáš Černý.

   
 • 31. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Václav Havel v ČKD - 1990

  Jestli je v rozhlasovém archivu něčeho přímo nadbytek, pak jsou to záběry návštěv státníků od první republiky, přes II. světovou válku, počátky budování komunismu, éru tání 60. let až po normalizaci let 70. a 80.

   
 • 11. března  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Prezident Václav Havel rozmlouvá s Otou Nutzem v prvním vysílání Hovorů z Lán - 1990

  Brzy po svém zvolení prezidentem zahájil Václav Havel tradici svých pravidelných rozhlasových rozprav, které dostaly název podle místa svého natáčení, jímž byl prezidentský zámek v Lánech. Hovory z Lán se poprvé ve...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas