Rozhlasový rok3. srpna  2013 v 12:50  

Setkání s Annou Hostomskou 1958 a 1982

Diskuse na I. celostátní programové konferenci Čs. rozhlasu 12.1.1949. Předseda ÚRO A. Zápotocký ( první vlevo), vedle něj generální ředitel rozhlasu K. Stahl, uprostřed A. Hostomská, první zprava programový ředitel M. Očadlík - Foto:  Archiv ČRo

Diskuse na I. celostátní programové konferenci Čs. rozhlasu 12.1.1949. Předseda ÚRO A. Zápotocký ( první vlevo), vedle něj generální ředitel rozhlasu K. Stahl, uprostřed A. Hostomská, první zprava programový ředitel M. OčadlíkFoto:  Archiv ČRo

Anna Hostomská patřila k prvním rozhlasovým popularizátorům klasické hudby – na jejích pořadech o hudbě a opeře zvlášť, podávaných jasnou a srozumitelnou formou, vyrostl nejeden pozdější milovník a znalec opery.

Do rozhlasu nastoupila už v roce 1929 jako tajemnice hudebního oddělení, redaktorkou hudebního vysílání se stala o 9 let později. Za dobu svého působení připravila několik tisíc pořadů, které dokumentovaly její velký všeobecný přehled a znalost světové i naší hudby. Byla nejen redaktorkou, autorkou, překladatelkou a hudební režisérkou, ale velmi často i průvodkyní svých pořadů. Podle jedné statistiky jen v pořadu „Co máte nejraději“ nabídla za 10 let vysílání 1400 úryvků z 320 oper od 140 skladatelů.I když je nutné oprostit se od řady tendenčních a zkreslených výroků, poplatných době jejich vzniku, v málokteré klasické hudbymilovné domácnosti dodnes chybí její Opera – průvodce operní tvorbou nebo Příběhy, pověsti a pohádky paní Hudby. 

Připomeňme si nezaměnitelný projev Anny Hostomské nejprve v záznamu z roku 1958, kdy – při příležitosti 35 let zahájení rozhlasového vysílání u nás – vzpomněla na své začátky. 

Pořad: Rozhlasový rok  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: každý den 12:50  |  Délka pořadu: 10 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 3. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Silvestr ve Vinárně U pavouka - 1966

  Třetího ledna pozval Český rozhlas poprvé své posluchače do Vinárny u pavouka a to na záznam údajného silvestrovského vysílání. Jak to doopravdy bylo a jaké další záhady tento pořad provází prozradí Tomáš Černý.

   
 • 31. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Václav Havel v ČKD - 1990

  Jestli je v rozhlasovém archivu něčeho přímo nadbytek, pak jsou to záběry návštěv státníků od první republiky, přes II. světovou válku, počátky budování komunismu, éru tání 60. let až po normalizaci let 70. a 80.

   
 • 11. března  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Prezident Václav Havel rozmlouvá s Otou Nutzem v prvním vysílání Hovorů z Lán - 1990

  Brzy po svém zvolení prezidentem zahájil Václav Havel tradici svých pravidelných rozhlasových rozprav, které dostaly název podle místa svého natáčení, jímž byl prezidentský zámek v Lánech. Hovory z Lán se poprvé ve...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas