Rozhlasový rok21. listopadu  2013 v 12:50  

Vlasta Burian a opera - 1944

Longenovy návrhy kostýmů pro Vlastu Buriana v Klicperově Hadriánovi z Římsů - 1932

Longenovy návrhy kostýmů pro Vlastu Buriana v Klicperově Hadriánovi z Římsů - 1932

Máme v našem archivu celou řadu vystoupení českého herce a „krále komiků“, jak bývá označován Vlasta Burian. Ostatně ten spolupracoval s Československým rozhlasem na vysílání pro děti, či kabaretních večerech už od roku 1926 – tou dobou už měl sice 35letý Burian v Praze své divadlo, ale např. na filmovém plátně teprve první krůčky v němých filmech.

Náš archiv obsahuje řadu jeho scének, skečů, anekdot, písní a parodií, a my si z nich vybereme dvě setkání, která dokládají organické spojení Vlasta Burian a opera. Herec ji měl totiž velmi rád už od dětství a nejednou si operu rád zazpíval či „zaparodoval“. Během okupace dokonce Vlasta Burian vystoupil v Národním divadle jako Principál ve Smetanově Prodané nevěstě. 

Později se vyjádřil, že tak chtěl demonstrovat své upřímné češství. A právě kuplet Principála a Esmeraldy z této opery si poslechneme: jde o vzácný duet, který dnes (a už dlouho) v opeře nezaznívá, protože Smetana jej v novější verzi své Prodané nevěsty vypustil. Tak tedy z původní, singspielové „prodanky“ kuplet „Ten staví se svatouškem“ – Vlasta Burian je Principálem, Esmeraldou Marie Kalabisová. 

Pořad: Rozhlasový rok  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: každý den 12:50  |  Délka pořadu: 10 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 3. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Silvestr ve Vinárně U pavouka - 1966

  Třetího ledna pozval Český rozhlas poprvé své posluchače do Vinárny u pavouka a to na záznam údajného silvestrovského vysílání. Jak to doopravdy bylo a jaké další záhady tento pořad provází prozradí Tomáš Černý.

   
 • 31. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Václav Havel v ČKD - 1990

  Jestli je v rozhlasovém archivu něčeho přímo nadbytek, pak jsou to záběry návštěv státníků od první republiky, přes II. světovou válku, počátky budování komunismu, éru tání 60. let až po normalizaci let 70. a 80.

   
 • 11. března  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Prezident Václav Havel rozmlouvá s Otou Nutzem v prvním vysílání Hovorů z Lán - 1990

  Brzy po svém zvolení prezidentem zahájil Václav Havel tradici svých pravidelných rozhlasových rozprav, které dostaly název podle místa svého natáčení, jímž byl prezidentský zámek v Lánech. Hovory z Lán se poprvé ve...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas