Rozhlasový rok30. listopadu  2013 v 12:50  

Volba Emila Háchy prezidentem - 1938

Emil Hacha u Hitlera 1939 - Foto: Heinrich Hoffmann, CC BY-SA 3.0

Emil Hacha u Hitlera 1939Foto: Heinrich Hoffmann, CC BY-SA 3.0

Poté, co byla na konci září 1938 uzavřena tak zvaná Mnichovská dohoda, poté, co na jejím základě muselo Československo počínaje 1. říjnem postoupit velké části svého území hitlerovskému Německu, abdikoval 5. října na svou funkci prezident Eduard Beneš.

Vzápětí byl přijat ústavní zákon o autonomii Slovenska a Podkarpatské Rusi, nastalo období, které se nazývá Druhá republika. Do jejího čela byl v roli prezidenta zvolen doktor práv Emil Hácha. Hácha byl na funkci prezidenta navržen proto, že byl dosud osobností přísně neutrální, současně měl zkušenosti s řízením velké a důležité instituce – od roku 1925 byl prezidentem Nejvyššího správního soudu. 

Hácha po delším váhání a přemlouvání ze strany přátel kandidátskou úlohu přijel. K prezidentské volbě došlo 30. listopadu roku 1938. Z této slavnostní události vysílal Československý rozhlas přímý přenos. Poslechneme si z něj několik pasáží. Nejprve to bude komentář, v němž je výstižně zachycena situace, za níž k volbě prezidenta docházelo, současně naděje, s nimiž byl tento akt spojován. 

Autor:  Jiří Hubička
Pořad: Rozhlasový rok  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: každý den 12:50  |  Délka pořadu: 10 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 3. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Silvestr ve Vinárně U pavouka - 1966

  Třetího ledna pozval Český rozhlas poprvé své posluchače do Vinárny u pavouka a to na záznam údajného silvestrovského vysílání. Jak to doopravdy bylo a jaké další záhady tento pořad provází prozradí Tomáš Černý.

   
 • 31. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Václav Havel v ČKD - 1990

  Jestli je v rozhlasovém archivu něčeho přímo nadbytek, pak jsou to záběry návštěv státníků od první republiky, přes II. světovou válku, počátky budování komunismu, éru tání 60. let až po normalizaci let 70. a 80.

   
 • 11. března  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Prezident Václav Havel rozmlouvá s Otou Nutzem v prvním vysílání Hovorů z Lán - 1990

  Brzy po svém zvolení prezidentem zahájil Václav Havel tradici svých pravidelných rozhlasových rozprav, které dostaly název podle místa svého natáčení, jímž byl prezidentský zámek v Lánech. Hovory z Lán se poprvé ve...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas