Rozhlasový rok21. května  2013 v 12:50  

Volba prezidenta (1934, 1980)

Tomáš Garrigue Masaryk - Foto:  volné dílo

Tomáš Garrigue MasarykFoto:  volné dílo

V květnu roku 1934 se konala v pořadí čtvrtá volba prezidenta Československa. Přestože už značně nemocen, vstoupil do ní znovu dosavadní prezident a zakladatel naší novodobé republiky Tomáš Garrique Masaryk. Schůzi obou komor Národního shromáždění vedl předseda poslanecké sněmovny František Staněk.

Jediným protikandidátem prezidenta Masaryka byl předseda komunistů, poslanec Klement Gottwald. Ten při následné volbě obdržel pouze 38 hlasů, na rozdíl od 327 hlasů, které se vyjádřily pro Tomáše Garrigua Masaryka. Volby se zdrželo 53 poslanců z řad luďáků, Maďarů, části Národních demokratů a Stříbrného fašistické ligy. 

Po ukončení volby mohl předseda poslanecké sněmovny František Staněk vyhlásit vítěze a vyzvat prezidenta Masaryka, aby pronesl slavnostní slib. Jak uslyšíme, Masaryk byl v té době už poměrně těžce nemocný. Mozková mrtvice, kterou prodělal asi měsíc před volbou, jeho projev a paměť značně poznamenala. 

Svůj prezidentský mandát, v pořadí už čtvrtý, však Masaryk nedokončil. Ze zdravotních důvodů se musel funkce vzdát v prosinci roku 1935. 

22. květen – avšak o 46 let později, tedy v roce 1980 – se stal dnem další volby prezidenta. Tentokrát do ní vstupoval ovšem kandidát jediný. Svůj prezidentský mandát, který získal poprvé v roce 1975, v této volbě obhajoval Gustáv Husák.
O výsledku volby nebylo mnoho pochybností. Proto již předem vyjadřovali mnohé známé osobnosti své potěšení. Pohovořila tehdy například slavná atletka, koulařka Helena Fibingerová. 

Autor:  Jiří Hubička
Pořad: Rozhlasový rok  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: každý den 12:50  |  Délka pořadu: 10 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 27. září  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Zahájení vysílání Meteoru - 1963

  Byl pátek půl třetí odpoledne a psal se rok 1963. Na stanici Praha se poprvé ozývá znělka pořadu, který bude existovat – právě dneškem je to jisté – padesát let. A snad můžeme předpokládat i jeho pokračování. Meteor...

   
 • 28. června  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Meteor - pořad věnovaný Moravskému krasu a propasti Macocha - 1979

  Dagmar Sedláčková a Josef Kleibel otevřeli jedno z mnoha vydání pořadu, který se v rozhlasovém éteru objevuje pravidelně už více než padesát let.

   
 • 6. listopadu  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Songy Emila Františka Buriana

  Dnes to bude hned dvojitá archivní vzpomínka: připomeneme si vynikající českou herečku s nezaměnitelným hlasem - Jiřinu Šejbalovou, která vzpomene na muže mnoha uměleckých tváří – herce, zpěváka, skladatele, režiséra,...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace