Rozhlasový rok14. září  2013 v 12:50  

Zpráva o úmrtí T. G. Masaryka - 1937

Detailní pohled na rakev s ostatky prezidenta Masaryka na lafetě houfnice při smutečním průvodu Prahou 21. září 1937, odbočení z nábřeží na Národní třídu - Foto:  ČTK

Detailní pohled na rakev s ostatky prezidenta Masaryka na lafetě houfnice při smutečním průvodu Prahou 21. září 1937, odbočení z nábřeží na Národní tříduFoto:  ČTK

Ozvou-li ve vysílání rozhlasu tyto truchlivé fanfáry, můžeme si být téměř jisti, že je bude následovat zásadní a nepochybně smutná zpráva. Bylo tomu tak i 14. září roku 1937. Poté, kdy v ranním vysílání pražského Radiojournalu zazněl právě uvedený motiv, ozval hlasatel, který takovou zprávu sděloval národu.

Jakkoli byl zdravotní stav bývalého prvního prezidenta, který se své funkce pro postupující nemoc vzdal už v prosinci roku 1935, na podzim roku 1937 veřejností bedlivě sledován a všichni věděli, že se dny milovaného státníka naplňují, přesto zpráva o Masarykově smrti vyvolala v celé zemi upřímný smutek. Pražský Radiojournal připravil podrobnou informaci o posledních hodinách života bývalého prezidenta. 

Pohřeb Tomáše Gariqua Masaryka se uskutečnil o týden později, tedy 21. září 1939. Z celodenního průběhu této pietní akce, z převozu prezidentových ostatků na hřbitov v Lánech vysílal pražský Radiojournal rovněž přímý přenos. Na jeho uskutečnění se podíleli všichni hlasatelé, kteří v té době v rozhlase pracovali. Záznam z pohřbu Tomáše Masaryka patří k nejrozsáhlejším rozhlasovým reportážím, které se v té době, tedy v druhé polovině 30. let, uskutečnily. 

Autor:  Jiří Hubička
Pořad: Rozhlasový rok  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: každý den 12:50  |  Délka pořadu: 10 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 3. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Silvestr ve Vinárně U pavouka - 1966

  Třetího ledna pozval Český rozhlas poprvé své posluchače do Vinárny u pavouka a to na záznam údajného silvestrovského vysílání. Jak to doopravdy bylo a jaké další záhady tento pořad provází prozradí Tomáš Černý.

   
 • 31. ledna  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Václav Havel v ČKD - 1990

  Jestli je v rozhlasovém archivu něčeho přímo nadbytek, pak jsou to záběry návštěv státníků od první republiky, přes II. světovou válku, počátky budování komunismu, éru tání 60. let až po normalizaci let 70. a 80.

   
 • 11. března  2013 v 12:50     Audio  rubrika: Rozhlasový rok

  Prezident Václav Havel rozmlouvá s Otou Nutzem v prvním vysílání Hovorů z Lán - 1990

  Brzy po svém zvolení prezidentem zahájil Václav Havel tradici svých pravidelných rozhlasových rozprav, které dostaly název podle místa svého natáčení, jímž byl prezidentský zámek v Lánech. Hovory z Lán se poprvé ve...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas