Sport16. března  2012 v 15:04  

Honba za malým černým nesmyslem

Mistrovství světa – Praha 1933 - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Mistrovství světa – Praha 1933Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Výrokem uvedeným v titulku nazývají občas nejrychlejší kolektivní hru ti, kterým půvab ledního hokeje nic neříká, kteří ho nesledují, nebo jím dokonce opovrhují. Soudím však, že převaha je v těch druhých... tedy v těch, kteří na hokej nedají dopustit.

Dnes, jakkoli v české hokejové lize jdou pomalu do finále boje v play-off, se vydáme za hokejem do archivu. A podíváme se v něm, přesněji řečeno poslechneme si, jak to celé u nás začalo.
První zpráva týkající se ledního hokeje v našich podmínkách byla uveřejněna ve 12. čísle 2. ročníku časopisu Sportovní obzor z roku 1894. Článek se jmenoval „Míč ledový, čili hoky“ a předznamenal první hlubší zájem o hru, která k nám doputovala z Kanady. Onu zprávu si můžete – přečtenou mnohem později, pochopitelně – poslechnout v první zvukové ukázce. 

 

Zpráva z časopisu Sportovní obzor 1894

Vložit na svůj web

To byly ovšem jen pionýrské začátky. Rozkvět hokeje na našem území nastal až v době těsně před první světovou válkou. Tehdy se naši hokejisté stali dvakrát mistry Evropy. V poválečných letech na tyto úspěchy navázali a evropské prvenství dobyli dokonce čtyřikrát – titul z roku 1933 pak získali na tehdy čerstvě otevřeném zimním stadionu v Praze na Štvanici.
V té době si hokej nacházel také cestu do rozhlasu. Na to vzpomíná náš nejslavnější reportér Josef Laufer. 

 

J. Laufer – o začátcích přenosů z hokejových zápasů

Vložit na svůj web

V tuto chvíli je na místě poslechnout si alespoň část jedné z dochovaných hokejových reportáží, v níž uslyšíme hlas Josefa Laufera. Jde o zápas našich hokejistů s norskými, k němuž došlo 7. února 1937 v Londýně. 

 

J. Laufer komentuje zápas ČR – Norsko, 1937

Vložit na svůj web

Roky druhé světové války sportovním aktivitám pochopitelně opět nepřály. Ovšem po skončení války nastaly pro naše barvy další hokejové žně.
První poválečné mistrovství světa se konalo v roce 1947 na pražské Štvanici. Naši do něj vstoupili s velkými ambicemi. Vyhrávali jeden zápas za druhým. Až v předposledním zápase přišla nečekaná sprcha – porážka 1:2 od Švédů se zdála jako definitivní konec nadějím na zlatou medaili. Pak se ale odehrál malý zázrak. Hokejově nepříliš zdatné Rakousko porazilo druhého dne Švédy a našim hokejistům se otevřela cesta k titulu mistra světa. Zbývalo porazit Spojené státy Americké. Poslechněme si závěrečné minuty onoho památného zápasu.
 

 

Závěr zápasu ČSR – USA, 1947

Vložit na svůj web

Slovenský komentátor Štefan Mašlonka – MS 1947 - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Slovenský komentátor Štefan Mašlonka – MS 1947Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Na Štvanici vypuklo bezmezné nadšení. Poprvé jsme mistry světa. V další zvukové ukázce, jež obsahuje sestřih několika záběrů, si pamětníci mohou připomenout udivující kadenci slov a fantazii další z legend sportovních přenosů, slovenského komentátora Štefana Mašlonky.
 

 

Štefan Mašlonka – 1947

Vložit na svůj web

Josef Laufer a Otakar Procházka – 1947 - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Josef Laufer a Otakar Procházka – 1947Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Na závěr naší výpravy do historie „honby za malým černým nesmyslem“ si představíme i ostatní reportéry, kteří tehdy, v onom památném roce 1947, kdy českoslovenští hokejisté poprvé získali titul mistrů světa, komentovali zápasy pro posluchače Československého rozhlasu. Přesněji řečeno – představí se sami.
 

 

Poděkování reportérů posluchačům v roce 1947

Vložit na svůj web

Nové články v rubrice

 • 6. března  2014 v 09:33     FotogalerieAudio  rubrika: Sport

  Rozhlasové mikrofony na zimních olympijských hrách

  Vydejte se s námi do archivu Českého rozhlasu na krátkou výpravu do historie zimních olympiád. Připomeneme si slavné i méně známé okamžiky, které jsme prožívali s našimi sportovci v dávné i docela blízké minulosti.

   
 • 12. října  2012 v 16:37     Audio  rubrika: Sport

  Běžecká legenda Emil Zátopek

  V historii českého sportu je jen málo tak významných a světově proslulých osobností, jakou se stal Emil Zátopek (19. září 1922 – 21. listopadu 2000). Jeho život byl plný fenomenálních úspěchů, jichž dosáhl na běžecké...

   
 • 19. ledna  2011 v 14:46     Audio  rubrika: Sport

  Eliška Junková – okouzlení rychlostí

  Hlasy a zvuky motoru, které jsou zaznamenány v první zvukové ukázce, pocházejí z archivní nahrávky z roku 1935. V červnu toho roku se uskutečnil třetí ročník mezinárodního závodu cestovních automobilů Tisíc mil čes...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas