Sport3. ledna  2011 v 13:37  

Místo na stupně vítězů do vězení

Hokejový puk - Foto: Fotobanka stock.xchng

Hokejový pukFoto: Fotobanka stock.xchng

Náš hokejový tým získal poprvé světové zlato v roce 1947. O rok později byl „jen“ druhý a v roce 1949 opět následoval titul mistrů světa. Stanislav Konopásek byl na tomto mistrovství vyhlášen nejlepším střelcem turnaje. V roce 1950 měli naši hokejisté obhajovat titul na Mistrovství světa v Londýně. Až na letišti se dozvěděli, že byl jejich let zrušen.

Bylo 11. března 1950. Rozhlas odvysílal oficiální zprávu, že naši hokejisté neodletěli proto, že čeští rozhlasoví reportéři nedostali víza, a tak prý bylo rozhodnuto, že na protest nepoletí ani český hokejový tým. Jenomže to nebyla pravda. Jak to bylo skutečně se sportovci dozvěděli až později. Zákaz odletu měl být totiž prevencí proti případné emigraci našich hokejistů. Strana a vláda k tomu dospěla na základě neověřených informací. 

Svůj smutek ze zmařené účasti na mistrovství šli kluci, jak jinak, zapít do hospůdky U Herclíků za Národním divadlem, ale v té době ještě netušili, že jsou pod dozorem STB. 

"Pamatuju, jak jsme s Vaškem Roziňákem vybíhali z té hospody a křičeli, jak chceme mít křídla a chceme být volní. Křičeli jsme 'smrt komunismu' a že chceme svobodu. Blázniví dvacetiletí kluci - mysleli jsme, že to všecko zvrátíme,"vyprávěl později Augustin Bubník. 

Následná vyprovokovaná potyčka v restauraci urychlila další události. Hokejisté byli zatčeni a mnozí z nich odsouzeni na vykonstruovaném procesu k dlouholetému pobytu v lágru. 

Verdikt soudu při procesu s hokejovými reprezentanty v roce 1950:
 • Bohumil Modrý (mezitím se vzdal reprezentace) - 15 let,
 • Augustin Bubník - 14 let,
 • Stanislav Konopásek - 12 let

Celkem bylo odsouzeno jedenáct reprezentantů. 

Rok 1950 bude navždy zapsán do historie ledního hokeje v Čechách černým písmem a znamenal neslavný konec naší první zlaté generace, po němž následovaly dlouhé roky hledání. 

V roce 1968 na toto těžké období vzpomínal zlatý hokejový útočník Stanislav Konopásek v rozhovoru s redaktorem Karlem Tejkalem. 

 

Příběh hokejistů

Vložit na svůj web

Autor:  Bronislava Janečková

Nové články v rubrice

 • 6. března  2014 v 09:33     FotogalerieAudio  rubrika: Sport

  Rozhlasové mikrofony na zimních olympijských hrách

  Vydejte se s námi do archivu Českého rozhlasu na krátkou výpravu do historie zimních olympiád. Připomeneme si slavné i méně známé okamžiky, které jsme prožívali s našimi sportovci v dávné i docela blízké minulosti.

   
 • 12. října  2012 v 16:37     Audio  rubrika: Sport

  Běžecká legenda Emil Zátopek

  V historii českého sportu je jen málo tak významných a světově proslulých osobností, jakou se stal Emil Zátopek (19. září 1922 – 21. listopadu 2000). Jeho život byl plný fenomenálních úspěchů, jichž dosáhl na běžecké...

   
 • 16. března  2012 v 15:04     Audio  rubrika: Sport

  Honba za malým černým nesmyslem

  Výrokem uvedeným v titulku nazývají občas nejrychlejší kolektivní hru ti, kterým půvab ledního hokeje nic neříká, kteří ho nesledují, nebo jím dokonce opovrhují. Soudím však, že převaha je v těch druhých... tedy v...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas