Sport6. března  2014 v 09:33  

Rozhlasové mikrofony na zimních olympijských hrách

Čs.závodník Pavel Ploc - Foto:  ČTK

Čs.závodník Pavel PlocFoto:  ČTK

Vydejte se s námi do archivu Českého rozhlasu na krátkou výpravu do historie zimních olympiád. Připomeneme si slavné i méně známé okamžiky, které jsme prožívali s našimi sportovci v dávné i docela blízké minulosti.

Historie rozhlasových přenosů ze zimních olympiád se začala psát již v meziválečném období. První sportovní reportáže byly natočeny v roce 1936 na IV. zimní olympiádě v Garmisch-Partenkirchenu. Z dějiště her, kde vedle vlajek s pěti olympijskými kruhy vlály i prapory s hákovými kříži, se dochoval vzácný zvukový snímek z finálového hokejového utkání mezi Československem a Anglií, které jsme 14. února 1936 prohráli 0:5. 

 

Garmisch-Partenkirchen 1936

Vložit na svůj web

Slavnostní vyhlášení vítězů olympijského hokejového turnaje - zleva Sven Johansson (Švédsko), Boris Majorov (SSSR), Vlastimil Bubník (ČSSR) 26.1.-10.2.1964 - Foto: Zdeněk Havelka, ČTK

Slavnostní vyhlášení vítězů olympijského hokejového turnaje - zleva Sven Johansson (Švédsko), Boris Majorov (SSSR), Vlastimil Bubník (ČSSR) 26.1.-10.2.1964Foto: Zdeněk Havelka, ČTK

Naším nejúspěšnějším zimním olympijským sportem je již po desítky let lední hokej. Snad právě proto se v archivu dochovalo nejvíce přenosů z hokejových zápasů. I další zvukový snímek nás zavede na kluziště. Tentokrát na IX. ZOH do Innsbrucku, odkud v roce 1964 přivezlo československé hokejové družstvo bronzovou medaili. Naše ukázka pochází z 8. února 1964, kdy naši hokejisté prohráli utkání se Švédskem na zimním stadionu Olympia v poměru 3:8. 

 

ZOH 1964 ČSR - Švédsko

Vložit na svůj web

V roce 1968 vybojoval na X. zimní olympiádě ve francouzském Grenoblu historicky první zlatou medaili pro Československo legendární skokan na lyžích Jiří Raška. Přímá reportáž ze skoků na středním můstku se bohužel nedochovala, a tak se musíme smířit pouze s velmi skoupým ohlášením z Rozhlasových novin z 11. února 1968 o tomto historickém okamžiku pro československý zimní sport. 

 

Jiří Raška 1968

Vložit na svůj web

Ledový palác v Grenoblu se stal 15. února 1968 svědkem senzační výhry československých hokejistů nad Sovětským svazem. Vstupujeme do poslední minuty zápasu, který jsme vyhráli 5:4. 

 

Grenoble hokej 1968

Vložit na svůj web

Nedílnou součástí každé olympiády je slavnostní zahajovací ceremoniál. Půvabné zvukové obrázky z úvodního defilé z XI. zimních olympijských her v Sapporu zaslali ze „Země vycházejícího slunce“ redaktoři Stanislav Sigmund a Gabriel Zelenay. 

 

ZOH Sapporo1972 - zahájení olympiády

Vložit na svůj web

Československý reprezentant Ondrej Nepela - Foto:  ČTK, Jiří Kruliš

Československý reprezentant Ondrej NepelaFoto:  ČTK, Jiří Kruliš

Druhou zlatou medaili pro Československo vybojoval v roce 1972 na XI. ZOH v japonském Sapporu krasobruslař Ondrej Nepela. Bezprostředně po závodu s ním natočil náš sportovní reportér Gabriel Zelenay rozhovor, ve kterém Ondrej Nepela a jeho trenérka Hilda Múdra nesměle popisují své dojmy ze závodu. 

 

ZOH Sapporo 1972 - Nepela

Vložit na svůj web

V roce 1976 se po dvanácti letech opět vrátily zimní olympijské hry do Innsbrucku. O sportovních úspěších našich reprezentantů na XII. zimní olympiádě si můžete poslechnout v krátkém sportovním komentáři. 

 

1976 Innsbruck

Vložit na svůj web

V 80. letech patřila mezi naše nejúspěšnější zimní sportovce běžkyně na lyžích Květa Jeriová, která získala bronzovou medaili v běhu na 5 km na XIII. olympiádě v Lake Placid. O čtyři roky později završila svoji sportovní kariéru ziskem dvou cenných kovů na XIV. ZOH v Sarajevu, odkud pochází další zvuková ukázka. 

 

Květa Jeriová 1984

Vložit na svůj web

V roce 1988 hostilo třetí největší kanadské město Calgary XV. zimní olympijské hry. O medailovém úspěchu našich skokanů na lyžích Pavla Ploce a Jiřího Malce a také dalších sportovních událostech třetího olympijského dne reportují Aleš Procházka a Rudolf Gallo. 

 

Calgary 1988 Pavel Ploc

Vložit na svůj web

Petr Barna byl prvním krasobruslařem v dějinách zimních olympijských her, kterému se podařilo skočit čtverný odpíchnutý ritberger. Na XVI. olympiádě v Albertville v roce 1992 skončil na třetím místě. Takto hodnotil své olympijské vystoupení. 

 

P. Barna Albertville

Vložit na svůj web

Nagano, dějiště XVIII. zimních olympijských her, se zapsalo zlatým písmem do našich sportovních dějin díky finálovému zápasu století mezi hokejovým výběrem České republiky a Ruska, které jsme porazili 1:0. Nejdůležitější okamžik zápasu i rozhovory s vybranými hokejisty, které snad není třeba představovat, si můžete poslechnout v krátké ukázce. 

 

Nagano hokej

Vložit na svůj web

Sbírku medailových úspěchů z Nagana doplnila také stříbrem a bronzem Kateřina Neumannová. Přinášíme reportáž o jejím dojezdu do cíle v běhu na 5 km klasickým způsobem a její bezprostřední dojmy po skončení tohoto závodu. 

 

Kateřina Neumannová stříbro Nagano

Vložit na svůj web

V roce 2002 ozdobil Aleš Valenta trojitým saltem s pěti vruty závod v akrobatických skocích na lyžích na XIX. zimní olympiádě v Salt Lake City. Rozhovor s čerstvým olympijským vítězem připravil Miroslav Augustin. 

 

Aleš Valenta

Vložit na svůj web

Kateřina Neumannová se zlatou medailí - Foto: Hana Hikelová

Kateřina Neumannová se zlatou medailíFoto: Hana Hikelová

Na XX. ZOH v Turíně v roce 2006 získala Česká republika celkem čtyři medaile. Královnou bílé stopy v závodě na 30 km se stala běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová. 

 

Turín Kateřina Neumannová

Vložit na svůj web

Rychlobruslařský ovál na XXI. zimních olympijských hrách ve Vancouveru suverénně ovládla Martina Sáblíková ziskem dvou zlatých a jedné bronzové medaile. Své první olympijské zlato vybojovala v závodě na 3000 metrů 14. února 2010. 

 

Martina Sáblíková

Vložit na svůj web

Autor:  Tomáš Bělohlávek

Nové články v rubrice

 • 12. října  2012 v 16:37     Audio  rubrika: Sport

  Běžecká legenda Emil Zátopek

  V historii českého sportu je jen málo tak významných a světově proslulých osobností, jakou se stal Emil Zátopek (19. září 1922 – 21. listopadu 2000). Jeho život byl plný fenomenálních úspěchů, jichž dosáhl na běžecké...

   
 • 16. března  2012 v 15:04     Audio  rubrika: Sport

  Honba za malým černým nesmyslem

  Výrokem uvedeným v titulku nazývají občas nejrychlejší kolektivní hru ti, kterým půvab ledního hokeje nic neříká, kteří ho nesledují, nebo jím dokonce opovrhují. Soudím však, že převaha je v těch druhých... tedy v...

   
 • 19. ledna  2011 v 14:46     Audio  rubrika: Sport

  Eliška Junková – okouzlení rychlostí

  Hlasy a zvuky motoru, které jsou zaznamenány v první zvukové ukázce, pocházejí z archivní nahrávky z roku 1935. V červnu toho roku se uskutečnil třetí ročník mezinárodního závodu cestovních automobilů Tisíc mil čes...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas