Sport3. ledna  2011 v 12:57  

Smutná zlatá olympijská

Olympijský stadión v Londýně - Foto:  LOCOG

Olympijský stadión v LondýněFoto:  LOCOG

Předávání jedné medaile na XIV. Olympijských hrách v Londýně roku 1948 pro Československé sportovce provázel smutek. Byla to medaile pro ženské gymnastické družstvo. Nečekaný zlatý úspěch ženské gymnastické výpravy byl totiž spojen s tragickou událostí.

Psal se rok 1948, pozornost sportovců celého světa byla zaměřena na Londýn. Anglie vítala pět tisíc závodníků na XIV. Olympijských hrách. Mezi nimi bylo 78 Čechoslováků. Do Anglie nebyli připuštěni závodníci Německa, přihlášku nepodal Sovětský svaz. Čechoslováci tehdy získali šest zlatých medailí: Zátopek, Holeček, Čapek, Vrzák, Kudrna, Torma a družstvo gymnastek. 

Gymnastické soutěže žen se blížily každou hodinou. Po prvním tréninku se Elišce Misákové udělalo nevolno, a tak bylo na poslední chvíli rozhodnuto, že se soutěže nezúčastní. Nahradila ji Věra Růžičková. Soutěže začaly. Po dvou disciplínách má shodný počet bodů družstvo Československa a Maďarska. Poslední disciplínou jsou kužele… a naše družstvo těsně vítězí, i když jsou sportovkyně myšlenkami u Elišky. Hlavně její sestra Slávka. Všechny už vědí, že zatímco ony bojovaly o každou setinu bodu, stav Elišky se zhoršil, a tak musela být převezena do nemocnice. Ihned po soutěžích přijíždí Slávka za sestrou. Tam se teprve dozvěděla hrozivou diagnózu – obrna (očkování proti obrně bylo v Československu zavedeno až v roce 1957). Slávka vidí už Elišku v bezvědomí. 

Po olympijském vítězství, které jiné výpravy slavily až do rána, v naší výpravě panoval smutek, protože právě této noci dvaadvacetiletá Eliška Misáková zemřela. Právě ona, která měla naději na další olympijskou medaili ze soutěží na nářadích.
Druhý den byla při předávání medailí na naší státní vlajce uvázána černá stuha. Medaile byly doslova pokropeny slzami. 

Na tyto soutěže vzpomínala profesorka Nora Buddeusová – druhá vedoucí ženského družstva gymnastek: „Ta smutná zpráva pro nás byla a stále je smutnější než úspěch na olympiádě v situaci, kdy to od nás nikdo nečekal... Odchod kamarádky byl pro nás velkou ztrátou. Podmínky přípravy byly tehdy složité, v průběhu války se téměř necvičilo, ale hned po ní děvčata brzy zvládla i ty nejtěžší prvky… V Londýně nám psychicky pomohl i Emil Zátopek, který za námi těsně před závodem přišel – a v ruce měl svou zlatou, kterou na této olympiádě získal za běh na 10 kilometrů. Přinesl nám ji ukázat.“  

Po dvaceti letech od těchto událostí, natočil Karel Malina rozhovor s vedoucí gymnastického družstva z Londýnské olympiády - Věrou Těkanovou. Píše se rok 1968, a je těsně před Olympijskými hrami v Mexiku. Věra Těkanová se pokouší odhadnout, zda se i tyto soutěže zapíší do historie československé ženské gymnastiky. 

 

Gymnastky na OH 1948 v Londýně

Vložit na svůj web

Autor:  Bronislava Janečková

Nové články v rubrice

 • 6. března  2014 v 09:33     FotogalerieAudio  rubrika: Sport

  Rozhlasové mikrofony na zimních olympijských hrách

  Vydejte se s námi do archivu Českého rozhlasu na krátkou výpravu do historie zimních olympiád. Připomeneme si slavné i méně známé okamžiky, které jsme prožívali s našimi sportovci v dávné i docela blízké minulosti.

   
 • 12. října  2012 v 16:37     Audio  rubrika: Sport

  Běžecká legenda Emil Zátopek

  V historii českého sportu je jen málo tak významných a světově proslulých osobností, jakou se stal Emil Zátopek (19. září 1922 – 21. listopadu 2000). Jeho život byl plný fenomenálních úspěchů, jichž dosáhl na běžecké...

   
 • 16. března  2012 v 15:04     Audio  rubrika: Sport

  Honba za malým černým nesmyslem

  Výrokem uvedeným v titulku nazývají občas nejrychlejší kolektivní hru ti, kterým půvab ledního hokeje nic neříká, kteří ho nesledují, nebo jím dokonce opovrhují. Soudím však, že převaha je v těch druhých... tedy v...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas