Adolf Dobrovolný

První hlasatel pražského Radiojournalu. Kromě paní Emilie Tučkové, která se věnovala hlasatelské profesi jen po krátkou dobu, byl skutečně prvním profesionálním hlasatelem pražského Radiojournalu Adolf Dobrovolný.

Nastoupil do stálého angažmá na začátku roku 1924 a kromě hlasatelských úkolů převzal také roli recitátora v prvních literárních pořadech, které sám vybíral a připravoval. Uváděl přímé přenosy ze slavnostních příležitostí, z koncertů, z divadel, uskutečnil také první sportovní reportáž, když podle telefonického popisu z místa utkání, líčil v roce 1924 průběh boxerského zápasu. Jeho laskavý, otcovský projev, díky němuž „uměl posluchače vésti, aniž to zpozorují“ se však zachoval až ze závěru jeho hlasatelské dráhy. V archivu se zachovala gramofonová deska, na které A.Dobrovolný u příležitosti 10. výročí Radiojournalu v roce 1933 zasvěcuje posluchače do skladby pořadů z první poloviny 30. let. 

„Posluchač rozhlasu, ať už bydlí ve městě nebo ve vesnici, nebo na samotě, může se zúčastniti dle svého volného času rozhlasových produkcí od rána až do pozdních hodin nočních. Rozhlas ho ráno vzbudí a pro jeho osvěžení vysílá ranní cvičení s hudebním doprovodem. Polední koncert našeho orchestru může poslouchati buď přímo, nebo přenosem z Prahy, Brna, Bratislavy nebo Moravské Ostravy. V neděli a ve svátek lázeňský orchestr z Karlových Varů. Časový signál umožňuje mu nařízení hodin podle přesného času. Zemědělským rozhlasem, přednáškami a bursovními zprávami, které posluchači poskytují rady a informace, zakončuje rozhlas své dopolední vysílání. Odpoledne může si poslechnout opět koncert našeho orkestru, případně sportovní reportáž významného utkání futbolového, tenisového, hokejového a tak dále. Od 19. hodiny počínaje uvádí rozhlas večerní program, do kterého jsou střídavě zařazeny opery, operety, velké činohry a orkestrální večery v rozmanitém výběru. O dvaadvacáté hodině vysílá rozhlas časový signál ze státní hvězdárny v Praze, povětrnostní zprávy, nejnovější zprávy Československé tiskové kanceláře a taneční hudbu pro osvěžení všech po denní práci.“
 

 

Adolf Dobrovolný

Vložit na svůj web


 

Nové články v rubrice

 • 24. září  2015 v 10:49     Audio  rubrika: Osobnosti za mikrofonem

  Stařeček Goodman…a Náš dědek Josef

  Herec, na kterého dnes vzpomeneme, jako by byl předurčen pro postavy dobrotivých staříků. Když hrál hodného stařečka Goodmana ve filmu Limonádový Joe, bylo mu však teprve 56 let. Když vytvořil v Kachlíkově filmu Náš... Bohuš Záhorský.

   
 • 18. září  2015 v 08:25     Audio  rubrika: Osobnosti za mikrofonem

  Benefice Jiřiny Štěpničkové

  Na začátku září si ctitelé divadelního a filmového umění připomněli, že uplynulo 30 let od smrti vynikající české herečky Jiřiny Štěpničkové (3.4.1912 - 5.9.1985). Od svého mládí patřila k nesmírně talentovaným herečkám. Ještě v době svých studií na konzervatoři hrála pohostinsky v Osvobozeném divadle, v roce 1930, ještě před svým absolutoriem, se stala...

   
 • 3. září  2015 v 15:22     Audio  rubrika: Osobnosti za mikrofonem

  Noblesní strohost…

  Anebo také: …ostýchavost, niternost, možná velká dávka skepse, ale i ironie, někdy ovšem rovněž přísnost a odměřenost… To vše spojeno se štíhlým, asketicky působícím zjevem, současně s příjemným hlasem. Tak bychom mohli... Zdeňka Řehoře. Narodil se v Jičíně a od onoho okamžiku uplynulo 30. srpna už 95 let.

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace