Adolf Dobrovolný

První hlasatel pražského Radiojournalu. Kromě paní Emilie Tučkové, která se věnovala hlasatelské profesi jen po krátkou dobu, byl skutečně prvním profesionálním hlasatelem pražského Radiojournalu Adolf Dobrovolný.

Nastoupil do stálého angažmá na začátku roku 1924 a kromě hlasatelských úkolů převzal také roli recitátora v prvních literárních pořadech, které sám vybíral a připravoval. Uváděl přímé přenosy ze slavnostních příležitostí, z koncertů, z divadel, uskutečnil také první sportovní reportáž, když podle telefonického popisu z místa utkání, líčil v roce 1924 průběh boxerského zápasu. Jeho laskavý, otcovský projev, díky němuž „uměl posluchače vésti, aniž to zpozorují“ se však zachoval až ze závěru jeho hlasatelské dráhy. V archivu se zachovala gramofonová deska, na které A.Dobrovolný u příležitosti 10. výročí Radiojournalu v roce 1933 zasvěcuje posluchače do skladby pořadů z první poloviny 30. let. 

„Posluchač rozhlasu, ať už bydlí ve městě nebo ve vesnici, nebo na samotě, může se zúčastniti dle svého volného času rozhlasových produkcí od rána až do pozdních hodin nočních. Rozhlas ho ráno vzbudí a pro jeho osvěžení vysílá ranní cvičení s hudebním doprovodem. Polední koncert našeho orchestru může poslouchati buď přímo, nebo přenosem z Prahy, Brna, Bratislavy nebo Moravské Ostravy. V neděli a ve svátek lázeňský orchestr z Karlových Varů. Časový signál umožňuje mu nařízení hodin podle přesného času. Zemědělským rozhlasem, přednáškami a bursovními zprávami, které posluchači poskytují rady a informace, zakončuje rozhlas své dopolední vysílání. Odpoledne může si poslechnout opět koncert našeho orkestru, případně sportovní reportáž významného utkání futbolového, tenisového, hokejového a tak dále. Od 19. hodiny počínaje uvádí rozhlas večerní program, do kterého jsou střídavě zařazeny opery, operety, velké činohry a orkestrální večery v rozmanitém výběru. O dvaadvacáté hodině vysílá rozhlas časový signál ze státní hvězdárny v Praze, povětrnostní zprávy, nejnovější zprávy Československé tiskové kanceláře a taneční hudbu pro osvěžení všech po denní práci.“
 

 

Adolf Dobrovolný

Vložit na svůj web


 

Nové články v rubrice

 • 26.2.2017       rubrika: Osobnosti za mikrofonem

  Už si ho viděl? Vždyť je všude: rozhlasový dokument

  Na čase mu nesejde. Běží hodinu, běží pár vteřin. V Českém rozhlase se s ním roztrhl pytel. Fakt. Poprvé na Radiu Wave, poprvé na všech vlajkových stanicích. Kam pádí? A jak se jeví „očima“ filmu, nevidomého nebo třeba...

   
 • 27.2.2017     Audio  rubrika: Osobnosti za mikrofonem

  Kněz + dokumentarista = Jan Hanák

  V té rovnici je mu dobře. V malé farnosti na jižní Hané i za rozhlasovým mikrofonem. Naslouchá příběhům, protože slova sama nestačí. „Musel jsem začít věřit své intuici,“ říká o rozhlasové profesi. A možná právě kvality zpovědníka jsou tím, co ho předurčilo k vítězství na loňské Prix Bohemia Radio.

   
 • 24.2.2017     Audio  rubrika: Osobnosti za mikrofonem

  Ve jménu života vašeho! Hořím

  Jan Zajíc se rozhodl vyburcovat svědomí národa měsíc poté, co byl pochován . Bylo to 25. 2. 1969 − na místě zemřel. Archiv ČRo uchovává působivé vzpomínky rodinných blízkých, spolužáků i přátel. Vysvětlují motivaci činu, ale přináší i pochopnosti, že zda Pochodeň č. 2 nebyla marná.

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace