Byl to nádherný let v nekonečném tichu

Tak se skákalo na lyžích 1. ledna 1905 - Foto: Notman & Son/Library and Archives Canada / Wikimedia Commons

Tak se skákalo na lyžích 1. ledna 1905Foto: Notman & Son/Library and Archives Canada / Wikimedia Commons

Když mu bylo pět, skákal do návějí na lyžích. Když mu bylo dvacet osm, doletěl si na skokanském můstku pro olympijské zlato. Jiří Raška patří mezi legendy našeho sportu, a tak je jasné, že ho nemohl vynechat ani Klub Rádia Junior, který dostal jméno Hop hej. Rozhlasový archiv do něj přispěl třebas slavnou reportáží Pohádka o Raškovi.

„Byl to nádherný let v nekonečném tichu, který trval kratičký lidský věk. Malíř a redaktor Ota Mašek skoro omdlel, fotoreportér Jarda Skála přestal fotografovat. Trenér Remsa si omýval obličej sněhem a písklavý skokan Nor Wirkola přestal pískat,“ líčí ve své reportáži spisovatel Ota Pavel. Ve francouzském Grenoble roku 1968 ohromil Raška i sebe sama. Vítězstvím na středně velkém můstku, ale zároveň stříbrem na můstku největším. 

Čtěte také: Medailonek Jiřího Rašky (rozhlasový web Historie)

Poslouchejte, jak bouřlivé ovace mu olympijský stadion dopřál a jak on sám vzpomíná na první skoky v dětsví. 

Pořady pro děti i jejich rodiče připravují společnými silami rozhlasový Archiv a Rádio Junior - Foto: Vladimír Staněk,  Archiv ČRo

Autor:  Michal Ježek

Nové články v rubrice

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas