Hanzelka a Zikmund vyrazili před 70 lety

Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund u rozhlasového mikrofonu - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund u rozhlasového mikrofonuFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

„… a na shledanou za tři roky tady před Autoklubem!“ Těmito slovy se 22. 4. 1947 loučila v Opletalově ulici v Praze dnes již legendární dvojice cestovatelů, která jako první na světě pokořila autem Afriku. Jiřího Hanzelku a Miroslava Zikmunda ale tehdy přišlo vyprovodit jen pár známých a přátel.

Před 70 lety, tedy necelé dva roky po skončení 2. světové války, se vydali na cestu z Československa do Československa dva přátelé, spolužáci z vysoké školy, proslulou Tatrou T 87. První sériově vyráběný aerodynamický vůz v republice byl vrcholem aerodynamiky a nejmodernějším automobilem nejen tuzemského, ale i celosvětového automobilového průmyslu. 

Přípravy na cestu trvaly 7 let a během nich oba museli dopodrobna poznat každý šroubek, každičký detail auta. Což se jim následně během cesty nesčetněkrát hodilo. Před pražským Autoklubem se tedy rozloučili, opustili tehdy ještě svobodné Československo a vydali se přes válkou zničené Německo, Švýcarsko až do francouzského přístavu Marseille. Odtud odpluli lodí do Maroka, které, jako většina Afriky, bylo stále koloniální. 

Slavná Tatra T 87 na výstavě Československého rozhlasu - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Z Marocké Casablancy se pak inženýři Hanzelka a Zikmund vydávají do Egypta, kde nocují na vrcholku Cheopsovy pyramidy. Překonávají Núbijskou poušť, kde nebyla žádná silnice a neexistovala ani žádná mapa, takže cestu skrze ni, z Egypta až do súdánského Chartúmu, nachází jen pomocí kompasu. V Keni vystupují na nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro, kde nechávají československou vlajku. V Ugandě se setkávají s trpasličími kmeny Bambenga (Pygmejové). Následně putují z Kapského města, v tehdejší Jihoafrické Unii, přeplouvají Atlantský oceán do Argentiny. V Brazílii navštěvují tábor malomocných a v Ekvádoru kmen Šuárů, lovce lebek, které mají možnost i nafilmovat. Rituální výrobu tsantsy – lidskou hlavu zmenšenou na třetinu své velikosti – však na vlastní oči nevidí. 

 

Miroslavu Zikmundovi se den startu cestovatelské kariéry vryl do paměti (Radiožurnál, 60. výročí 1. cesty)

Vložit na svůj web

Během své tříleté cesty přes 3 kontinenty navštívili 37 států. Když se 1. 11. 1952 vrátili do vlasti, již na ně před Prahou čekaly rozhlasové vozy, kamery a v Opletalově ulici, kterou před 3,5 lety skromně opouštěli, nebylo k hnutí. Během svého putování se stali slavnými. Za dobu své cesty zaslali totiž do Československého rozhlasu 702 reportáží. Ty byly vysílány od 21. 10. 1950 a jejich režisérem byl Karel Pech, velká osobnost Československého rozhlasu – podílel se i na četbě reportáží pro vysílání spolu s Jaromírem Spalem. 

Pánové Hanzelka a Zikmund se stali legendami pro mnoho dalších lidí a dodnes jsou snahy různých cestovatelů, amatérských i profesionálních, vydat se po jejich stopách.  

Autor:  Pavel Kobera

Nové články v rubrice

 • 16. května  2017 v 15:57     Audio  rubrika: Osobnosti za mikrofonem

  Byl to nádherný let v nekonečném tichu

  Když mu bylo pět, skákal do návějí na lyžích. Když mu bylo dvacet osm, doletěl si na skokanském můstku pro olympijské zlato. Jiří Raška patří mezi legendy našeho sportu, a tak je jasné, že ho nemohl vynechat ani Klub...

   
 • 9. května  2017 v 15:14     AudioVideo  rubrika: Osobnosti za mikrofonem

  Znáte hlasy, které s námi jezdí denně do práce?

  Krtek se stal symbolem pražské infrastruktury. Své o tom ví přes milion pasažérů, kteří se jím denně svezou. První metro vyjelo po sedmi letech výstavby 9. květen 1974. Nástup a výstup nám denně ohlašují tři rozhla...

   
 • 1. května  2017 v 22:20     Audio  rubrika: Osobnosti za mikrofonem

  Xaver – zvukový román z hořké lásky

  Stopy jeho života se ztrácejí v historkách, které si sám vymýšlel. Životní data přesně neznáme a jeho hlas byl z archivu skoro vymazán. Xaver ale přízrak není – rozhlasovému agitátorovi a normalizátorovi se dařilo ničit...

   

  Poslouchejte spolu s dětmi

  Jak zpívá papoušek operu? Kolik jazyků umí svět? A jak to vypadalo, když Ámos učil děti pod stromem?...

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace