Krásky v nadoblačných výšinách

Alžběta Stanková v roli letušky Lenky při natáčení v Africe - Foto:  film Doktor od jezera hrochů

Alžběta Stanková v roli letušky Lenky při natáčení v AfriceFoto:  film Doktor od jezera hrochů

„Než odstartuji, musím převzít palubní bufet. Té schránce se říká ‚pantry‘ … je tam leccos k občerstvení. Největší zájem je ale o ledničku, ve které je dobře vychlazené plzeňské. To je pro většinu cestujících nejvítanější osvěžení. Už nejednou jsme přistáli s vyprodanými zásobami“. Dodává Šarlota Dvořáková, jedna z prvních českých letušek.

Na palubách letadel s označením „OK“ se objevily první stevardky v roce 1937. V meziválečném Československu létalo u ČSA a Československé letecké společnosti celkem 10 letušek. Mezi nimi byla také Šarlota Dvořáková, která nastoupila ke svému prvnímu letu z Prahy do Vídně 15. června 1937. Tehdy Čs. letecká společnost zahájila na pravidelných linkách do zahraničí obsluhu cestujících. Profese letušky byla zcela novým povoláním, které navíc vonělo dálkami a kouzlem exotiky. Čeština musela dokonce hledat pro toto zaměstnání vhodný výraz.  

Až do třicátých let byla obsluha na palubě dopravních letadel výlučnou záležitostí mužů 

Na palubách letadel ČLS bylo možné cestovat např. do Amsterodamu, Londýna, Curychu či Marseille. - Foto:  Letiště Praha

Na palubách letadel ČLS bylo možné cestovat např. do Amsterodamu, Londýna, Curychu či Marseille.Foto:  Letiště Praha

Už v roce 1912 nabízela německá letecká společnost DELAG na palubě své vzducholodi Schwaben obsluhu a občerstvení. Nářezové mísy, ruský kaviár a francouzský koňak zde servíroval cestujícím Heinrich Kubis, který je považován za prvního stevarda na světě. Ve Velké Británii se na počátku dvacátých let objevují na linkách společnosti Daimler Airway tzv. „cabin boys“, kteří se starají o pohodlí pasažérů. Pozadu nezůstávají ani aerolinky za „velkou louží“. V roce 1926 nasazují také americké společnosti Western Airlines a Stout Air Services palubní průvodčí. Až do třicátých let byla ale obsluha na palubě letadel výlučnou záležitostí mužů. 

První letuškou byla zdravotní sestra Ellen Church 

Feminizace tohoto povolání začíná teprve od třicátých let 20. století. Ellen Church se stala vůbec první letuškou na světě. Od roku 1930 pracovala u americké společnosti United Airlines. Létala na dálkových linkách z Oaklandu do San Francisca a Chicaga. Americké letecké společnosti původně přijímaly do svých řad pouze zdravotní sestry s tříletou praxí ve státních nemocnicích a Ellen Church nebyla výjimkou. V Evropě nasadila první letušky do provozu švýcarská společnost Swiss Air. 

Od „letkuchty“ přes „palubnatku“ až po letušku 

Čeština tehdy postrádala adekvátní název pro hostesku, která se stará o pohodlí pasažérů na palubě letadla. V dobovém tisku se nejčastěji objevoval ekvivalent anglického termínu stewardess (stevardka). Z toho důvodu byla vypsána soutěž na vhodný název této profese. Lidová tvořivost neznala mezí, takže padaly dost podivné návrhy typu spoluletka, letkuchta či palubnatka. Zdravý rozum ale zvítězil, a tak byla naše slovní zásoba obohacena o nové slovo - letuška.  

Webový speciál Archivu ČRo o dějinách letectví a kosmonautiky (foto NASA) - Foto: Vladimír Staněk

Autor:  Tomáš Bělohlávek

Nové články v rubrice

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas