Lajka − pes, který letěl do kosmu

Lajka - Foto:  A-Company

LajkaFoto:  A-Company

Byl to asi takhle: Toulala se po ulicích daleké Moskvy a snažila se najít něco k jídlu. Jednoho dne ji odchytili lidé, kteří hledali vhodné kosmonauty. Zdá se vám to, holky a kluci, divné? Ale fakt − Lajka se stala prvním živým tvorem, který ve vesmírné lodi létal až na oběžné dráze kolem Země. Let bohužel nepřežila, ale díky ní a jejím zvířecím kolegům mohl o pár let později vyletět i první člověk. Více už v pořadu Rádia Junior.

Autor:  Michal Ježek

Nové články v rubrice

 •  AudioVideo

  Lajka: Fena, které poděkoval sám Gagarin

  Když prožil svých 108 minut kosmického letu, stal se rázem nejpopulárnějším člověkem. Jurij Gagarin si ale byl vědom toho, že cestu do vesmíru mu prokutala řada „kosmonautů“ z říše zvířat. V rámci sovětského vesmírného...

   
 •  AudioVideo

  První československý človíček se díky zkumavce narodil před 35 lety

  Je to parádní výprava. Stovky milionů mužských buněk – spermií, se vydávají na cestu plnou nástrah. Většina z nich zahyne vyčerpáním dávno předtím, než spatří vajíčko. Tajným vchodem do něho pronikne jediná, ale jen...

   
 • 13. března  2015 v 13:20     Audio  rubrika: Osobnosti za mikrofonem

  Propátrat zločinnou duši až do dna!

  Onu větu z titulku pronáší hlavní postava slavné Shakespearovy hry Hamlet. My si dnes připomeneme jednoho z nejslavnějších poválečných představitelů Hamleta na scéně Národního divadla – Radovana Lukavského.

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace