S loutkami kolem světa – Miloš Kirschner

Miloš Kirschner s loutkami u mikrofonu - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Miloš Kirschner s loutkami u mikrofonuFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

16. března si milovníci loutek, zejména však Spejbla a Hurvínka, připomínají nedožité 90. narozeniny jejich „druhého otce“, dědice tvorby Josefa Skupy, dlouholetého ředitele Divadla S+H, Miloše Kirschnera.

U mikrofonu - BoženaWeleková, Miloš Kirschner a František Flajšhans - Foto:  Wikipedia

U mikrofonu - BoženaWeleková, Miloš Kirschner a František FlajšhansFoto:  Wikipedia

Kirschner se narodil 16. března 1927. Jeho původní touhou bylo vystudovat mezinárodní právo, ale bylo to v politicky vypjatých dobách. V roce 1949 byl ze studií vyhozen a nejen to – byl zatčen a odsouzen za protistátní činnost. Po odpykání trestu ho čekala vojenská služba u černých baronů (PTP). Ale po návratu z vojny měl štěstí – ucházel se o práci v Divadle Spejbla a Hurvínka a byl přijat. 

 

M.Kirschner a H. Štáchová vzpomínají

Vložit na svůj web

Tvorba na deskách Supraphon - Foto: Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0

Tvorba na deskách SupraphonFoto: Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0

Dařilo se mu jako vodiči loutek i interpretovi. A to tak, že už od roku 1952 mu Skupa svěřoval příležitostně mluvení hlavních rolí – tedy Spejbla a Hurvínka. V příchodem Kirschnera se divadlo začalo stále více prosazovat i v zahraničí. Na rozdíl od Skupy se dokázal totiž naučit texty v jazyce země, v níž divadlo hostovalo. Časté cesty do zahraničí byly později pro Divadlo S+H typické. Za 44 let, po které Kirschner divadlo vedl, navštívili Spejbl s Hurvínkem celkem 33 zemí. 

 

Hurvínek a pověst o Bivojovi-úryvek z pohádky

Vložit na svůj web

Vedení divadla předal Kirschnerovi tehdy už nemocný Skupa v roce 1956, nedlouho před svou smrtí. Kirschner působil nejen jako interpret, ale také jako autor mnohých textů loutkových postaviček. Ovšem na druhou stranu je třeba připomenout, že texty pro jeho loutky psali i někteří renomovaní autoři. Na této stránce připomínám dva krátké úryvky z Večerníčků, které pro Spejbla a Hurvínka napsal František Nepil. Kirschner vydal mimo jiné také velké množství gramofonových desek, na kterých se hlasy Spejbla, Hurvínka a dalších postaviček uchovaly pro další generace. 

Kromě hlavní loutkové dvojice utvářely podobu inscenací i další figury – Máničky, bábinky… které později mluvila Helena Štáchová. Ta se stala posléze Kirschnerovou ženou. Když v roce 1996 Miloš Kirschner zemřel, ujala se Štáchová vedení divadla, které působí úspěšně dodnes v čele s dalšími pokračovateli Skupovy tradice.
 

 

Hurvínek a pošta-úryvek z pohádky

Vložit na svůj web

Sošky Spejbla a Hurvínka - Plzeň - Foto: Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0, Rolf Krahl

Sochy Spejbla a Hurvínka v Plzni. Foto: wikimedia.commons-Rolf Krahl (Rotkraut) 

Nové články v rubrice

 •  Audio

  Před 100 lety se narodil šarmantní muž: J. F. Kennedy

  „Celé Spojené státy jsou dosud ve stavu šoku. Tělesné pozůstatky prezidenta Kennedyho spočívají ve východním sále Bílého domu na stejném katafalku, na němž téměř před sto lety spočívaly tělesné pozůstatky Abrahama Lincolna…...

   
 •  AudioVideo

  Lajka − pes, který letěl do kosmu

  Byl to asi takhle: Toulala se po ulicích daleké Moskvy a snažila se najít něco k jídlu. Jednoho dne ji odchytili lidé, kteří hledali vhodné kosmonauty. Zdá se vám to, holky a kluci, divné? Ale fakt − Lajka se stala...

   
 •  AudioVideo

  Lajka: Fena, které poděkoval sám Gagarin

  Když prožil svých 108 minut kosmického letu, stal se rázem nejpopulárnějším člověkem. Jurij Gagarin si ale byl vědom toho, že cestu do vesmíru mu prokutala řada „kosmonautů“ z říše zvířat. V rámci sovětského vesmírného...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace