Voiceband Emila Františka Buriana

Voiceband, významný fenomén předválečného recitačního umění, divadla, moderní hudby a dalších uměleckých tvarů, založil jeho tvůrce Emil František Burian v roce 1927.

Tento recitační sbor vystoupil poprvé na veřejnosti v dubnu téhož roku. Desátého srpna roku 1928 jeho recitačnímu umění věnoval pražský Radiojournal hodinu večerního vysílání. Během této hodiny zazněly básně Karla Jaromíra Erbena, Jana Nerudy, Petra Bezruče a Karla Hynka Máchy. Z této doby však žádné zvukové nahrávky neexistují. Na zvukovou podobu působení tehdejšího voicebandu můžeme tedy soudit pouze z nahrávek z druhé poloviny 30. let, které se – byť v neúplné podobě – zachovaly. Soudit však můžeme vcelku věrohodně, protože jde o nahrávky básní, které tvořily po celé desetiletí kostru většiny vystoupení Burianova souboru.
Je tomu tak i v případě básně Edgara Allana Poea Zvony, jehož část si můžete poslechnout z archivního snímku, který byl přetočen ze zvukových fólií. Nahrávka vznikla v roce 1937. 

 

Voiceband-Zvony

Vložit na svůj web

E.F.Burian se svým souborem - Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

E.F.Burian se svým souboremFoto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Emil František Burian (1904-1959), významný český básník, publicista, zpěvák, herec, hudebník, hudební skladatel, dramaturg, dramatik a režisér se v jednom rozhlasovém vystoupení z konce 30. let vyznal ze svého obdivu vůči tradicím lidové slovesnosti a poodhalil tím jeden ze zdrojů vzniku Voicebandu. 

 

E.F.Burian o lidové slovesnosti

Vložit na svůj web

Na dalším zvukovém snímku je záznam z voicebandového zpracování Čelakovského básně Cikánova píšťalička, který byl natočen v roce 1937. Dlouhá léta však o jeho existenci nikdo nevěděl. Znovuobjeven byl až v roce 1967, tedy v etapě, která přinesla nový zájem o tuto svéráznou recitačně hudební formu. 

 

Voiceband-Čelakovský

Vložit na svůj web

Obdiv ke kráse českého jazyka vedl Buriana zcela logicky k uchopení díla Máchova. Voicebandové inscenování Máje stalo se pro pamětníky téměř legendou. Burian nastudoval Máj dokonce několikrát, avšak v rozhlasovém archivu se záznamy voicebandového zpracování Máje nalézt nepodařilo. Existuje jen několik snímků Máchových znělek, které Burian s voicebandem natočil v roce 1936, tedy v roce stého výročí Máchova úmrtí. 

Nové články v rubrice

 •  Audio

  Před 100 lety se narodil šarmantní muž: J. F. Kennedy

  „Celé Spojené státy jsou dosud ve stavu šoku. Tělesné pozůstatky prezidenta Kennedyho spočívají ve východním sále Bílého domu na stejném katafalku, na němž téměř před sto lety spočívaly tělesné pozůstatky Abrahama Lincolna…...

   
 •  AudioVideo

  Lajka − pes, který letěl do kosmu

  Byl to asi takhle: Toulala se po ulicích daleké Moskvy a snažila se najít něco k jídlu. Jednoho dne ji odchytili lidé, kteří hledali vhodné kosmonauty. Zdá se vám to, holky a kluci, divné? Ale fakt − Lajka se stala...

   
 •  AudioVideo

  Lajka: Fena, které poděkoval sám Gagarin

  Když prožil svých 108 minut kosmického letu, stal se rázem nejpopulárnějším člověkem. Jurij Gagarin si ale byl vědom toho, že cestu do vesmíru mu prokutala řada „kosmonautů“ z říše zvířat. V rámci sovětského vesmírného...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace