Výprava do rozhlasového podzemí

Eliška Madarásová ve studiu Rádia Junior s Ušounem Rušounem - Foto: Michal Ježek

Eliška Madarásová ve studiu Rádia Junior s Ušounem RušounemFoto: Michal Ježek

Kouzla rozhlasového archivu pravidelně objevujeme na Rádiu Junior. Stává se, že do vysílání zavolají zvídaví mladí posluchači, kteří mají spoustu chytrých otázek. Jedním z nich je Eliška Madarásová, kterou třeba zajímalo, kolim metrů měří nejdelší magnetofonové pásky. No a my jsme se rozhodli, že ji zavedeme do našeho podzemního depozitáře, aby se přesvědčila na vlastní oči.

 

Reportáž z rozhlasového podzemí - dětská posluchačka Eliška a vedoucí archivu Tomáš (M. Ježek, Archiv ČRo)

Vložit na svůj web

Do mínus třetího patra jsme se vypravili spolu s vedoucím archivu Tomášem Bělohlávkem. V depozitářích jsme viděli spoustu písemností i zvukových záznamů. Dovedete si představit, že byste je měli obejít? Možná si říkáte…, že je to divná otázka. Jenže když všechny ty archiválie naskládáme v krabicích do jedné řady, čeká nás hezky dlouhá procházka. I to se dovíte v naší reportáži. 

A protože jsme byli plní zážitků, rozhodli jsme se, že o nich budeme holkám a klukům vyprávět v odpoledním vysílání Rádia Junior, kam jsme hned zamířili. Jestli vás lákají i další zajímavosti z velké rozhlasové pokladnice, které říkáme archiv, můžete si poslechnout i kousek rozhovoru Elišky s moderátorem Jiřím Kohoutem v odpoledním vysílání Junioru. 

 

Kousek rozhovoru Elišky s moderátorem Jirkou (Rádio Junior, Archiv ČRo)

Vložit na svůj web

Nakonec se Eliška podívala i do kartotéky. Tam máme v přihrádkách podle abecedy uložené kartičky, které nám vždy poví, co vytvořili jednotliví rozhlasoví autoři. 

Eliška Madarásová pátrá v kartotéce Archivu ČRo - Foto: Michal Ježek

Eliška pátrá v kartotéce Archivu ČRo - Foto: Michal Ježek

V chodbě, kde sídlí kartotéka, máme také řadu magnetofonových pásků. 

Eliška s magnetofonovým páskem - Foto: Michal Ježek

Autor:  Michal Ježek

Nové články v rubrice

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas