Vzdušný přístav v srdci Evropy slaví 80. narozeniny

Jaro 1937: letiště Ruzyně je dostavěno - Foto:  Letiště Praha

Jaro 1937: letiště Ruzyně je dostavěnoFoto:  Letiště Praha

Před osmdesáti lety se přesunula mezinárodní i vnitrostátní letecká doprava z kbelského letiště na Ruzyni. Začala nová kapitola dějin českého civilního letectví. Na jejím konci je Letiště Václava Havla s 13 miliony cestujících ročně.

Na západním okraji Prahy vznikl v průběhu třicátých let pozoruhodný areál, který patřil k nejmodernějším letištím v tehdejší Evropě. Funkcionalistická odbavovací hala dokonce získala zlatou medaili na Mezinárodní výstavě umění a techniky v Paříži. Na Ruzyni se začalo létat 5. dubna 1937. 

Moderní letecký přístav přímo vybízel svým technickým vybavením i kouzlem dálek k natáčení reportáží o dopravním ruchu na letišti. V roce 1939 byli pozváni rozhlasoví reportéři do 3. patra řídící věže, aby pořídili unikátní záznam navádění dopravních letadel, která křižovala vzdušný prostor nad územím republiky. 

 

Reportáž o letu do Káhiry - z paluby Tupolevu (60. léta, Archiv ČRo)

Vložit na svůj web

Rozvoj mezinárodní dopravy od 60. let  

Letiště Václava Havla Praha v noci - Foto:  Letiště Václava Havla Praha

Letiště Václava Havla Praha v nociFoto:  Letiště Václava Havla Praha

Ruzyňské letiště nabízelo na konci 30. let pestrou paletu vnitrostátních i mezinárodních linek. Po roce 1948 ale přišlo o mnoho pravidelných spojů do kapitalistických států. K postupnému oživení mezinárodního provozu docházelo až v letech šedesátých. S nástupem dálkových letadel se začínala rozvíjet také transkontinentální doprava. Do Prahy přilétaly stroje ze vzdálené Havany, New Yorku, Singapuru či Jakarty, což byla jedna z nejdelších pravidelných linek v historii letiště. Měřila 13,944 km a překonávala 7 časových pásem. Naopak mezi nejkratší mezikontinentální linky patřil spoj do Káhiry, který zajišťoval v 60. letech Tupolev TU-104, na jehož palubu vás zveme. 

Letiště Václava Havla v Praze
Nynější podoba letištního areálu je výsledkem mnoha modernizací. Zaujímá plochu přibližně 9,2 km2. Na jeho dvou drahách denně startuje a přistává v průměru 400 strojů. V současnosti nabízí spojení do 140 měst na čtyřech kontinentech. Své linky odtud vypravuje na 60 leteckých společností. Každý den projde jeho branami přibližně 35,000 pasažérů. Těm je k dispozici 122 odbavovacích přepážek, velké množství obchodů, kaváren i salonků. V roce 2016 využilo jeho služeb rekordních 13 milionů cestujících.

Velkokapacitní i nadzvuková letadla v Praze 

Rozvoj civilní letecké dopravy i nárůst počtu cestujících si vyžádal úplně novou infrastrukturu. V roce 1968 se přesunul provoz z jižní části letiště na sever, kde byla za účasti prezidenta Ludvíka Svobody otevřena nová odbavovací budova s roční kapacitou 4 milionů cestujících. 

 

Inženýr Václav Lasák vzpomíná na otevření letiště v Ruzyni (Archiv ČRo)

Vložit na svůj web

Nové ruzyňské letiště bylo schopno odbavovat nejmodernější dopravní letadla. V roce 1970 poprvé zaburácely nad Ruzyní motory supersoniku TU–144. O dva roky později zavítal do Prahy velkokapacitní Boeing 747. Podvozek spanilého Concordu dosedl na dráze pražského letiště poprvé v roce 1986. 

Webový speciál Archivu ČRo o dějinách letectví a kosmonautiky (foto NASA) - Foto: Vladimír Staněk

Autor:  Tomáš Bělohlávek

Nové články v rubrice

 •  Audio

  Před 100 lety se narodil šarmantní muž: J. F. Kennedy

  „Celé Spojené státy jsou dosud ve stavu šoku. Tělesné pozůstatky prezidenta Kennedyho spočívají ve východním sále Bílého domu na stejném katafalku, na němž téměř před sto lety spočívaly tělesné pozůstatky Abrahama Lincolna…...

   
 •  AudioVideo

  Lajka − pes, který letěl do kosmu

  Byl to asi takhle: Toulala se po ulicích daleké Moskvy a snažila se najít něco k jídlu. Jednoho dne ji odchytili lidé, kteří hledali vhodné kosmonauty. Zdá se vám to, holky a kluci, divné? Ale fakt − Lajka se stala...

   
 •  AudioVideo

  Lajka: Fena, které poděkoval sám Gagarin

  Když prožil svých 108 minut kosmického letu, stal se rázem nejpopulárnějším člověkem. Jurij Gagarin si ale byl vědom toho, že cestu do vesmíru mu prokutala řada „kosmonautů“ z říše zvířat. V rámci sovětského vesmírného...

   

O archivu

Tento web vám nabízí to nejzajímavější, co má Český rozhlas ve svém archivu.


Jelikož se historie rozhlasu nejednou významně protnula s událostmi osudovými pro celou zemi, snažíme se z bohatého fondu ukázat co nejvíce.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace